Recep Yazıcıoğlu Hatırası

Her tuvalet kapısında ibrikler konulur, içeriye giren kişi kapının önünde ki ibriği alıp içeri girermiş. Kapının önünde ibrik yoksa içeri dolu, varsa boş olduğu anlamına gelirmiş. İbrikçi başının tek görevi de, boşalan ibrikleri doldurmakmış.

Adamın birisi tuvalete girmiş. İbriğin birini alıp tam içeri girecek, ibrikçi başı seslenmiş; “Hemşerim! O tuvalete girme, yanındakine gir!”

Adam elindeki ibriği bırakmış, yandaki kapının önündeki ibriği alıp oraya girmiş. Tuvaletten çıkıp ücreti öderken kafasına takılmış ve ibrikçi başına; “Benim girmeye çalıştığım tuvalette boş olduğu halde, sen beni neden diğer kapıya gönderdin?” diye sormuş.

İbrikçi başı hiç istifini bozmadan: “Akşama kadar burada “pislik kokusu” çekiyoruz. Bırakın da o kadar da forsumuz olsun!” demiş.

Bu hikayeyi, üniversite yıllarımızda fakülteye gelen, rahmetli Recep YAZICIOĞLU’ndan dinlemiştim. Bürokrasiyi ve devlet memurlarının vatandaşa yaklaşımlarını eleştirmişti uzun uzun. Vatandaşla kucaklaşmadan hiçbir şey yapamayacağımızı anlatan Recep YAZICIOĞLU, kendi yaşadığı sıkıntıları, sıkıntıları aşmak için neler yaptığını da, kendine has tatlı üslubuyla anlatarak, yeni neslin yetişmesi için tecrübelerini bizimle paylaşmıştı.

Efsane Vali

Vali denilince, Türkiye’de herkesin aklına gelen ilk isim, kuşkusuz rahmetli Recep YAZICIOĞLU. Tokat valiliği döneminde icraatları hiç gündemden düşmedi. Millete tepeden bakan yönletici tiplemesine karşı gösterdiği tavır kadar, milletle el ele verilerek neler yapılacağını en iyi gösterenlerden birisiydi.

Tokat valisi olduğu dönemlerde koyduğu yasaklardan dolayı hakkında 4. Murat başlıkları atıldı. Gençleri kahvehanelerden korumak için Tokat ve ilçelerinde okey oynamayı yasaklayarak, dönemin medyasının tepkisini çekmişti.

Rahmetli Recep YAZICIOĞLU ile Sultanahmet kitap fuarında ki imza standından karşılaşmıştık. Başının fazla kalabalık olmadığı bir saate denk geldiği için kendisiyle tanıştım. Tokat ve çevresinde okey oynamayı yasakladığı zaman birçok genci kahvelerden koruduğunu ve Tokat’ta kendisinin hala sevildiğini, kendisine hala müteşekkir olduğumuzu söyledim. Sayın Recep YAZICIOĞLU o döneme ait bazı hatıralarını paylaştıktan sonra, “Sizin Turhal’ın okey oynama hastaları da benim yasaklamalarıma çok kızmıştı o zamanlar. Deplasman da okey oynamak için Amasya’ya gidip gelenleri duymuştum!” dedi.

Halkın gönlünde taht kurmuş bir Vali’nin neleri başarabileceğine tüm Tokat halkı şahittir.

Bu yazı toplam 1194 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.