Eskilli esnafın feryadı, “Celil’e OSB kurmak bizi net olarak bitirir”

Muhtemelen 19 sene önce...

Meydana gelen büyük bir depremin ardından bir profesörün konuşmasını dinlemiştim.

Kendisi Jeolog olan o profesöre bir dokun bin ah işit!

Allah bizim başımızdan musibeti eksik etmez, sen git Konya’da en verimli arazilerin olduğu yerin ilerisine Selçuk Üniversitesi kampüsünü kur, buraya tramvay hattı döşe böylelikle bu bölgenin en verimli topraklarını yerleşime aç. Musibet için daha ne beklersiniz. Allah bu verimli arazileri size tarım yapasınız; kendinizi ve hayvanları besleyesiniz diye bahşetmiş.

Nerdeyse 20 sene olmuş Katrancı Muhtarı Mahmut Ünlü’nün açıklamalarıyla çift taraflı çalan teybin kasetinin iki yönünü de döndüre döndüre çaldığı gibi, beynimde çaldı durdu o sözler!

Özetle Ünlü, OSB’nin kurulmasının planlandığı 3 köyün ortak kullanım alanının verimli arazi olduğunu Sokarıklı kantarının olduğu bölgenin çorak toprak yapısı, B Zone olması ve Eskil’e yakınlığından dolayı uygun bölge olduğunu vurguluyordu.

Bu açıklamalara ilişkin yanıtı öylece bekleriz. Bir çok insandaki bu endişe gidermeli.

Konya’da OSB’ler Selçuklu ilçesi sınırlarındadır...

En çok gelişen ilçede açık ara Selçuklu’dur...

Zenginler Meram’da oturur nereden para kazanırlar Selçuklu’dan...

Meram’ın gelişimi Selçuklu’dan geridedir. Selçuklu bölgesi son 20 yılda kat be kat büyümüştür.

Eğer OSB, Eskil’de 4 köyün ortasına kurulursa, para orada, iş orada, paralı orada, üreten orada, çalışan orada... Eskil’e ne kalıyor?

Bununla birlikte Eskil’de paranın en çok döndüğü, zenginlerinin ikamet ettiği köylerde bu bölgeye toplanmış. Yani bu bölge Eskil’in kalbi olacak.

Kuaför, çay ocağı, lokanta-restoran, petrol istasyonu (mevcut), kasap, tarım ilacı, yağmurlama-damlama, mobilya, gübre-tohum, kunduracı-tuhafiyeci hububat-ayçiçeği-mısır alım satımı (mevcut) aklınıza ne gelirse eğer ifade edildiği gibi OSB başarı gösterirse buraya kurulacak. BİM, A101 gibi marketler de koşa koşa gelir...

Abartmıyorum Eskil’e Şabanlı, İkizce, Taşkesik, Yazır haa bir de Mehmetbeyli kalıyor. Aman Mehmetbeyli’yi unutmayalım orada da bir ailemiz mevcut. Artık Eskil için bir aile bile çok önemli hale gelecek, çünkü esnaf sinek avlayacak.

En azından perşembe günleri satış yaparız diyenler... Merak etmeyin oraya pazar da kurulur.

Konuşan bir Mali Müşavir Mustafa Zavlak vardı, sahi bu konuda düşüncesini merak ediyorum. Belediye çalışanın kürekle tuz atması ve Eskil-Eşmekaya yolunun karının temizlenmediği konusunda görüşünü öğrendik. Mutlu da olduk. İşçi düşmeden kepçeden indiyse, kar da bir gün sonra güneş vurunca eridiğine göre bu konuda endişeleri geçen başkanım! OSB yeri konusunda düşüncenizi merak ediyoruz. Sayın Zavlak ilçeyi yönetmeye aday birisi olarak ne düşünüyorsunuz?

2 dönem belediye başkanlığı yapan Sayın Niyazi Alçay, siz neden Sokarıklı-Sanayi arasındaki bölgeye hazine arazilerini önce getirip sonra neden geri gönderdiniz, Neden OSB için bir plan yapmadınız, bugün düşünceniz ne, Bugün başkan olsaydınız sizin tercihiniz neresi olurdu?

Şerafettin Ağa’m 2 dönem belediye başkanlığı yaptınız. Sizin söyleyecek iki sözünüz yok mu?

Gerçekten bu isimler gibi ilçenin önde gelenlerinin görüşlerini kamuoyu merak ediyor.

Katrancı Muhtarı Mahmut Ünlü ise çok ayrı bir pencerede; böyle bir ismi muhtar seçtikleri için Katrancı halkını teşekkür-tebriklerimi iletiyorum.

OSB bu saatten sonra nereye kurulur, bilemem ama Ünlü muhtar bizim gibi insanların bu hususta bilinçlenmesine ciddi katkı sağladı. Sebep ve sonucu ne olursa olsun Eskil’de bir isim yanlış gördüğü husus konusunda dik durabildi.

Burada Celil’e en önemli alternatif ve böyle bir yatırımı şüphesiz Eskil ilçe merkezinin hakkı. Mesela Eskil Merkez Mahallesi’nin sayın muhtarı da merkezin hakkını koruma noktasında mükellef değil mi?

Yazımı bitirirken Eskilli bir esnafın feryadıyla bitirelim, “Celil’e OSB’yi götürmek Eskil ilçe merkezindeki esnaflarla birlikte sanayideki zanaatkarlara büyük darbe vuracaktır. Lütfen yetkililer bu kararını bir kez daha gözden geçirsin. Geçtiğimiz hafta yeniden seçilen Eskil Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı bu konuda neden ses vermiyor, endişelendiğimiz gibi Eskil’de ticaret zarar görürse üzerinde bir sorumluluk hissetmeyecek mi?

OSB’yi istedikleri yere kurabilirler, ancak tarihe not düşme adına yazıyorum ki, Celil’e OSB kurmak Eskil merkezi ve Eskil’in esnafını net olarak bitirir NOKTA”

Bu yazı toplam 2181 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
16 Yorum