Dr. Ünzile Girişgin

Dr. Ünzile Girişgin

Evlilik Öncesi Cinsel Beraberlikler ve Bakireliğin Psikososyal Boyutu-2

Cevap-5 Evet hazır hale gelir, ancak aile çocuğa âşık olmakla seks yapmak arasındaki farkı öğretmiştir. İdealler belirlenmiştir ki bu bizim yetiştiğimiz aileler olup aynı zamanda bizlerin yetiştirdiği kız çocuklarının içinde bulunduğu haldir. Okul bitmeden sevsen bile, nişanlı bile olsan evlenemezsin. Nefsine hâkim olacaksın. Aşk şiirleri yazıp sabırla düğün geceni bekleyeceksin. Dini nikâh olsa bile bunu suiistimal etmeyeceksin. Ya da nişanlı bile olsan nikâhsız bekleyip düğün gecene kadar seks yapmayacaksın.

Cevap -6 Evet cinsel ilişkiye hazırdır. Yaşı, aklı, fikri ile karar verme yetisi hekimler tarafından değerlendirilir. Aile satmıyorsa, çocuk titremiyor, evlenmeye istekli ve yaş 15 üzeri ise, evleneceği erkeğin ev geçindirecek sosyal statüsü, aklı, ahlâkı böylesine önemli bir İslâmi akdi üstlenebilecek durumda ise mertçe çıkarlar hâkim karşısına ve iki genç ve evliliklerine onay isterler. Ben de hekim olarak onay veririm.

Cevap-7 Hayır hazır olmayabilir. Cinsel ilişki korkusu, tiksinti hissi olabilir. Bir erkeğe bağlanmaktan, güvenmekten korkabilir. Böyle durumdaki genç kızı kimse evliliğe zorlamamalıdır. İlerde tedavisi güç olan ciddi psikolojik travma yaşayabilir.

Kız çocuklarımıza şunu öğretmeliyiz. Evlilik çok kutsal bir kurum ve çok değerli. 3-5 yıl sonra ‘Ben erken evlenmişim,  boşuna evlendim, ailemin zoru ile evlendim’ pişmanlığı içine girebilirler. İslâmi nikâh sözleşmesini biliyor mu? Mehir nedir? Okuma, çalışma hakkı ne olacak? Boşanma hakkı var mı? 15 yaşındaki çocukları bırakın.

Âşık oldum, sevdim, anamı babamı çiğneyeyim, her ne olursa olsun derseniz hayatınızla kumar oynamış oluyorsunuz. Hayat tecrübem göstermiştir ki anne baba rızası alınmamış hiçbir evlilik, hiçbir ilişki kişiye hayır getirmez ve sonu hep acı ile hüsran ile biter. Rızasız evlenen kızlar çoğunlukla da şiddet görüp ana ocağına kaçıyorlar. Resmi nikâh da yoksa ortada kalıyorlar.

 

Bu yazı toplam 1587 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.