Dr. Ünzile Girişgin

Dr. Ünzile Girişgin

İlk geceye ilişkin kızlarımızın korkuları ve soruları!

Doktor hanım benim kızlık zarıma bir jinekolog çok kalın dedi. Beni çok korkuttu. Bir de siz muayene eder misiniz?

Evlilik öncesi bir jinekoloğa muayene olmak, ilk ilişki için danışmanlık almak faydalı olması gerekirken bazen bu şekilde beklenmedik olumsuz sonuçlara da yol açabiliyor. Kızlık zarınız çok kalın dendiği anda evlenecek kız ve oğullarımızın kafasında cinsel ilişki çok zor olacak hatta imkansız olacak korkusu yerleşir. Taşıdıkları gerginlik bir kat daha artabilir. Bence hekimler olarak evlenecek ve ilk kez cinsel birliktelik kuracak olan gençlerimizi daha çok rahatlatmalı ve kendilerine güven duymalarını sağlamalıyız. İstedikleri zaman rahatlıkla arayabilecekleri, danışabilecekleri hekimler olmamız kafi gelecektir.

Doktor hanım ilk gece kanamam çok olur mu?

Aslında kızlarımız kocalarına güven duyabilse ve kendilerini onlara rahatça teslim edebilse her şey daha kolay olurdu. Her şey beyinde başlıyor. Öncelikle her şeyin yolunda gideceğine inanmak ve Allah’a tevekkül etmek gerekiyor.

Kızlarımız beyinlerine olumlu mesajlar vermeli, güzel bir birliktelik hayal etmelidirler. Sonuçta artık karşılarındaki utanıp mesafeli durmaları gereken bir erkek değil tersine ruhen, kalben, imanen ardından da fiziksel olarak tek vücut olacakları nikahlı eşleri söz konusu. Elbette ilk günlerde çekingenlik yaşanması, bir erkekle aynı yatağı paylaşmak zor gelse de beyinlere, kalplere bunun doğal olduğu telkini sık sık yapılmalı ve rahat olmaya çalışılmalıdır.

Kızlarımız rahat olursa ilk ilişki çok kolay olur. Bunun sonucunda da çok hafif bir kanama olur belki de hiç kanama olmadan bir de bakıvermişsiniz ilk birliktelik olup bitivermiştir.

İlk ilişki de kanamanın gelmesi cinsel birlikteliğin gerçekleştiği anlamına gelir mi?

Kanama olması her zaman bu anlama gelmez. Çünkü yaptığımız muayenelerde bazen vajen girişi ile makat arasındaki ince dokuda hasarlanma, sıyrık olabiliyor. Genç oğullarımız da boşalıvermişse ilişkinin olup olmadığına çok da vakıf olamıyorlar. Şayet kafanızda bir soru işareti varsa, kendinizden emin değilseniz ya da şimdi ne yapmalıyız diye tedirginseniz bir jinekoloğa muayene olup, yol göstermesini isteyebilirsiniz.

Kızlık zarının açılıp açılmadığı nasıl anlaşılır?

Kızlık zarı muayeneleri sadece kadın doğum uzmanı ve tecrübeli adli tıp uzmanlarınca değerlendirmeye tabi tutulabilir. Bu da ancak bu hekimlerin çıplak gözle dış genital organlara bakması ile mümkündür. Hekim iki eline gazlı bez ya da peçete alır ve küçük dudakları ayırarak gizlenmiş olan kızlık zarını kontrol eder.

Kızlık zarı yapısı, muayenesi sadece göz ve elle yapılabilir. Ultrason, tomografi, MR gibi ileri tetkikler herhangi bilgi veremez. Bazı kızlarımız karşılarına ayna koyarak kızlık zarlarını tanımaya, yırtılma var mı diye bakmaya çalışıyorlar. Lakin bu şekilde kendileri hangi kıvrımın, hangi mukozanın kızlık zarı olduğunu bilemezler.

Bir de kocasına kızlık zarımın resmini çek ve bunu bir jinekoloğa göster ve sana kızlık zarımla ilgili bilgi versin diyen yeni evli kızlarımız da oluyor.

Hiçbir jinekolog böyle bir resimle kızlık zarı yapısını tayin edemez çünkü gergin olmayan zarda varsa yırtık, açılma, doğuştan çentik vs. ayrımını yapamayız. Böyle bir davranış hekimin mesleğine de bir saygısızlık olarak algılanır.

İlk ilişkinin ardından tekrar ne zaman yeni bir birliktelik yaşanabilir?

 İlk birliktelikten sonra gelin kızımızın kendisini nasıl hissettiğine göre değişen bir sorudur bu sorunuz. Bazen çok kolay birliktelik olur. Kızlık zarı çok esnektir belki de hiç zorlanma olmadan birliktelik gerçekleşmiştir. Dinlenme periyodunun ardından tekrar birlikte olabilirler. Lakin idrar yaparken yanması olan, yürürken sancı hisseden, sızıntı tarzında kanaması olan ya da peçeteye, tuvalet kağıdına silme esnasında leke bulaşan kızlarımızın 24-48 saat arasında iyileşme süresine ihtiyacı olabilir. Damat beylerin bu süreyi olabildiğince iyi değerlendirmesi, hanımı ile bedenlerini tanıma ve hanımını rahatlatma açısından baş başa hoş vakit geçirmesi yeni ilişkiye hanımını daha istekli ve hazır hale getirecektir. Bazen ilk ilişki olur lakin daha sonraki ilişki için korku gelişebilir. Buna meydan vermemek için tekrarlayan birlikteliklerin çok çok daha kolay olacağı bilgisi dile getirilmelidir.

 

Bu yazı toplam 3767 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum