Şükrü Başarıkan

Şükrü Başarıkan

Nikah Duası

Sübhane Rabbiyel aliyyil ağlel vehhab. ( Âmin!)

Eûzübillahimineşşeytânirracîm, bismillâhirrahmânirrahîm. Allahüm’mecal hâzel akde meymûnen mûbâraken vec’al beyne hûmâ ülfeten ve muhabbeten ve gararan, velâ tecal beyne hûmâ nefraten ve fitneten ve firâra. Allahûmme ellif beyne hüma kema ellefte beyne Âdeme ve Havvâ. Ve kemâ ellefte beyne Muhammedin ve Haticetelkübrâ. Ve kemâ ellefte beyne Aliy’yin ve Fâtımatezzehrâ. Allahümme ağtı lehüma evlâden sâlihan ve rızgan vâsian ve umran davîlâ. Rabbenâ heblenâ min ezvâcinâ ve zürriyyatinâ gurrate eğyünin vec’alnâ lilmüttekıyne imâma. (Din görevlisinin el kitabı. S No: 643.)

Yâ ilâhel âlemin! Bu yapmış olduğumuz nikâhı, Yüce dergâhında kabulünün en güzelliyle makbul eyle. Nikâh ile aile yuvası kurmakta olan bu kullarını ömürleri boyunca mutlu, şen ve rahat kıl, Yâ Rabbi!.. Kalplerine muhabbet, vücutlarına sıhhat ve afiyet, rızklarına bereket, ölmüş­lerine rahmet, kendilerine hayat mücâdelesinde metanet ihsan eyle! Dini ve dünyevî her türlü zorlukları kaldır! Kusurlarını affeyle! Günahlarını mağfiret ey­le! Doğacak çocuklarını dinine, vatanına, milletine ve ken­dilerine hayırlı eyle, zürriyetlerini devamlı salih ve yarar­lı eyle, Yâ Rabbi!

“Hamd Allah Teâlâ Hz. dir. Ona hamd eder, Ondan yardım dileriz. Nefislerimizin, şeytanların, kötü kişilerin şerlerinden ve amellerimizin kötülerinden Allah’a sığınırız. Allah Teâlâ kime hidâyet verirse onu saptıracak yoktur, kimi de saptırırsa onu hidâyete götürecek kimse yoktur. Allah’tan başka ilah olmadığına şahadet ederim. O, tektir ortağı yoktur. Muhammed (a.s.)’in, Onun kulu ve elçisi olduğuna şahâded ederim.” (İbn Mâce: C. 6, Sh. 3 H. No: 1882)

            Allah’ım acizlikten, fakirlikten, cimrilikten, korkaklıktan, tembellikten, hilekâr dosttan, faydasız ilimden, kabir azabından, ağlamayan gözden, sıkıntı ve hüzünden, ürpermeyen kalpten, her türlü hastalıktan, hayatın fitnelerinden, borç altında kalmaktan, kabul olmayan duadan, doymak bilmeyen nefisten, ihtiyarlayıp ele avuca düşmekten, zalim olmaktan ve zulme uğramaktan, isyan ettiren fakirlikten ve azdıran zenginlikten, geçmişe kederlenmekten ve geleceğe kaygılanmaktan, sana sığınırım Allah’ım.

Buraya yakından ve uzaktan gelen din kar­deşlerimizin din ve dünyalarını mamur, çalışmalarını meş­kûr, amellerini makbul, günahlarını mağfur ve ticaretle­rini lentebûr sırrına mazhar eyle! Âmin, diyen dillerimizi o korkunç ve yakıcı cehenneminden emin eyle! Hepimizi Cennet ve cemâlinle müşerref olan kullarından eyleyip affolunanlar zümresine ilhak eyle! Amin.

Rabbena atina fiddünya haseneten vefil âhireti haseneten vegına azâbennâr.

Abdullah bin Mesut’un şöyle dediğini rivâyet ederler: Resûlüllah’a İyiliğin her çeşidi ve sonuçları, verildi. O bize namaz duasını, nikâh ve başka duaları öğretti” İbn Mâce: C. 6, Sh. 3 H. No: 188

Daha sonra, zaman uygun, orada bulunanlar da müsaitse İslâmda aile hayatının önemi, karı kocanın karşılıklı mesuliyetleri, salih evlat yetiştirmenin fazîleti, ailenin, cemiyetin temelini teşkil ettiği, aile temeli sağlam tutulmadıkça, toplumun huzura kavuşamayacağı gibi konuları içine alan veciz bir hitabede bulunabilir

Bu yazı toplam 6693 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.