Abdullah İnaltekin

Abdullah İnaltekin

İyi Olmak, Kötü Bir Şey

 Keza iyi eğitim almış birinden de sahip olduğu bilginin memleket millet hizmetinde kullanması beklenirdi.
Memur, devlet olarak görülür güven ve dürüstlük memurda baş tacı edilirdi. Sporcunun zeki ve çevik olduğu kadar ahlaklı olması, çalgıcının şarkıcının haline, lafına sözüne dikkat etmesi gerekirdi. Olaki halkın karşısına sarhoş çıktı olaki sarkıntılık etti, sahneden yaka paça indirildiği gibi o şehire bir daha gelmesi men edilirdi.
Bozuk ekmek satan fırın, kötü mal satan esnafın ayakta kalması imkansızdı. Öğretmen, anne babaydı bu nedenle çocuklar onlara 'eti ve kemiğine kadar' tereddütsüz teslim edilirdi. Yolcu, Allah'ın misafiri; yaşlı kayıta girmemiş protokol kişiydi. Hiç kimse devletin açtığı sınavda hile aramaz, kahraman bildiği insanları gözden düşürmezdi. Asker-polis vatan evladı, komutanlar onların rehberiydi. Komutanın takdirini almak her şeye değerdi. Kadına-kıza saygı tamdı, dahası eğer ki bir anne bir ortamda bulunursa herkes ona hizmette kusur etmemeye çalışırdı. Kimse kadınla kavga etmezdi.
Yeni bir mal ulu orta serilmezdi, alan elin olduğu kadar bakan gözünde olduğu bilinirdi. Yeni mal sanki gözden ırak saklanırdı. Paradan daha çok dua önemliydi. Bu nedenle her yerde para konuşulmazdı. Büyüklerin bilmediği şeyler yüzüne vurulmazdı. Emanet baştacıydı, çalınmazdı. Din satılmazdı. Yardım gönülden kopar, söz ağızdan çıkardı.
Bugün böyle düşünen insanlar 'zavallı' durumuna düştü. çalmak çırpmak maharet oldu. Okulundan, devletine, futbolundan camisine kadar hile başımızdan inmedi. Herkesin ağzında hakkaniyet gezinirken birilerinden önce bir yerlere kapak atmak marifet oldu. Kimse bulunduğu yerdeki meziyetine bağlı kalmıyor , orda ne kadar kısa sürede birilerine hizmet etiği müddetçe tutulabiliyor. Paranın rengine ve kaynağına devlet bile bakmıyor. Dün nereden buldun? sorusu bugün 'nerden bulursan bul' oluyor.
Dün camilerde, evlerde kapı kapı yardım toplayan insanlar bugün ülkenin en zengini oluyor. Emanete değil emanetin büyüklüğüne bakılıyor. Dün günah olan bugün sevap oluyor.
Kadınlar doğranıyor, kızlar satılıyor. Evlerde kümeslerde beslenen hayvanlar katlediliyor. Ordu susturuluyor, memur korkutuluyor. Bankalar sömürüyor. Öğretmen tacizden tutuklanıyor, insanlar mallarıyla mülkleriyle uluorta yarışa giriyor. Zenginler sırıtıyor. Garibanlar kim vurduya gidiyor. Bir yerlere birileri yoluyla gelindiği ve birileri için bulunulduğundan mütevellit 'büyüyünce ne olacaksın?' diye sorulmuyor. 60 yaşındaki insan açlıkta, 19 yaşındaki genç zenginlikte boğuluyor. Kısa sürede uyuşturulan beyinlerden saltanat kuruluyor. Dürüstlük aptallık oluyor. Türkiye büyüdüğü kadar Türkiye fakirleşiyor. Üretilmiyor tüketiliyor. Laptop ve kızlar kucakta geziyor. Çıplaklık basının manşeti oluyor. Bastırınca parayı çok şey oluyor.. İyi insanlar kötü oluyor..

Bu yazı toplam 887 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.