Mustafa Bozdağ

Mustafa Bozdağ

Festival Heyecanı!

Geçen hafta içerisinde Basın’a yansıyan festival haberi bir anda Eskil’in gündeminin ilk sırasına oturdu.

Bilindiği gibi Eskil Belediye Başkanı Niyazi Alçay’ın seçim vaatleri arasında da yer alan “Festival “  Eskil için hayaldi “GERÇEK” oluyor.

Edindiğim bilgiye göre, Eskil Belediyesi öncülüğünde 1. Düzenlenecek olan “Eskil Tarım, Hayvancılık ve Turizm Festivalinin” içeriklilerinin belirlenmesi için Eskil Belediyesinde Eskil Kaymakamlığı, İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Eskil Esnaf odası ve Ziraat Odasının öncülüğünde bir toplantı yapıldı. Toplantıda Festival’in 27, 28 ve 29.  Ağustos 2015 tarihlerinde yapılması kararlaştırıldı.

Festivalde, içerik olarak düşünülen;

Tarım bilgi yarışmaları,

En iyi çiftçi,

En iyi buzağı,

En iyi kuzu,

Traktör yarışları,

En iyi buğday,

En iyi pancar,

En iyi mısır vb yarışmalar düzenlenecek.

Bunların dışında çeşitli konserler, gösteriler, sempozyum ve paneller yer alacağı basına yansıdı.

Festival düzenlenir düzenlenmesine ama önemli olan içerik ve tutundurma kısaca sürekliliğini sağlamak önemli bunun için ciddi organizasyon gerekiyor. Ümidimiz inşallah ciddi bir çalışma yapılarak güzel bir festival olmasıdır.

Burada herkesin önerileri olabileceği gibi benimde aklımdan geçenleri aktarmak istiyorum.

Birinci Olarak; getirilecek sanatçılar içerisine Festival’e uygun sanatçıların getirtilmesi bunlar içerisinde Eskil’li ve Aksaraylı sanatçıların yer alması,

İkinci Olarak; Birçok yerde olduğu gibi “AĞA” seçimi yapılmalı, bazı yerlerde Ağaya kemer takarlar Eskil’de ağasını belli etme zamanı geldi. Hem bu sayede Eskil’in zenginleri de elini cebine atmış olur.

Üçünü Olarak; Sponsor, Ciddi bir sponsorlar bulunmalı bu sayede maliyeti sponsorlara yüklenerek daha ilgi çekici hale getirilebilir. Mesela bir traktör firması bir çiftçiye bir traktör hediye edecek dense vatandaş şimdiden hazırlıklara başlar. Bu doğrultuda bir çalışma yapılabilir.

Dördüncü olarak; tanıtım, şimdiden afiş ve broşürler ile eskilin tüm yaylalarında asılarak vatandaşı bilgilendirme yapılarak. Festivale hazırlanmalarını sağlamak gerekir. sürekli olarak basının gündemde tutulması gerekir.

Sonuç olarak; Başkan Alçay’ında söylediği gibi Çiftçilerin emeğinin korunması ve Eskil  Tarım ve hayvancılığı ile kültürünün Görkemli bir festival düzenleyerek Eskili ülkemize tanıtılmasını için Geniş katılımlı bir festival yaparız. 

 

Bu yazı toplam 1510 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum