Kantarlardan Sonra Sıra Kooperatiflerde!

Bir zamanlar kantarlarımız vardı...
Bizim kantar Sokarıklı ve İkizce kantarı olduğu için en iyi bildiğim kantarlar bunlardı. Sokarıklı kantarında kuyruk neredeyse Tosun makasını bulurdu. Pancar ekerdik, kantarımıza yıkardık. Tarlada fazla durdurmazdık. Çünkü tarlada durdukça pancar kuru toprak kalmaz diye. Kantarda pancar yıkarken, küreklerin kulakları gıcıklayan gıcırtısı unutulmayanlar arasında. Hatta kantara yıkıldığı konusunda hikayesi bile olan mezar taşı…
O günleri unutmamız mümkün değil. İstanbul'un taşı toprağı altın derlerdi ya, Eskil'in taşı toprağı altınmış aslında.
Katrancı köyünün kantarının açılışı ile ilgili bir video çıktı sosyal medyada. Şeker Fabrikası müdürünün Eskilli'ye söylediklerini duyunca eyvah evyah dedim. Adam adeta Eskilli'ye yalvarmış. Geleceği tahmin etmiş olacak ki, adeta yalvarmış.
“ Sevgili Eskilliler biz bir aileyiz. Aile olduğumuz için sizinle rahat konuşuyorum. Eskil'in birinci olmasından utanıyorum. Birinci olmaktan utanılır mı ? utanıyorum işte. 27 şeker fabrikasının içinden Eskil bölgesinden giden toprak firesinden utanıyorum. Allah rızası için tarlanızın toprağını buraya yıkmayın. Çocuklarınızın geleceğini buraya yıkmayın. Çocuklarınız sizi gelecekte iyi yâd etsinler.  Zaman gelecek eyvah diyeceksiniz…”
Arkasından bir alkış . şak şak şak şak şak şak…
Lütfen benim facebook hesabına girip o görüntüyü bir izleyin.
Aradan biraz zaman geçti ve süreci biliyorsunuz. Biz suçu kendimize değil hükümete yükledik.  Adam adeta yalvarmıştı bizlere…
Şimdi kantarlarımız kalmadı. Yaptığımız hatanın cezasını çekiyoruz.

Sırada şimdi Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri var.
Devletimiz vatandaşımızın ekonomisini geliştirmesi için tarımsal hayvancılık kooperatifleri kurdu. Kurulan hayvancılık kooperatiflerinin bir çoğu borcu ödenmediği için kapanmış durumda. Bunun yanında bir çok kooperatif üyesinin hiç birinde verilen hayvanlar kalmamış, satılmış ve buhar olmuş. Bu işin yasal boyutu. 
Dini boyutuna gelince. 
Büyükbaş hayvanların aşılanması. Eskiden doğal yolla yapılan aşılanmalar günümüzde suni tohumlamaya dönmüştür. Sunu tohumlamayı fırsat bilen kantara taş yıkan vatandaş ineklere olduğundan daha gelişmiş tohumlama yapmakta. Akılları sıra daha gelişmiş dana elde etmek için. Fakat bunun ne gibi sonuçlar doğurduğunu araştırınca öğrendim. Hayvan doğumları yapılırken, kimisinin traktörle çekildiğini, hatta kimisinin parçalanarak çıktığını öğrendim. Yıllar önce doğal yollarla doğum yapan hayvanlar neden artık doğal yolla doğum yapmıyordu ki? 
İşte cevabını kantara toprak taş yıkan kişiler daha iyi biliyor. 
Kantara taş toprak yıktık kantarları kapattık suçu devlete attık,
Suyu hunharca kullandık, suçu küresel ısınmaya attık,
Hayvanları anne karnından parçalayıp çıkarıyoruz suçu kime atacağız…

Bu yazı toplam 2775 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum