Emeklere Yazık!

Değerli Okurlar,

Köyler ve yaylalar arası futbol turnuvasının olacağına dair duyumların başlaması ile ben de her hafta yazımda ısrarla şu temel unsurların üzerinde durmaya çalıştım: “Sorunsuz, kavgasız, gürültüsüz maçların oynanması; dostluk ve kardeşlik çerçevesinde turnuvanın son bulması..” Geçen haftaki yazımda; sahanın dışından, yani tel örgülerin ardından söz ettim ve muhteşem bir atmosferin olduğunu, taraftarların heyecanını, takımlarını nasıl desteklediklerini sizlere anlatmaya çalıştım. -Bu arada tarafsız seyircilerin yorumlarına gülmemek mümkün değil- Turnuva ile birlikte sahanın etrafında çadırların kurulmuş olması ve bu çadırların ilçemize bir karnaval havası katması üzerinde durulması gereken bir detay. Turnuvanın çarşıdaki esnaflara ekonomik açıdan ekstra hareketlilik getirmesiyle birlikte ilçemizde çok farklı ve bir o kadar güzel hava esmeye başladı.

Sahanın içinden biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki: “İçerisi, dışarısı gibi değil!” Saha içerisinde çok farklı bir psikolojik ortam söz konusu. Sanki uzay aracı ile atmosfer dışına çıkılmış gibi bağımsızca hareket ediliyor. Yedek kulübesindeki telkinler(!) ise hayretlere düşürecek cinsten. Yedek kulübesindeki yöneticiler, oyuncularına nasıl oynayacağının talimatını vermiyor! İlginç geliyor size de değil mi? Talimatlar şu şekilde: “Şu numaraya bas, bu numaraya bas.” Bas derken “pres” yap değil, “ayağına bas” anlamında. Ve o an anladım ki, Eskil’de futbol turnuvası düzenlemek hem futbola hem de dostluk ve kardeşliğe zarar veriyor. Turnuva başlamadan önce akıllı uslu konuşan kişiler bir anda farklı bir kimliğe bürünüyor. Turnuvanın başlatılması için çok uğraş verdim. Belediye Başkanı Niyazi Alçay ile görüştüm ve sağ olsun beni kırmayarak turnuvayı başlattı. İnşallah turnuva sorunsuz bir şekilde tamamlanır. Gelecek yıl turnuvanın başlatılmasına kesinlikle ön ayak olmayacağım gibi, bu tür organizasyonların da sonuna kadar karşısında olacağımı şimdiden bildirmek istiyorum!

Çünkü; turnuvanın başlatılması büyük bir meşakkat istiyor ve üzülerek söylüyorum ki Eskil bunu hak etmiyor. Belediye çalışanlarının tarafsız olması gerektiğini düşünen Belediye Başkanı Niyazi Alçay’dan, Eskilgücü’nün de oyuncusu olan Muhammet Cirit’e izin çıkmadığı için bu oyuncumuz turnuvada herhangi bir takımda yer almadı. Muhammet Cirit’in turnuvada emeği o kadar fazla ki sırf Eskil’de güzel bir şeyler olsun diye -çalışmaması gereken- hafta sonunu bile sahada geçirmek zorunda kalıyor. Takımları kontrol ediyor, hakemleri ve yemekleri organize ediyor. Pamuk ipine bağlı olan futbol turnuvasında bu kadar uğraş veren, emek harcayan Muhammet Cirit, Zabıta Mehmet Dinler ve diğer bütün çalışanlara üzülüyorum.

Bazı takım yöneticileri, rakibi olan takımın oyuncu ve yöneticilerini daha karşılaşmaya günler varken tehdit etmeye başlıyor. Kafalarına koymuşlar olay çıkartmayı, sorun yaratmayı. Zihniyet o kadar körelmiş ki katran bağlamış cinsten. Ne laf anlıyor, ne söz. Bizzat şahit oldum bu tür konuşmalara. Sadece üzülüyorum… Bütün heyecanımı kaybettiğimi buradan herkese bildirmek istiyorum.

İnşallah yanılan ben olurum ve son derece centilmence, dostça maçlar oynanıp turnuva son bulur…

Allah kötü düşünceli zihniyetlerden herkesi korusun.

Bu yazı toplam 2435 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum