Tanıtımın Ardından -2-

… İlçe kaymakamı Mustafa İlhan, tanıtım günleri için yaptığı toplantıda, “ Arkadaşlar geçtiğimiz yıl yapılanları tekrar koyalım ve bize verilen görevi tamamlayalım” diyebilirdi. Ama kendisi bizzat ilgilendi broşürlerin hazırlanmasında olsun standın hazırlanmasına kadar. Hiçbir şeyi bu “kadar yeter canım” diye baştan savmadı. Hep “arkadaşlar  en iyisini yapalım” dedi ve tanıtımın son gününe kadar yanımızda yer aldı.

Eskil Belediye başkanı Niyazi Alçay’da bütün gayretiyle tanıtım için çaba sarf etti. İstanbul’da tanıtımın başladığı günden bittiği güne kadar hep yer aldı. Tanıdığı dostlarını telefonla çağırdı, tanıtım günlerine katılan bürokratları standımıza davet etti. Tek söylediği  “ Eğer bir emek çektikse bunun karşılığını almak için çaba sarfedelim” oldu.  Eşmekaya Belediyesi de tanıtıma oldukça güzel hazırlanmıştı. Başkan Tayfur’da son güne kadar mücadelesini verdi gelenlere hizmet etti.

Stant ’da görev alan Muhammet, Hasan, Tuncay, Mehmet beyde hepsi var güçleriyle çabalarını ortaya koydular. Hiç biriside biran olsun, “ Yeter arkadaş olduğu kadar” demediler. Zeki  Amca, Fatma teyze ve Oğuz Yarar. Hiçbir menfaatleri olmadan hem o kadar yolu gittiler, hemde yaşlı olmalarına rağmen 4 gün boyunca mücadele verdiler. Zeki Amca’nın eserleri tanıtıma ciddi katkılar sağladı. Zeki Amca’yı “ İşimiz bitti seninle artık” diye bir kenara atmamak lazım.  Tanıtım günlerine destek olan Oğuz Yarar beye ayrı teşekkür etmek lazım. Çünkü tanıtım günlerinde ilçemize destek oldu. Ama şunu samimiyetimle söyleyeyim ürünleri çok beğenildi. Buradan götürdüğü kısıtlı sayıda ki ürünü aynı gün pazarladı. Halbu ki onun amacı sadece tanıtım yapmakmış. İstanbul’da nasıl bir piyasa olduğunu kendisi öğrendi ve kazançlı çıktığına eminim. Görev yapan bütün arkadaşlarıma ve yetkililere teşekkür ederim.

Bazen bana şu ilginç soruyu soranlar varya, “Eskil’in Neyini Tanıttınız” sorusunu soranlar. Çok şeyini tanıttık. Herşeyden önce Türkiye Cumhuriyetinde Eskil diye bir ilçe olduğunu öğrendiler. Ne kadar misafirperver bir halkı olduğu öğrendiler.

Lütfen Siyasetle Birliği Birbirinden ayıralım.

Geçtiğimiz hafta köşe yazımda, Eşmekaya Belediye başkanına biraz sitemde bulunmuştum. Aslında benim sitemde bulunmam oldukça normal. Çünkü Eskil Kaymakamlığının broşürleri hazırlanırken grafik çalışmalarını bizzat kendim takip ettim. Bütün çalışmalarımda Erdoğdu yeraltı şehrine ve Eşmekaya koyun yoğurduna fazlaca yer verdim. Erdoğdu yeraltı şehrini defalarca haber yaparak açtıramadıysak bile Turizm haritasında yer almasına olanak sağladık. Ziraat bankasının bankamatiğini defalarca haber yaptık. Buna benzer bir çok haberler Eşmekaya’nın dertlerini dile getirmeye çalıştık. Çünkü Eskil demek Eşmekaya demek, Eşmekaya demek Eskil demek. Eğer kaymakamlığın yaptırdığı broşürü alan olursa bunun daha iyi farkına varacak. Fakat aynı hassasiyeti Eşmekaya’dan göremeyince çok üzüldüm. Belki siyasi olarak Eskil Belediye başkanını sevmiyor olabilirsiniz, belki siyasi olarak görüşünüz zıt olabilir. Ama lütfen, Eskil ve Eşmekaya yıllardır bir birini et ve tırnak gibi gördü. Siyasi çıkarlarınız yüzünden halkı birbirinden koparmaya çalışmayın. Çünkü Eskillilerin bir adeti var. İki kişi bir araya geldimi muhakkak Eşmekaya’ya giderdi Köfte ekmek ile yoğurt yemek için. Burdada köfte ekmek yapan var. Belki daha iyi ve kaliteli yapıyordur. Ama hani o içimizi kemiren alışkanlık varya. Eskiden akşamları evde okey oynardık. Kaybeden o saatte Eşmekaya’ya gider, ya köfte yada çorba söylerdi. Neden bunu gölgelemeye çalışıyorsunuz. Siz siyasi savaşınızı seçim arenasında verin. Siyasi olarak mücadeleniz varsa lütfen demokratik bir ortamda veriniz. Ama öyle bir önemli günde , birlik ve beraberliğin öne çıktığı bir günde lütfen bunu yapmayın. Şüphesiz ki  Eşmekaya yoğurdunun tanıtım günlerine katkısı oldu. Ama keşke Aksaray Eşmekaya Belediyesi diye değilde Eskil Eşmekaya Belediyesi diye hafızalarda kalsaydı. Ama yinede tanıtım günlerine katıldığı ve katkı sağladığı için Eşmekaya Belediyesi ve görevlilerine de ayrı teşekkür ederim.

Bu yazı toplam 1535 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.