Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baykan

Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baykan

Protokol Alerjim-1

Ben oldum olası protokollere karşı bir insanım ve her karşılaştığım protokolde; vukuatlarım olmuştur. Bunların neler olduğunu sizlerle paylaşmak istedim.

Alın size protokol alerjilerim:

Olay Bir:

Üniversitede görev yaptığım yıllarda birçok seminer ve panellere katıldım. Panel yönettiğim durumlarda ön sıralardaki üç protokol sırası beni hep rahatsız etmiştir.

Bu üç sıra protokole ayrılır; ilk sıranın ancak yarısı dolarken diğer sıralar hep boş kalır ve yer bulamayan misafirlerin yaşlıları da olsa ayakta izler. Bir Allah’ın kulu da demez ki; şu ayakta kalanlar gelsin şuralara otursun. Oturan protokol de demez ki; şu ayaktakiler gelsin yanlarımıza otursun.

Ben bu gibi hallerde ayaktakilerin boş protokol yerlerine oturmalarını anons ederim. Bundan hoşlanmayan protokolün burnundan kıl aldırmayanları salonu terk eder. Hatta beni içlerinden şikâyet edenleri bile olur ama şikâyet ettiği ile kalır.

Olay İki:

Öğretmenevlerine gidenler çok iyi bilir. Kalacak oda sorarsınız bazen protokol ve hatırlılar gelebilir diye yok derler. Ben bilirim ki; mutlaka bir veya birkaç rezerve  vardır.

İtirazımı şöyle yaparım: Lütfen siz bana bu gün için hiç yerimiz yok diye yazılı bir kâğıt verin derim. Veremeyiz yanıtını alırım ve ben de bunun üzerine locadaki kanepeyi göstererek ben burada sabahlarım derim ve gider koltuğa otururum. Çoluk çocuk gittimse onları da koltuklar yerleştiririm. Resepsiyon görevlisi arada bir beni göz hapsine alır ve herhalde aklından şöyle geçirir: “Valla çattık bir deliye ama haydi hayırlısı.”

Ben de bu arada görevliyi izlerim bir çeşit karşılıklı kesişiriz. Görevli aradan çok zaman geçmeden birkaç telefon görüşmesi yapar; (Büyük olasılıkla müdürünü arar) ve bana dönerek nazik bir şekilde: Hocam bir gelir misiniz der. Ben de yanına giderim ve bana: Hocam bir çıkışımız oldu da sizi alalım der. Bunu bildiğim ve her zaman yaşadığım için ben de nazik bir ifadeyle teşekkür ederim.

Öğretmenevlerinde olay bununla da bitmez; gerek yemekhanede gerekse kafeteryada protokol masaları vardır. Pirinç metal üzerine yazdırılmış PROTOKOL levhaları bu masaların üzerindedir. Diğer masaların tamamı dolsa dahi siz O masalara oturamazsınız.

Ben bu duruma hiç tahammül edemem giderim O levhayı alır görünmez bir yere atar ve O masaya otururum. Beni tanıyan garsonlar yer bulamadığımım zamanlarda gidip protokol levhasını sağlama alırlar ve beni oraya yerleştirirler. Burada garsonların asıl amaçları; benim saklayacağım Protokol levhalarını arama zahmetine girmemelerindendir.

 Devam Edecek 

Bu yazı toplam 1215 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.