TÜM SUÇLARDAN BERAAT’E VARMISINIZ?

 

 

Arapça bir kelime olan ”Bereat” kelimesinin çeşitli sözlüklerde verilen anlamı ”Sanığın sorgulanan davasının bitirilmesi,yani kedisiyle ilgili açılan davadan hukuki anlamda aklanması, açılan davanın sanığın lehinde sonuçlanması” olarak belirtilirken Osmanlıcada “Bere at” sözcüğünün gerçek anlamı göz kamaştırıcı parlaklık” anlamına geldiği belirtilirken Türk Dil Kurumuna göre ise kelimenin anlamı ”Aklanmaktır.”!

Yüce dinimiz İslama göre bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle mübarek olarak kabul edilen Bereat Kandili günahların affı ve işlediği günahlarından dolayı pişman olup samimiyetle yaptıklarına tövbe edilmesi ve bir daha bu günahın işlenmemesine karar verilmesiyle, Mevla’mız tarafından bu tövbenin kabul edilmesiyle kulun işlediği günahlardan temizlenmesidir.

Bu özelliğinden dolayı Mübarek Üç ayların ikincisi olan Recep ayının ortasına denk gelen bu gün idrak ettiğimiz gecede Müslümanların bol,bol ibadet etmesi ve Rabbimizin beğendiği şeylerin yapılması ve tamamının dolu,dolu geçirilmesi gerekir.

KURANI KERİM GÖK SEMASINDAN YANİ LEVH-İ MAHFUZ’DAN

DÜNYA SEMASINA BERAAT GECESİ İNDİRİDİ

Beraat kandilinin bir diğer özeliği ise haberdede belirtildiği gibi Yüce kitabımız Hz. Kuran’ın gök semasından yani Levhi Mahfuzdan Rabbimizin Nebisine gönderilmek üzere Dünya semasına indirildiği gece olup,bu gecede dünya semasına indirilen Yüce kitabımız Kadir gecesinde ise 23 yılda tamamlanacak ilk ayetinin indirildiği ilk gece olmuştur.

KURAN’DA BERAAT GECESİ

Bu gece ömrü olanların idrak ettiği bu gecenin gerçekten mutlaka kutlanması gerekli bir zaman dilim olduğu yüce kitabımız Hz. Kuranda”.Apaçık olan Kitab'a andolsun ki, biz onu mübârek bir gecede indirdik. Şüphesiz biz insanları uyarmaktayız. Katımızdan bir emirle her hikmetli iş o gecede ayırt edilir.(Duhan Suresi2.3. ve4 Ayeti Kerimeler ) ve De ki: "Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir." (Zümmer Suresi 53. Ayeti Kerime)’lerde Yüceler ,Yücesi Yaratanımız tarafından bildiriliyor.

PEYGAMBERİMİZ HZ.MUHAMMED(S.A.V)İN

DİLİNDEN BERAAT KANDİLİ


Beraat kandilinin dolu,dolu geçirilmesi ve bu gecede Müslümanlardan geçmiş günahı bulunanların bundan kurtulması için Mevla’mıza yakarması,günahı olmayanlar var ise onlarında daha çok sevaba kavuşmasına vesile olmasının önemini gelin Peygamber efendimiz Hz. Muhammed(S.A.V.)in dilinden öğrenelim.

Ebu Hüreyre Radıyallahu Anha’dan rivayet edildiğine göre: Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem efendimiz şöyle buyurmuştur:“Şaban ayının on beşinci gecesinin ilk vaktinde Cebrail (a.s) bana geldi; şöyle dedi:“Ya Muhammed, başını semaya kaldır.

Sordum.,“Bu gece nasıl bir gecedir? Şöyle anlattı:“Bu gece, Allah-u Teâlâ, rahmet kapılarından üç yüz tanesini açar. Kendisine şirk koşmayanların hemen herkesi bağışlar. Meğer ki, bağışlayacağı kimseler büyücü, kahin, devamlı şarap içen, faizciliğe ve zinaya devam eden kimselerden olsun. Bu kimseler tövbe edinceye kadar, Allah-u Teâlâ onları bağışlamaz.

Gecenin dörtte biri geçtikten sonra, Cebrail yine geldi ve şöyle dedi: “Ya Muhammed başını kaldır. Bir de baktım ki, Cennet kapıları açılmış.”Cennetin birinci kapısında dahi bir melek durmuş şöyle sesleniyor: “Ne mutlu bu gece rükû edenlere.”İkinci kapıdan dahi bir melek durmuş şöyle sesleniyordu: “Bu gece (Beraat Kandili Gecesi) secde edenlere ne mutlu”.

Üçüncü kapıda duran melek dahi, şöyle sesleniyordu: “Bu gece (Beraat Kandili Gecesi) dua edenlere ne mutlu.”,Dördüncü kapıda duran melek dahi şöyle sesleniyordu: -”Bu gece, (Beraat Kandili Gecesi) Allah’ı zikredenlere ne mutlu”.,Beşinci kapıda duran melek dahi, şöyle sesleniyordu: “Bu gece (Beraat Kandili Gecesi) Allah korkusunda-ağlayan kimselere ne mutlu.”Altıncı kapıda duran melek dahi, şöyle sesleniyordu: “Bu gece (Beraat Kandili Gecesi) Müslümanlara ne mutlu.”

Yedinci kapıda da bir melek durmuş şöyle sesleniyordu: “Günahının bağışlanmasını dileyen yok mu ki, günahları bağışlansın.”,Bunları gördükten sonra, Cebrail’e sordum: “Bu kapılar ne zamana kadar açık kalacak?”dedim.

Şöyle dedi: “Ya Muhammed,(Bu gece tan yeri ağarıncaya kadar(*:1)) Allah-u Teala, bu gece, Kelp kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısı kadar kimseyi cehennemden azat eder.”

Hz. Ayşe Radıyallahu Anha anlatıyor:“Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem buyurdular ki: “Allah Teala Hazretleri, Nıfs-u Şa’ban gecesinde dünya semasına iner ve Kelb kabilesinin koyunlarının tüyünün adedinden daha çok sayıda günahı affeder.(*:2)”diyor.

Bu geceden tüm Müslümanların günahkar olanlarıyla birlikte bu yazıyı yazan Mevla’mızın en edna kulununda,bu yazıyı okuyacak ve başkalarına anlatacak olanlarında,anlatanlarında,anlatılanları duyanlarında Hulusi kalp ile tövbe edip,kabul edilen tövbesiyle Hakkın rızasına kavuşması dileğiyle.

Beraat Kandiliniz Kutlu Olsun.

Rabbim Yar ve Yardımcımı Olsun.

(*:1) Peygamberimizin sorusuna cevap veren Hz. Cebrail(A.S.)’in verdiği cevapda parantez içindeki “Bu gece tan yeri ağarıncaya kadar” cümlesi daha önceki bilgilerimle yazdım.

(*:2 ) Bereat kandiliyle ilgili Hadisi Şerifler Vatan T.C. İnternet sitesinden alınmıştır.Emeği geçenlerden Mevla’mız razı olsun. Atalarına ve ecdatlarına rahmet eylesin. Ali Genç.

Bu yazı toplam 929 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.