Erdoğan Kaya

Erdoğan Kaya

T.C konusu siyasi zıtlaşmadan kaynaklı

T.C konusu siyasi zıtlaşmadan kaynaklı

      Geçen hafta Aksaray Belediyesi meclis toplantısında Belediye binasının girişindeki yazının üzerine T.C yazılması MHP üyelerince verilen önerge Ak Partili meclis üyeleri tarafından ret edilmesi sonucu Ak Parti üyeleri T.C ye karşı oldukları dedikodusu yayıldı. Dedikodu ile kalmadı konu bazı ulusal medya kuruluşlarına kadar taşındı. Şahsım itibarı ile ben devletime ve ülkeme bağlı bayrağına aşık bir insanım. Bu yazımdan dolayı kimse kendisine vazife çıkarmasın. O günkü mecliste verilen önergeyi ret eden meclis üyelerinin de T.C karşıtı olacağına kesinlikle ihtimal vermiyorum.

      Konu abartılmış ve Dinçer’i yıpratmaya yönelik bir önergedir. Üstelik Belediye Başkanı Evren Dinçer’in ilimizde Adalet Bakanın olması nedeni ile meclise katılamadığı bir günde meclis gündemine getiriliyor.

        Konuyu neden yazmadığımı soranlar oldu. Bende konu siyasidir diye üzerinde fazla durmadım. Sonra konu ulusal basına taşınınca meseleyi öğrenmek istedim. Oylamada ret veren bazı meclis üyleri ile görüştüm ve konu hakkında bilgi aldım.

      Evren Başkanın katılamadığı meclis toplantısında meclisi meclis başkan vekili Cem Elibol yönetiyor. Dilek ve temenniler bölümünde MHP meclis gurubu Belediye girişindeki tabela üzerine T.C yazılması konusunda önerge veriyor.

        Meclis başkan vekili Elibol da “toplantıda başkan yok, bu konu ile ilgili önceden görüşülmüş bir yazılı talepte yok. Bu konuyu başkanında olduğu gelecek toplantıda görüşülse daha iyi olur” diyor.

        MHP meclis üyeleri konunun oylanması için ısrar edince Ak Parti meclis üyeleri de bir daha ki meclise gelse ne olur diyerek verilen önergeyi ret ediyor. Aslında burada T.C ye karşı bir tepki yok, tamamen iki partinin siyasi bir kutuplaşmasıdır.

        Konuyu T.C düşmanlığı gibi lanse edilmesi bana göre yanlıştır. T.C ibaresinin çözüm sürecinde Ziraat Bankası, Sağlık Bakanlığı alt birimlerinde ve Belediyelerin yazılarından kaldırılması Meclis kararı ile 2012-2013 yıllarında kaldırılmıştır.

         Çözüm süreci bittikten sonra bazı yerlerde bu T.C yazılarını yeniden meclis kararına gerek olmadan Belediye Başkan emri ile yazdırmışlardır. Muhtemelen meclis kararına gerek kalmadan büyük bir ihtimalle Başkan Evren Dinçer’de yazdıracaktır. Yazılacak iş iki kelimedir.

         Burada Cumhur ittifakının karşı tarafı Başkan Dinçer’i yıpratmak ve hedef tahtasına koymaktır. Bu T.C yazısı 2013 den bu yana zaten yazılı değildi. Neden dün de mecliste olduğunuz gurubunuz tarafından gündeme getirilmedi de şimdi getirildi manidardır. Gelecek mecliste görüşülse ne olurdu? Ya da önerge vermeden Sayın Dinçerle bire bir görüşülse zannediyorum önergeye gerek olmadan Dinçer yazdırırdı.

         Bakın size bir örnek vereyim, MHP büyük şehir Belediyesi olan Manisa da belediye kapısındaki yazının üzerinde T.C varmı dır yok mudur? Evet iddia ediyorum gidip bakabilirsiniz yok. Hemde bir çok MHP belediyelerinin kapısında yoktur.

         Hatırlarsanız çözüm sürecinde kaldırılan bu üç kurumun amblemlerine T.C yazılması için İyi Partinin verdiği Meclis önergesinde MHP çekimser kalmıştır. Bu konu Aksaray’da siyaset malzemesi yapılmak için verilmiş bir önergedir.

         Hemde bunu Cumhur ittifakının karşı tarafından verilmesi biraz siyasi olsa gerek. Sanki bana ilk mecliste MHP kanadına görev verilmemesi hıncı gibi geldi. T.C ibaresine hiç bir kimsenin karşı olacağını da düşünmüyorum.

        Siyasi bir kutuplaşma uğruna durduk yere macera çıkarılmıştır. Bir başka mecliste görüşülse ne olurdu? Her ne kadar kendi partilerinizin amblemi ile seçime girseniz de tepede bir Cumhur ittifakınız bulunmaktadır. Anladığım kadarı ile bu siyasi bir kriz çıkarmaktan başka bir şey değildir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erdoğan Kaya Arşivi