Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baykan

Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baykan

Terör nasıl bitirilir?

Ülkemiz Otuz yılı aşkın terörle mücadele vermektedir. Ülke ekonomisini sürekli tırtıklayan bu terör illeti Devletin vatandaşına vermek istediği hizmete de çomak sokmaktadır. Yanlış politikalar ve tavizler sonucu terör; bu ülkeden mal ve can almağa devam etmektedir.

PKK; uluslar arası düzeyde taşeron yöntemiyle çalışan; uyuşturucu, silah kaçakçılığı ve benzeri pis işlerin sektör haline getirildiği bir şer topluluğudur. Ayrıca; para ve olanak sağlayan birilerinin adına iş yapan bir nevi mafya örgütüdür.

Yurt edinme gibi bir dertleri de yok. Teröre harcadığımız parayı Doğuya harcayarak PKK’nın elinden bu Argümanlarını satın almış olacağız. Paranın satın alamayacağı yoktur.

Diğer bir ifadeyle Doğu zenginleşirse PKK Argümansız kalır. Bunun için de çok büyük kaynağa gereksinim var. Tabi ki bunun da yolları var.

Duyarlı bir vatandaş olarak ilk aklıma gelen üç formülü açıklayayım:

Birincisi:

Bu halk fedakârdır; Doğu’ya yapılacak yatırım fonuna destek çıkar ve üzerine düşen maddi payı verir. Hatta yapacağı tüm hayır ve zekâtını buraya yönlendirir. Paranın satın alamayacağı yoktur.

İkincisi:

Hiç askerlik yapmamak için bedel ödemeye hazır milyonlarca insan var benim bildiğim. Özellikle paraya para demeyen sanatçılar askerlik yapsa ne olur yapmasa ne olur. Patates soydursanız beceremezler yarısı fire.

Üçüncüsü:

Üniversitelerimiz bünyesinde acilen bir “Terör Araştırma Enstitüleri” kurulmalı ve bu terör illetinin oluşumu ve bunlarla mücadele stratejileri enine, boyuna araştırılmalıdır. Televizyonlarda hep aynı adamlar terör konuşuyor; aşiret toplantısı gibi.

Bu arada gözden kaçırılan veya görmezden gelinen bir konu daha var. Bu da Doğudaki ağalık düzenidir. Dört karılı ve binlerce dönümlük arazi sahibi ağaların ve şeyhlerin de maşallah keyifleri pek yerindedir.

Basının yalancısıyım; seçim sandığı ağanın evinde ve cebinde en az on bin oy. Nerede kaldı demokrasi? Nerede kaldı özgürlük? Bunu da toprak reformu ile bu ülkenin aşması gerekir. 12 Eylül’de Kenan Evren’in aklına 17 aşındaki çocuğun yaşını büyütüp asmak geldi de bu toprak reformunu yapmak gelmedi. Hâlbuki bu iyi bir fırsattı.

Günümüzde ülkemizin bir numaralı sorunu olan bu terör illeti Otuz yılı aşkındır silahla çözülmüyorsa bu işte bir arıza var demektir. Bu arızayı düzeltmek de siyasilerin sorumluluğundadır.

Yazık; giderek tırmanan terör can ve mal almaya devam etmekte ve devletin halkına vereceği hizmet kaynağı da bu yüzden olumsuz etkilenmektedir.

Umarım bu can yakan terör illeti siyasilerin alacakları radikal kararlarla bir an önce defolup biter.

Bu yazı toplam 1486 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.