Piri Mehmet Paşa Çarşısı eskiye dönmüş

Piri Mehmet Paşa Çarşısı malumunuz alt geçidin karşısına yapıldı. Eski hali ise, “ eski terminal” olarak bilinen yerimiz. Burası çarşının göbeğinde bir yer sayılır. Altıda ota park olarak yapıldı. Bu çarşının yapılışına sevinenlerden birisi de benim. Ben bu çarşıya 50-60 metre mesafede 25 yıldır oturan birisiyim. Bu çarşının bulunduğu yerin eski halini çok iyi bilenlerdenim. İnanın çocuklarım akşamın karanlığında eve gelirken hep endişe etmişimdir. Ne kadar tinerci, uyuşturucu kullanan varsa akşamdan sonra hep burada idiler.

Bundan dolayı burasının yıkılışına sevindim ve mahallemiz şenlenecek ve yoğunlaşacak diye mutlu olmuşumdur. Hatta burası ile ilgili bir çok övücü yazılar yazdığımı mutlaka hatırlayanlar vardır.

Bu çarşının bitimine yakın bir dönemde çarşıyı Haluk başkan bize gezdirmişti. Sonrada bir açılış nedeni ile çarşıyı gezmiştim. Çarşının dışından gelip geçiyorum, ama içerisini açıldıktan sonra pek gezme fırsatım olmadı, daha doğrusu boş olduğu için gerek duymadım.

Geçen hafta içi gazeteci arkadaşlarımız ile geleneksel olarak her yıl yapılan iftar programında Kent Lokantasında bir araya gelmiştik. Yemekten sonra akşam namazımızı kıldıktan sonra Jest ajans sahibi arkadaşımız çarşı içerisindeki Cafede çay içmeye davet etti.

Çarşı içerisindeki ahşap Cafede arkadaşlarla çay içerek sohbet ettik. Tabi çevredeki esnaflar gazetecileri görünce fırsatı kaçırmayıp bizimle dertleştiler. Dertleştiler dertleşmesine de bizimde bu çarşıyı o gece yakından görme imkanı bulduk.

Çarşının bir arka sokaktaki iş yerleri nerede ise tamamen boş. Buna ilaveten içeride aydınlatma bile yok denecek kadar az. Güvenlik diye birisini zaten bulamazsınız. Ben şahsen kalktığımda arka sokaktan geçmeye korktum.

Kışın yönetim oluşturulamadığı için kaloriferler yanmamış. Yönetim olmadığı için güvenlik elamanı alınamamış. Buraya en az iki güvenlikçi mutlaka gerekli. Akşam oldu mu uyuşturucu kullananların mekanı olmaya başlamış. Bunlara burada iş yeri olan üç beş esnafta korkusundan bir şey söyleyemiyormuş.

Dün sevindiğimiz bu çarşı şimdiden eskiye dönmüş ve korkulu yer haline gelmiş. Mesele burasını çarşı yapmak değil, işlerlik kazandırmak. Burası şu Ramazan ayında cıvıl cıvıl olması lazım. Ama içeride gezmek ve kestirmeden geçeyim demek bile korkulu an.

Sonra dedim ki, burası çok katlı bir yer olmadan az katlı bir yer, çalışır diye düşünmüştüm. Ama böyle bir çarşı keşke hiç olmasaydı demekten kendimi alamadım. Kim böyle bir projeyi buraya uyguladı anlamadım. Afyondan alınmış, keşke hiç alınmasa imiş.

Burasına Sayın valimiz, Belediye Başkanımız ve Emniyet müdürümüz acile buradaki iş yeri sahiplerini toplayarak acilen yönetim oluşturarak mutlaka güvenlik elemanları konulmalı. Emniyet birimlerimizde akşamları zaman zaman burasını kontrol etmelidir.

Buradaki iş yeri sahipleri de Dolar üzerinden fahiş kira istemekten vazgeçmelidirler. Yoksa yarın kiraya da veremezler, borları bir işe de yaramaz. Önce bu çarşıyı hareketlendirerek işlev kazandırılmalı. Fahiş fiyatlar istendiği için kimsede kiraya tutmuyormuş. Bundan dolayıda bu koca çarşı kaderine şimdiden terk edilmiş.

Küçücük küçücük bürolar, girişte tuvalet yok. Otoparkının ise yağmurda doğru dürüst akıntısı yok. Otoparkı bundan dolayı kullanılmıyormuş. Günlük otoparka giren 10 aracı geçmez diyorlar. Yazık koskoca bir alan ölü yatırıma terk edilmiş.

Uzun lafın kısası devletimizin idarecileri burasına bir yönetim oluşturarak işlev kazandırmalılar. Belediye Başkanımız Evren Beyde otoparkın su birikme problem eksikliğini gidermeli. Yoksa bu çarşı eskisinden beter bir hale dönebilir.

 

Bu yazı toplam 1182 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.