Müslüman Çevresine Zarar Vermez

Yüce Mevla  kainatta  her şeyi insana hizmet için , insanı da kendisine kulluk için yaratmıştı. İnsan hayatına haksız  yere el uzatmak ne kadar  günahsa onun hayatının devamı için yaratılan şeyleri  de tahrip etmek, yok etmek günah saymıştır.

        İnsanın dinine ,canına,malına aile şeref ve haysiyetine ,suyuna,ekmeğine,bağına bahçesine,kazanç teknesine el uzatmak ,hainlik etmek  İslam dininde büyük bir ahlaksızlık,insan haklarına bir tecavüz,dolayısıyla da büyük bir günahtır.

        İslama göre bütün insanlara göre bütün insanların ortak malı  durumunda olan bazı değerler vardır:İnsanlar onları beraber kullanırlar .su,ateş,otlakiye,orman,park yerleri bunlardandır .Bunlarda,çolugundan-çocuğundan,erkeğinden  kadınından tutun da hayvanına kurduna kuşuna varıncaya kadar her canlının hakkı vardır.

        Dolayısıyla su benimdir istediğim kadar harcarım ,ateşi istediğim kadar sarfederim,parkını ormanını  keyfimce kullanırım diyemezsiniz . Bunları  kullanırken başkalarının da bunlarda  hakkı olduğunu düşünerek kullanacaksınız .Yasaklanmış  bir mer’ada, park,bahçe ve ormanda  hayvanınızı güdemezsiniz,ağacından,çiçeğinden koparamazsınız ,buralarda yaşayan canlılara asla zarar veremezsiniz.

                 KIYMETLİ OKURLARIM:

           Elhamdülillah hepimiz Müslümannız ,Müslümanlıktaki ölçülere göre kendi tarlanızın bile anızını  yakıp  ta buradaki  canlılara  kıyamazsınız. Ormanı telef edemezsiniz.İzinsiz  ağacını kesemezsiniz .ormanın yanmasına  sebep olamazsınız . Düşmanınız da olsa bir toplum ormanına zarar veremezsiniz.Çünkü bunlarda her canlının  hakkı  vardır onların hakkına tecavüz edemezsiniz.Ormanı  yanarken gördüğünüzde yüreğiniz yanmıyorsa imanınızdan  , hatta insanlığınızdan şüphe etmelisiniz.Çünkü bu feci işi işleyenin artık kalbinde ,ruhunda hem insanlara hem de o ateşte cayır cayır yanan hayvanata karşı bir sorumluluk duygusu kalmamış demektir . bu derece kalbi katı ve sorumluluğunu kaybetmiş olan birisi insanlığını da kaybetmiş demektir.

          Unutmayınız ki ,efendimiz (S.A.V.)İN bir sözü vardır .:’’Başkasına zarar vereni er-geç   Allah bir gün zarara  sokacak ve başkalarını sıkıntıya sokanı yine Allah er-geç  sıkıntıya sokacaktır.

           Dinimiz Müslümanlığı iki kelimede hulusa etmiştir  : Halik’a  tazim ,mahlukatına merhamet.yani Müslüman ,yaratana karşı saygılı olmak ,yarattıklarına karşı merhametli davranmak durumundadır.Sözlerimi şu şekilde noktalamak istiyorum yuvanızı yakmayalım .trafik levhalarına kurşun atmayalım .suyu boşa akıtmayalım

Bu yazı toplam 2210 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum