Ben Veliysem neden bana sorulma dı?


İlçemizde uzun yıllardır bir dönem ilkokul, bir dönem ortaokul, bir dönem hem ortaokul hem lise, şimdide ilköğretim okulu olarak ilçemiz eğitimine nerdeyse 83 yıldır hizmet eden bir okulumuz var. Şu aralar velilerin dilinde bir laf . Eskil İlköğretim okulunun ilkokul bölümü kapatılıp tamamen ortaokul yapılacak, Eskil Cumhuriyet İlköğretim okuluda İlkokul olarak değiştirilmesi için çalışma başlatılmış. Böyle bir statü değişikliği basit olmasa gerek. Oldu bittiye getirilmesi hem eğitim açısından, hemde veli ve öğrenciler açısından sakıncalı durumlar ortaya çıkarabilir. Öyle ki Cumhuriyet İlköğretim okuluna en yakın olan evlerde ki veliler öğrencilerini Eskil İlköğretim okuluna nasıl getirecekler. Kimi öğrencilerin evleri Eskil İlköğretim okuluna yaklaşık 2 kilometre. Bu kararı alan yetkililer acaba bunu hiç düşündüler mi? Hem bu tür bir çalışma hem siyasilerin, hem velilerin görüşlerini alarak yapılır. Öyle ya yapılan değişiklik bir derslik açılması gibi basit bir şey değil. Velilere neden hiç sorulmuyor. Diyelim ki velilere soruldu kaç velinin fikri alındı. Benim arabam olabilir, benim için sorun değil, Ahmet beyinde arabası olabilir onun içinde sorun değil, arabası olmayan Mehmet bey için bizim karar vermemiz ne kadar doğru olur. Bu arada siyasilerimize de müjdeyi biz verdik. Siyasilerin dünyadan haberi yok. Ortada ciddi bir çalışma yapılıyor, siyasiler kapı kapı oy toplama peşinde. Oyunuzu toplayın ama bir yandan da çevrenizde olanlara bir bakın. Bu ilçe sizin ilçeniz. Sizin vatandaşınızın çocuğu okuyacak bu okulda.  Zaten içinden çıkmaz halde bulunan eğitimde birde veli ve öğrencilerimizi bu tür sorunlarla meşgul etmeyin. 
*************
Ne Bekledik Ne Bulduk?
Günlerdir bir beklentimiz vardı. Ak Parti Karaman milletvekili adayı Recep Konuk Eskil'e gelecek diye. Gelecek gelmesine ama ne diyecek.
Eskil'e kesin bir fabrika sözü verecek,
Yok ya Eskil'e Torku'nun bisküvi fabrikasının birisini getirecekmiş,
Olur mu Recep bey Bakan olacakmış, O zaman Eskille yakından ilgileneceğini söyleyecek…
Daha çok laflar. Tabi biz bir umut içerisinde Recep Konuk'u Eskil Belediyesi düğün salonunda karşıladık.  Ak Partili 4 milletvekili adayı Eskil'e gelmiş salon nasıl ağzına kadar dolmaz. Bu ne böyle. Şimdi adet söylesem  muhalif diyecekler. Ben diyeyim  bin kişi siz deyin  bir kişi. Ama katılım neden az oldu ki. Bugün  “Ak Parti evimde ki traktörü götürse, bir tonda sopa atsa yine oyumu Ak Partiye vereceğim” diyen Eskilli niye bugün kendini göstermedi ki. Ne desem yanlış olur. Yorumunu herkes kendisi yapsın.  Sayın ilçe başkanımız Mustafa Zavlak öyle bir konuşma yaptı ki inanın ben beklemiyordum. Zaten halkı coşturanda onun konuşması oldu. İnanın benim beklentimi çok artırdı. Birde Eskil'e yapılan hizmetler vardı ki, hizmet mi anlatıldı yoksa Eskil'in tarihi ve turistik yapısımı bilemedim. Kardeşim eğer halkına bir şeyler vermek istiyorsa halk zaten flamingoyu, Tuzgölünü biliyor. Eğer Gelen siyasilere bir şey vermek istiyorsan sorunların yeraldığı bir brifing dosyası ver.  Programda Ak Parti aday adaylarından fazla kişi katılmadı. Sadece Mevlüt  Yol Adana  gibi uzak bir yoldan gelerek, partisine destek vermeye çalıştı.  Vatandaş adaylardan, hatta en önemlisi Bakan olacak diye beklediği sayın Konuk'tan beklentileri doğrultusunda  bir vaat alamadı. Zaten dinleyicilerden birisinin ayağa kalkıp, il başkanına  Eskil'e ne hizmetler yaptınız da oy istiyorsunuz” diye tepki göstermesi akşama ayrı bir akış kattı. Uzun lafın kısası halk beklediğini alamadı.  Son günlerde bir de Enerji bakanının beklentisi içerisindeyiz. Artık gelir mi gelmez mi orasını bilemeyiz. Gelirse ne vaat verir onuda bilmeyiz.

Bu yazı toplam 2297 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum