Necati Belgemen

Bir yakınım, 2009 yerel seçimlerinde belediye başkanı seçilen Niyazi Alçay’ın samimi bir itirafını aktarmıştı, “Ya bu Eskil’in Belediye Başkanlığı cidden ateşten gömlek, 2 ayda şeker hastası oldum” diye....

Gerçekten Eskil Belediye Başkanlğı bu memlekette yapılacak en zor, en meşakkatli işlerden birisi.

Hani şarkı sözünde diyor ya, “Kimler geldi, kimler geçti hiç birisi sevilmedi senin gibi... diye.

Kim sevildi kim sevilmedi bilmem ama “Hiç kimse belediye başkanı kadar eleştirilmiyor bu topraklarda...O başkanın adı ister Şerafettin Meral olsun, İster Niyazi Alçay isterse Necati Belgemen ya da Ahmet, Mehmet olsun....Necati Başkan uzun bir aradan sonra yeniden başkan seçildi.Önceliği Eskil.

İsrafa yer vermiyor.

Geçenlerde yönetimde yer alan bir arkadaşım...”Necati Başkan, belediyenin kuruşunu harcamaz-harcatmaz öyle ki aldığı abdestin suyun, makamında içtiği suyun, çayın parasını öder...” deyince, ya bu kadar da abartma dedim kendisine...

Aradan bir süre geçti çok çok somut bir kaynaktan duydum ki, “Başkan Aksaray’a diş tedavisine gidiyor, kendi özel aracı vizede olduğu için makam aracıyla Aksaray’ı yolunu tutuyor, hemen 100 TL’lik cebinden araca yakıt alıyor...Yani bu insan belediyenin kasasının ona emanet olduğunu çok somut bir şekilde gösteriyor.

Yapılan ihalelere bakın en tabandan fiyatlar...Belediyenin delikli kör kuruşunu koruyor. Türkiye’ye örnek şekilde mera işgallerini sonlandırıyor...

Bunu yaparken de, işgali uygulayanların da hakkını koruyor. Yani komşumuz Sultanhanı başta olmak üzere mera işgali yapanlara son 5 yıla dönük dekarda yıllık 900 TL olmak üzere 4.500 TL ceza ödediler. Başkan bu işi sessiz bir şekilde kapattı. Sadece 10 dönüm (25 dekar) eken bir kişinin ödeyeceği ceza 112 Bin 500 TL. Başkan bu işi tereyağından kıl çeker gibi cezasız sonlandırıyor.

Vay babam bunu yapan sen misin, şimdiden 2024 yılı Mart’ına sandığa randevu....Sosyal medya günlerce yıkıldı... Başkana hakarete varan ifadeler...

Başkan mera ile birlikte su kaynaklarının korunmasına da katkı sağlamış olmuyor mu?

O meraları korumak bir başkanın görevi değil mi?

Eskil’de kaymakamından diğer bürokratlarına...Muhtar azasından, muhtarlara, il genel meclis üyelerine kadar....

Her 4-5 yılda bir rekor oyla TBMM’ye gönderdiğimiz sevgili vekillerimize dek.

Başkan gibi çalışkanlığı, gayreti, üretkenliği ve hizmet yapma aşkı olan isimleri şöyle bir alt alta sıralayalım lütfen.

Kaç kişi listede yer alacak.

Bu sorunun cevabını da siz ekleyin!

Öte yandan kendisi 2 personeli belediyeye aldı. Aman Tanrım” demişim.

Vay sen misin alan? Buradan şöyle bir iddiada bulunmak istiyorum. “Necati Başkan’ın memur yaptığı, ilçe içinde ve dışında işe aldırdığı Eskilli sayısı dünden bugüne ismi Eskil’de siyasette anılan herkesi terazinin diğer kefesine koy onların aldırdığı kadar referansı vardır.

Burada da başkan “Senci-benci demeden kime gücü yetiyorsa, nüfus cüzdanının sağ üst köşesinde ESKİL yazan herkese eşit yakınlıkta olmalı.

