Gazetecinin Neden Dostu Olmaz?

Gazetecilik mesleği; Basın ve yayın organlarında haberlerin oluşturulmasında, araştırılmasında, yayınlanmasında görev alan kişilerin oluşturduğu mesleğin adıdır. Gazetecilik mesleği icra eden kişiler kanunlara saygılı, ahlaklı, namuslu, dürüst, çalışkan kişilerdir.
Dolayısıyla gazetecilik onurluğu olduğu kadar bir o kadar sorumluluk isteyen bir meslek dalıdır…
Bu sözü 10 Ocak Çalışan gazeteciler gününde, 24 Temmuz Basın bayramında sık sık duyduğumuz sözlerdir. Eline mikrofonu alan başlar nutuk atmaya. Yukarıdaki nakarat hep tekrarlanır durur. Ama gerçek olanda yukarıda ki nakarattır.
10 Yıldır ilçemizde gazetecilik yapmaktayım, Bu zamana kadar ne basın bayramını, nede Çalışan gazeteciler gününü kutlayanımız olmadı. Taki 2014 yılına kadar. İlk olarak 24 Temmuz da ilçe kaymakamımız Mustafa İlhan bizi ziyaret etti. Ardından 10 Ocakta siyasi partilerin duyarlılığı. Hepsine teşekkür ederim.
Gerçekten gazetecilik sorumluluk isteyen bazen fedakarlıklar göstermek zorunda olduğunuz bir meslektir.
Pek seveniniz olmaz. Sizi sevenler eleştiri oklarını kendisine yönlendirdiğiniz zaman biranda, ilk konuşması,” Bizi üzen” olur. Aslında bizi üzen kelimesinde, küfür hakaret, tehtid, nefret, kin hepsi barınmaktadır. Ne varki Üzülen kişi bunları söyleyemez. Sürekli iyi yönlerini anlattığınız bir kurum yada kişi bir gün eksiğini dile getirdiğiniz zaman, hemen telefona sarılır. Biz hiçbir zaman kimsenin silahşörü, tabiri yerindeyse poh pohçusu değiliz. Zaman geldimi eksikleri yazmalıyız yazmak zorundayız. Bu bizim en asli görevimiz. Yazmayacak olursak o zaman sıfatımız gazeteci değil “Yağlamacı” olmak zorunda.
Siyasetçiler, gazetecileri ve basın-yayın organlarını sadece kendi olaylarını duyurmada aracı bir kurum ve meslek dalı görürler çoğu  zaman, ancak bu hiç de öyle bir şey değildir…
İyi ve dürüst bir siyasetçi daima gazeteciyi sever,
Fakaaaat niyeti bozuk siyasetçi gazeteciyi pek sevmez…
Gazeteci, siyasetçinin gözünde sadece çok iyi yazılar yazdığı zaman iyidir…
Biraz eleştiri yaptığınız zaman siyasetçi sizi sevmez…
Aslında bizleri kimse sevmek zorunda değildir…
Biz de her siyasetçiyi sevecek durumda değiliz..
Öyle bir mecburiyet yok…
Ama birlikte aynı sahada mücadele etmek zorundayız…
Çünkü siyasetçi olsun, Kurum amirleri olsun, Gazeteciler olsun halkın yararına çalışmaktadır.
Bizimle yapılan dostluk Akreple kurbağanın dostluğu gibi. Görevimiz gereği iğnemizi çıkardığımız zaman, kurbağa suya dalıp bizi boğmaya çalışacak.

 

Bu yazı toplam 1583 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum