Mustafa Bozdağ

Mustafa Bozdağ

Öğretmensiz Bir Dünya Düşünülemez!

Eğitim bir ülkenin gelişmesinde, kalkınmasında önemli bir unsurdur. Eğitimi eğitim yapan belli kriterler var bu kriterlerin en önemlisi öğretmenlerdir.

24 Kasım Öğretmenler günü tüm yurtta çeşitli etkinlikler ile kutlandı.

Bende bugün kısaca bu günü önemli kılan değerli öğretmenlerimize ayırmak istiyorum...

Baş Öğretmen Mustafa Kemal Atatürk de her zaman eğitim ve Öğretmen'e önem verdiğini bir çok sözünde dile getirmiştir.

Bizler de Yılda bir gün dahi olsa Öğretmenlerimizi hatırlamak "onlara önem verdiğimizi" göstermek, yaptıkları işin ne kadar kutsal olduğu vurgulamamız gerekir.

Maalesef günümüzde Öğretmenlik Mesleği değer kaybetmeye başladı. Eskiden öğretmenliğin bir saygınlığı vardı. Bir öğrenci öğretmenini görse ne yapacağını şaşırır, paniklerdi nasıl saygı göstereceğini bilemezdi. Günümüzde ise Neredeyse öğrenci öğretmeninin yanından geçerken sigara içiyor, gerekli saygıyı göstermez duruma gelmiştir.

Bir diğer sıkıntı ise sendikalar konusu hemen hemen öğretmenlerin çoğunluğu sendikalar sayesinde siyasallaşmış ya da siyasallaşmak zorunda kalmıştır. Her sendikanın belli bir siyasi görüşü var üyelerini o doğrultuda yönlendirir duruma gelmiştir. Hatta belli sendikalar siyasi partilerin genel kurullarını takip eder duruma gelmiştir.

Eğitimde siyasetin yer almaması gerekir. En Son Müdürlük atamalarında hepsi için demiyorum. Bazı idareciler yurdun ücra köşelerinde tırnaklarını kazıya kazıya geldiği mertebeden siyaset etkisi ile öğretmenliğe dönüş yapmak zorunda kalmışlardır. Belki öğretmenliğe dönmesi gereken yada emeklilik yaşı gelenler için ayrı tutuyorum. 

Her şeye rağmen...

Öğretmenlerden öylesine duygu dolu mesajlar geliyor ki üzülmemek elde değil. Onların samimi duygularından zerre kadar şüphe duymuyorum. Ama onlar için var olduklarını söyleyenleri, öğretmenler gibi, ben de çok inandırıcı bulmuyorum.


Yine de Öğretmenlik Türkiye'de de değerli saygın mesleklerden birisi bu mesleği icra edenlerde bu saygınlığını koruyacak ve bu doğrultuda hareket etmelidirler. Daha modern bir Türkiye ve daha ümit veren bir gelecek için. Atatürk'ün çizdiği medeniyet yolu doğrultusunda Öğretmenlerimiz gücünü fark etmeli ve kullanmalıdır.

Devletimiz öğretmenlerin çalışma şartlarını iyileştirmeli

Günümüzde Önceki yıllara göre kısmi olarak iyileştirme olsa da halen yurdun bir çok bölgesinde öğretmenlerimiz eğitimden çok eğitim dışı işler ile vakitlerini harcamak zorunda kalmaktadır.  Bu şartların giderek iyileştirileceğini umuyorum.

Kısaca;

Hepimizin öğretmenlerimize kızdığı, kırıldığı, anlar olmuştur. Bazen bir veli olarak, bazen meslektaş olarak, bazen öğrenci olarak. Fakat bugünlerimizde emeği olan sevgili öğretmenlerimizi unutmayalım. Öğretmenler Başka bir hediye istemez, bir kuru teşekkür bile onları çok mutlu edecektir.

Bu vesile ile Başta bana emek veren öğretmenlerim olmak üzere tüm değerli öğretmenlerimizin gününü en içten dileklerimle kutluyorum.

Bu yazı toplam 1335 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.