Paramedik günü kutlandı

Paramedik günü kutlandı

Dünya PARAMEDİK ( Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri) günü Başkent Üniversitesi Konya Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu tarafından düzenlenen bir törenle kutlandı.

 Başkent Üniversitesi Konya Hastanesi Toplantı Salonu’nda gerçekleşen kutlama programına Okul  Müdürü Prof. Dr. Abdurahman Kutlu,  Okul Müdür Yardımcısı Dr. Gülden Eröktem, Hastane Genel Koordinatör Yardımcısı Op. Dr. Ahmet Tolu, Başhekim Op.Dr. Sait Karagül, Konya Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Dr. Galip Şef, Konya Acil Sağlık Hizmetleri Başhekim Yardımcısı Dr. Yavuz Üçkuyu, Hastane Müdürü Mehmet Özen, Hasta ve Halkla İlişkiler Müdürü H.Rahmi Gündüz, Paramedik bölümü öğrencileri, öğretim görevlileri ve sağlık personeli katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Başkent Üniversitesi Konya Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrenci temsilcisi İlter Gündeş, Paramedik bölümünün tarihsel gelişmesini anlattı. Gündeş, ülkemizde ilk kez 1993 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’nde başlayan Paramedik Ön Lisans Programının bugün 24 Üniversitede yer alan 26 Sağlık Meslek Yüksek Okulunda eğitim-öğretime devam ettiğini söyledi.

 

Son yıllarda Paramediklere duyulan ihtiyacın arttığını ifade eden Okul Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Dr. Gülden Eröktem, “İlk mezunlarını geçen yıl verdiğimiz okulumuz gün geçtikçe büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. İlk ve Acil Yardım Teknikerliği adını alan bölüm sağlık alanında önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Konya’da ilk vakıf üniversitesi olarak atılan bu adımı önemsiyor ve Konya adına gurur duyuyorum” dedi.

 

Konya Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Dr. Galip Şef ise konuşmasında Acil Sağlık Hizmetlerinde Gelişmeler ve Paramediklerin Rolü konusunda bilgiler verdi. Şef, Konya’da Acil Sağlık hizmetlerinin 11 A tipi ve 20 B tipi olmak üzere toplam 31 ekip ile yürütülmekte olduğunu belirterek, “Bu hizmetlerin içinde paramedikler önemli bir görev ve misyon üstlenmektedir. Ülke genelindeki paramedik açığını sizler kapatacaksınız. Pratisyen hekimlerin aile hekimliğine geçmesi nedeniyle 112 birimlerinde paramediklere ihtiyaç daha da artacaktır” dedi.

 

Daha sonra Başkent Üniversitesi Konya Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu, paramedik günü kutlamalarına yaptığı katkı nedeniyle İl Acil Sağlık Hzimetleri Şube Müdürü Dr. Galip Şef’e plaket takdim etti. Program verilen Kokteyl ile sona erdi.

Bu haber toplam 1977 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.