Taban gübresi maliyetini yarıya düşüren sistem!

Taban gübresi maliyetini yarıya düşüren sistem!

Candan,Yıllardır kullanılan kimyasal gübre atıklarından dolayı toprakta doyma meydana geldiğini belirterek tamamen organik katkılı organomineral bir ürün olan Serena tohum kaplama preparatının yüksek verim elde edilmesini sağladığını belirtti.

Serana bir gübre değil, taban gübresi özelliği olan organik madde, çinko ve mangan gibi elementlerce zenginleştirilmiş; başta hububat olmak üzere bitkilerin ekimi esnasında gerekli olan maddeleri içeren bir karışımdır. Şeklinde sözlerine başlayan Verda Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Candan, şunları söyledi.

“Serena, adından da anlaşılacağı gibi direkt toprağa değil de, tohumu nemlendirmek suretiyle birlikte tohum üzerine film tabakası gibi kaplanarak kullanılan bir preparattır. Özellikle bitkinin hemen ihtiyacı olan elementleri bitkiye seri bir şekilde vererek tohumun zayiatsız bir şekilde çimlenmesini sağladığı gibi yapılan denemelerde bu ürünün kullanıldığı bitkilerde daha uzun ve daha sağlam kök yapısı oluşmasını sağlamaktadır. Böylece bitki olumsuz kış ve doğa şartlarına karşı önceden güçlendirilerek herhangi bir don tahribatına karşı da önlem alınmış olacaktır, ayrıca toprak altı zararlılarına, yoğun gübre  kullanımından kaynaklanan azot ve fosfat kirliliğine karşı önlem alınmış ve tarlanın dinlemesini temin edilmiş olur” Dedi.

Çiftçilerin kullanacakları arazide mutlaka toprak analizi yaptırmaları gerektiğinin altını çizen Candan, “Serena’yı kullanacak çiftçilerimiz mümkünse bu yıl yaptırdıkları toprak analiz raporu yada toprak numunesini şirketimize göndermeleri halinde hangi tohuma ne kadar Serena kullanacağı ve ne miktarda hangi alt gübre kullanıp kullanmayacağı bizim tarafımızdan raporlanacaktır ve herhangi bir ücret talep edilmeyecektir diye konuştu.

Candan, Altınekin’den, Çumra’dan, Sarayönü’nden; tutun da Çorum’a, Yozgat’a, Samsun’a, Kahramanmaraş’a kadar yurdumuzun birçok bölgesinde Serena kullanan çiftçi,doğayı tahrip etmeyecek şekilde hem ürünün kalite standardını yükseltti, ürünü iyi fiyata sattı hem de yüksek verimde ürün yetiştirmesi ile çiftçimizin yüzü güldü dedi. Normal şartlarda hububatta 500 kg tohum için (25 dekar alana) 10 kg Serena kullanılmaktadır. 25 dekar arazi için taban gübresi maliyeti 500-600 lirayı bulurken, söz konusu alan için Serena’nın maliyeti sadece 100 liradır dedi.
Serena’nın en önemli bir başka özelliği ise fitotoksik bir yan etkisinin olmamasıdır  şeklinde konuşan Candan, ayrıca geçen yıldan pancar tarlası olan yerlerde arpa, buğday veya başka herhangi bir bitki ekileceği zaman hiçbir şekilde taban gübresini  kullanmadan Serena ile ekim yapılması durumunda tarladaki mevcut azot ve fosfat bileşiklerinin, Serena’nın etkisiyle çözülmesi sayesinde hem ekonomik bir ekim yapmış olunacağını hem de üründe yüzde  yüz kalite ve verim artışı sağlamış olacaktır. dedi…

 SERENA’NIN Özellikleri  Suda Tamamen Çözünür NP Gübresi 3-15-0  

 » Serena, özellikle tohum ve fidelerde, bitki ve tohum üzerinde ince bir film tabakası oluşturarak beslenme ve koruma sağlayan etkili bir preparattır.
» Kullanılan yüksek kaliteli elementel zengin karışım, antifungal bir etkiye sahiptir, mantar oluşumunu engeller.
» Toprağı zenginleştirir ve su tutumunu arttırır. Özellikle tohumların çimlenmesini hızlandırarak yüksek bir rantabilite sağlar.
» Toprak altı zararlılarla ve nematodlara karşı direnç sağlar.    

İletişim Bilgileri:

verdatarim.com

0332 3424490

0541 42 44442

Mehmet Çıracı Eskil Bayii 0532 7243044

 

Bu haber toplam 2545 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Tarım-Hayvancılık