Sait Çamlıca

Sait Çamlıca

Çocuklarınız için Hicret eder misiniz?

Çocuklarınız için Hicret eder misiniz?

 Zihnimde “Çocuklar için, gerekirse Hicret etmeli” cümlesi dolanırken, sürekli gittiğim kuaförün söylediklerini de ekledim zihnime, berber koltuğunda.

“İyi ki, ilk gençlik yıllarımızda bizi memleketten alıp buralara getirmiş Babam” diye anlatmaya başlamıştı. Bayram tatili için memleketine gitmiş, çocukluk yıllarında sürekli birlikte olduğu arkadaşlarının hallerini görünce, onlardan uzaklaştıran babasına dua etmişti. “Yarım yamalak çalışıyorlar. İlk fırsatta kahvehanelere gidip, saatlerce oyun oynamak dışında, hayatlarında hiçbir şey yok. Bende oralarda kalsaydım büyük ihtimalle öyle olacaktım. Bizimle o ortamlarda baş edemeyeceğini anlayan babam, her şeyini toplayıp buralara gelmiş. O zamanlar babama çok kızmıştım. Yeni bir şehre, yeni bir arkadaş çevresine alışmanın tüm sıkıntılarını yaşadım. Ancak bugün dönüp baktığımda, mesleğim dahil, birçok güzellikleri, babamın verdiği göç kararına borçluyum.”

Hicret etmenin hayatında nasıl bir milat olduğunu anlattı uzun uzun. Bazen ve bazı durumlarda yapılacak en güzel şey, hicret ederek yeni bir milat başlatmaktır.

Hicret Nedir?

Hicret, kaçmak değildir. Hicret, turistik bir gezi için başka bir şehre gitmekte değildir. Hicret, yaşamak istediğin hayatı yaşayabileceğin yere göç etmektir. Bedenin değil, ahlakının yaşamasına engel olunan yerden, ahlakını istediğin gibi yaşayabileceğin yere yerleşmektir Hicret.

Aynı mekan, aynı insanlar, genişleyen çevre…

Anne babalar, şartlar elverirse ve mecbur kalırsalar, çocukları için Hicret etmeyi göze alabilmelidir. Çocukların geleceğini kurtarmak için gerekirse, kurulu düzenin bozulmasını göze almak gerekebiliyor.

Aynı mahallede geçen çocukluk, okul sıralarında edinilen arkadaşlar, okul civarında edinilen çevre, bazen çocuklar için koruyucu bir denge iken, bazen de en büyük tuzakların kurulduğu yer olabiliyor. Anne baba artık o ortamda, o çevrede çocuklarıyla baş edemeyeceğini anlamışsa, çocuklarını korumak için Hicret etmeyi göze almalı.

Aile ve çocuk için elbette kolay olmayacak yer, mekan veya şehir değiştirmek. Ancak kötü alışkanlıkları olan bir çevre içinde büyüyen çocuğu zapt etmek, onunla baş etmek hiç kolay olmuyor. Mekan ve çevre değişikliği, anne-baba ve çocuk için her şeye yeniden başlama fırsatı veriyor bazen.

Çocukları kurtarmak için…

Birçok baba, çocuklarının geleceğini kurtarmak için, evinden, eşinden, çevresinde çok uzak yerlere gidip, ekmek parası kazanıyor.

Birçok baba, çocuklarına bir şeyler bırakabilmek için yıllarca ödemekte zorlandığı borçların altına giriyor.

Çocukları için gurbeti, hasreti göze alan babalar, mecbur kaldıklarında, çocukları için Hicret etmeyi de göze alabilmeli.

Çocuklarını rahat ettirebilmek için, gençliğini hep borçlarla geçiren bir baba, çocuklarını kurtarabilmek için, Hicret etmenin maddi sıkıntılarını da göze alabilmeli.

Çocukları için saçını süpürge yapan anneler, çocuklarının geleceğini kurtarmak için, alıştığı mahallesini, akraba ve sevdiklerinin yaşadığı şehri değiştirmeyi göze alıp, gerekirse Hicret edebilmeli.

Daha güzel bir şehirde, daha güzel bir ortamda, daha güzel bir evde yaşamak için taşınmayı göze alan aile, çocuklarını kurtarmak için Hicret etmeyi de göze alabilmeli.

Niyet, çocukları kurtarmak olduktan sonra, yolda ki sıkıntılara karşı Allah (cc) örümcek ağları ve güvercin yuvalarıyla yardımını gönderir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sait Çamlıca Arşivi