Yılbaşı

Çok muhterem kardeşlerim

            Malum bir yılbaşına daha ulaşmış bulunmaktayız. Rabbimiz cümlemize nice hayırlı ve de uzun yıllar nasip eylesin.

             Her sene yılbaşı gelirken bir tartışmayı da beraberinde getirir. Kutlanmalı mı, kutlanmamalı mı diye.

              Evvela yılbaşı ve Noel bu iki kelimeyi birbirinden ayırmamız lazımdır. Yılbaşı bir nevi sene'i devriye olup bir ocak günü sene başı olarak kabul edilmiştir.

              Aslında anneler günü, babalar günü, sevgililer günü daha bir çok günler buna yılbaşı da dahil tüketime yönelik, İsrafa yönelik Müslümanlık la da pek ilgisi olmayan günlerdir.

              Sonuçta; Zamanımızda kutlanılan yılbaşı eğlencelerinin, televizyon programlarının, Yılbaşı bileti almanın, Gayri ahlaki giyim, kuşam ve davranışlarla bilmem ne parkında hep bir ağızdan on, dokuz, sekiz diye saymanın  bu güne özel hindi kesmenin neticede yılbaşı kutlamanın dinimizce bir ilgisi bulunmamaktadır. Bu gibi faaliyetlerden şiddetle kaçınılmalıdır.

               Yazıma başlar kanda belirttiğim gibi yeni bir yıla girerken önümüzdeki yıl  için dua edebiliriz iyi dilek ve temennilerde bulunabiliriz. Dahası geçen yıldan bu yıl başına kadar bir sene boyunca Allah için bize fayda getirecek ne gibi işler yapabildik yada yapamadık. Diğer bir ifade ile bir senenin muhasebesini yapabiliriz.

                Noel ise tamamen ayrı bir olaydır yıl başı ile pek bir ilgisi yoktur. Hristiyan inancına göre aralık ayının yirmi dört yada yirmi beşinde Hz. İsa nın doğduğuna inanılan gündür. Noel’in bu şekilde gayri ahlaki kutlanılmasına gerçek Hristiyanlığa inananlarda karşıdır.

              Müslümanların İslam la ilgisi olmayan hatta kendi kültürleriyle bağdaşmayan böyle bir günü kutlaması son derece sakıncalıdır. Zira kerim kitabımızda, Peygamberimizin hadislerinde; başka milletlere, kavimlere benzemenin ne gibi tehlikeleri olduğu belirtilmiştir.

               Ya Müslümanların Noel baba şarlatanı gibi giyinmeleri, çam fidanlarını kesip süslemelerine ne demeli?

 

                ARKADAŞ; Müslümanım diyorsan yılbaşı kutlama, bu güne özel hindi kesme, içki içme, yılbaşı bileti alma, Noel babaya özenme velhasıl Hristiyanlara özenme.

            Müslümanım diyorsan; geçen yılın muhasebesini yap, Gelecek yıl için dua et, Kendine bir önceki yıla göre daha bir çeki düzen ver vesselam

    ALLAHA EMANETSİNİZ

 

Bu yazı toplam 2047 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum