Abdullah Güdendede

Abdullah Güdendede

Kırık-Çıkıkçı Bel İçin Son Çare Mi?

Kırık-Çıkıkçı Bel İçin Son Çare Mi?

Kış mevsimi geldi. Bahar önceki seneye göre aceleci davranıp bizleri bırakıp gitti. Kış Aksaray’ da kar yağdığında güzel olur. Kar altında kalan bir şehir tarihi dokusunu kaybetmemiş yerlerden geçerken daha bir güzel oluyor. Ulu Cami yüzyıllara meydan okuyan ve güven veren haliyle kar altında ayrı bir güzel.  Huzur veren hali hem göze hem gönle hitap ediyor. Aksaray’ da kışta güzeldir yazda. Bu güzellikler yanında sağlık açısından kış biraz ağrılıdır. Soğuk havalar kas ağrılarına sebep olur.

                Havaların soğuması ile vücudumuzda kış şartlarına adapte olmaya çalışıyor. Yağlanma bu adaptasyonların başında geliyor. Soğuğa karşı ilk koruyucu tedbiri bu şekilde alır vücut. Bu koruyucu mekanizma hormon dengeleri ile devam eder. Bunlar devam ederken bizde giyim tarzımızda değişiklik yaparız. Artık bahar ayında kullandığımız kıyafetlerimizi kaldırmanın vakti gelmiştir. Kışlıklar çıkarılır. İçeride de dışarıda da daha kalın kıyafetler giyilmeye başlanır. Doğal gaz, soba ya da başka bir yöntemle ısınan evlerimiz bizi terletmeyecek düzeyle ısıtılır. Sıcak ve soğuk dengesizliğinin vücudumuz için büyük bir tehlike arz ettiğini söylemeliyim. Soba gibi kömürlü kalorifer gibi oda sıcaklığını çok yükseğe taşıyabilen ısıtıcılara dikkat edilmelidir. Terleme ve sonrasında üşütmeye bağlı bel ve boyun ağrıları en çok bu durumlarda ortaya çıkar.

                Üşütmeye bağlı bel ve boyun ağrıları mekanik ağrılara sebep olur. Ortada bir hastalık olmamasına karşın omurga bölgelerinde ağrı şikâyeti vardır. Bel ve boyun ağrılarının çok büyük bir kısmı mekanik ağrılardan oluşur. Birey bunu fıtık ya da başka bir rahatsızlıktan kaynaklı olduğunu düşünebilir. Bu ağrılarla baş etmek için bildiği yöntemleri uygular, belki biraz rahatlar ama kronikleşmişse ağrı geçmez. Bunun için ağrılarla ilgili ilk akla gelen kırık-çıkıkçı diye halk arasında bilinen insanlardan medet umulur. Bu sıralama hemen hiç değişmez. Bahsettiğimiz sorun mekanik kaynaklı olduğu için çözümü tıbbı olarak da zor değildir. Ancak malum yerlerde uygulanan şeylerle bir şekilde sonuç alındığında artık genel kanı yerleşmiş olur. Bu kişilere her derde deva gözüyle bakılmaya başlanır.

                Bel ve boyun rahatsızlıklarında bilimsel kanıta dayanan yöntemlerle çözüm vardır. Ulaşılabilirlik problemi günümüzde artık neredeyse yok denecek düzeydedir. Bu yüzden bel ve boyun sağlığınız için bilimsel kanıta dayalı yöntemleri tercih etmeniz elzemdir.

Sağlıklı, mutlu ve ağrısız günler dileğimle…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Abdullah Güdendede Arşivi