AK Parti’den aday olması ile birlikte Partinin İlçe Başkanı Ali Mutlu ve ilçe tekşkilatı ile olan uyumu Eskil’de özlenen tablo.

Kazanan Eskil oluyor.

AK Parti’nin ilçe başkanı ve belediye başkanı arasındaki rekabetli yıllarda kaybeden de kendileriyle birlikte hiç şüphesiz Eskil olmuştu.

Eeh iletişim kuralıdır.

Önce olumlu ifadeleri söyle sonra olumsuzlukları:)

Eskil Belediye Başkanlığı sosyal çalışmaları daha da güçlendirmeli bununla birlikte Hakan Harç, Ömer Güç gibi yeni isimler topa daha çok girmeli...

Sosyal çalışmalar konusunda mutlaka bir birim kurulmalı...

Elbette halkla ilişkiler çalışmaların büyükşehirlerde ilgili birim, küçük yerleşim yerinde ise başkan yürütür.

Vatandaşın belediyede bir talebi olmuşsa, olumlu-olumsuz sonuçlanacaksa bile başkanın yüzünü görecek.

Olumluda tatmin duygusu/olumsuzda inatlaşma katlanacak!

Geçenlerde haberfark.net’te ve Eskil Gazetesi’nde bir haber vardı. “Eskilli Hamalların Destek” isteği.

Ya kardeşim bundan daha temiz bir talep olabilir mi?

Eskil’de itiraz eden bir kişi çıkar mı? Yani böyle fırsatlar es geçilmemeli.

Bakıma muhtaç ve tek başına yaşayan insanların bireysel ve ev temizliklerinin düzenli yapılması yeme-içme ihtiyaçlarının giderilmesi gibi çalışmalara Necati Belgemen’in tecrübesi ile örtüşür.

Öte yandan eskil.bel.tr adresine girdiğimizde en son 29 Mayıs 2019 tarihinde paylaşım yapılmış.

Hala belediye sitesinden emlak, ÇTV ve su faturası gibi ödemeler on-line yapılamıyor.

Necati Başkan, gönlündeki teraziye göre karşıdaki kişiye değer veriyor. Karşıdaki insana sempatide duysa, nefrette etse tebessüm eden tiplerden değil.

Yani sosyal medyada kimi zaman sitemlerine şahit oluyoruz.

Burada da kendi o tür insanlara gülücük atarken, alttan “kiskis” yapanlardan asla olmadı.

Öte yandan bu tür durumlarda daha kucaklayıcı olmalı diye düşünüyorum. Bir tebessüm, bir espri, bir hoşgörü ifadesi çoğu zaman kilitli kapıları sonuna kadar açar. Onun tecrübesine yakışan da bu olsa gerek.

Toplum olarak belediye başkanı takıntısından kurtulmamız gerek. Gündemimiz hiçbir zaman bundan öteye geçmiyor. Mesela “vekil” seçiyoruz, 5 yıl memleketimize bir kez teşrif etmese bile! selam vermese bile bir sonraki seçimde rekor oy verebiliyoruz, hiç bir zaman aklımıza gelmiyor onları sorgulamak.

Ama belediye başkanı bizim ağzımızın tuzu.

Yav arkadaş başka derdimiz yok mu bizim?

Meral, Alçay, Belgemen isim değişmiyor memlekete hizmet etmek için bu insanlar hadimi oluyor.

Yine derdimiz başkan oluyor.

Lütfen bu anlayıştan vaz geçelim.

Eleştiri önemli bir kültür, ama biz işin suyunu çıkarıyoruz.

Çaya çorbaya limon hesabı...Kemal Sunal’ın meşhur Şark Bülbülü filminde canı sıkıldıkça, “Bana Mazlumu” getirin diyen gazinolar kralının repliğinde olduğu gibi...

Canı sıkılan başkanı dövüyor ve rahatlıyor:)

Son somut örnek; müstakil bir muhtarlık olan Kökez’in kesilen elektriğinin hesabını bile Eskil Belediye Başkanı’na soruyoruz ya.

Bu yazı toplam 2439 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum