Tanıtımın Ardından

Geçtiğimiz yıl Ankara'da yapılan Aksaray Tanıtım Günleri, bu yılda İstanbul Feshanede gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl kısa bir zaman olmasına rağmen tanıtım günlerine katılan Eskilimizi, Eskil ve Eşmekaya Belediyeleri birlikte başarılı bir şekilde  tanıtmıştı. Bu yıl yaklaşık 3 ay önce çalışmalar başladı. İlk toplantıda Eskil Kaymakamlığı, Eskil Belediyesi ve Eşmekaya Belediyesi birlikte hareket ederek, ESKİL'i tanıtacaktı. Herkese görev dağılımı yapıldı. Tanıtım gününe kadar herkes üzerine düşen görevi en iyi bir şekilde yapmıştı. İstanbul'a hareken etmeden birkaç gün önce, Eskil'de ilk standımızı kurduk.  Nusret Batur, Muhammet Cirit, Veli Serkan Kömür, Tuncay Altan, Hasan Gök, Hilmi Yol, Zeki Satıcı Eşmekaya gurubu başarılı bir çalışma ortaya çıkarmışlardı. Ortada Eskil diye bir ilçe vardı. Ankara'da başarılı olan tanıtım günlerimizden daha fazla materyal ve bilgi ile İstanbul'a uçuyorduk. Velhasıl beklentimiz iyi bir tanıtım yapmaktı. Yolda giderken aracımızın birisi bozuldu. Sağ olsun Marangoz İsa Meral kardeşimiz aracını emaneten verdi ve yola onun aracıyla devam ettik.
Uzun ve yorucu bir yolculuğun ardından standımızı yerleştirdik. 
Eşmekaya'dan arkadaşlarımızda geldi. Onlarda stantlarını yerleştirdiler. Fakat Ankarada ki stantla bu stant arasında oldukça farklı bir durum var gibiydi. İçimize sinmeyen bir şeyler vardı. Eskil'den yola çıkarken Sadece ESKİL olarak çıkmıştık. Standımız Eskil ve Eşmekaya olarak ikiye ayrılmış durumdaydı. Sanki Eşmekaya stantı Eskil'den bağımsız bir haldeydi. Öyle ki Eşmekaya belediyesi yaptığı bütün broşürlerinde Eskil'e hiç yer vermemiş,  yaptıkları afişlerinde Aksaray Eşmekaya belediyesi şeklinde yazmıştı. Böyle olunca ortada farklı iki stant varmış gibi bir izlenim ortaya çıkmıştı. Eşmekaya belediyesinin farklı hareket etmesine hiç kimse anlam veremedi. Eşmekaya yoğurdunun hafızalarda Eskil yoğurdu olarak kalacağından mı korktular ki acaba? Oysaki Ankarada ki tanıtım günlerinde Eşmekaya ile Eskil o kadar iç içe girmişti ki, yoğurdu alanlar nerenin yoğurduymuş diye sorduğunda, Eşmekaya'dan gelen arkadaşlarımız Eskil Eşmekaya yoğurdu. Eşmekaya Eskil'in kasabası diye açıklamalı bir şekilde misafirlere anlatıyorlardı. Ankara'da sadece bir isim vardı oda ESKİL ismiydi. Fakat İstanbulda pek öyle sayılmaz.
Oysaki Eskil Belediyesi ve İlçe kaymakamlığı her broşürde belgede Eşmekaya'nın koyun yoğurduna ve Yeraltı şehrine fazlaca yer vermişti.
Neyse bütün bunlara rağmen standımız açıldı ve tanıtımımız tüm hızıyla devam etti. İstanbul İl Emniyet müdürü Selami Altınok, Ak Parti Aksaray milletvekileri bürokrasi, bir çok isim standımızı ziyaret etti. Bir çok farklı illerden misafirler gelerek, Eskil'in tarihi, ekonomisi ve kültürü hakkında bilgi edindi…
Haftaya kaldığımız yârden devam ederiz inşallah…

Bu yazı toplam 2425 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum