Varmı Eskil'de Öyle Yiğit?

Her ilde yada ilçede bazı isimler vardır. İlin veya ilçenin gelişmesine maddi ve manevi katkıda bulunmuş isimler. Gerek eğitim, gerek tanıtım, gerek ekonomik açıdan faydası olmuş isimler. Bunlardan eski ANAP milletvekilllerinden Raşit Daldal'ın ismi daha önceden Aksaray caddesine verilmişken, daha sonraları değişti. Belkide sadece tabela olarak vardı. 1990lı yıllardan hatırlayan varsa. Şu anda Mevlüt Uzar'a ait yıkama dükkanının karşısında ki direkte asılı bir tabelaydı. Eskil belediyesi bu vefayı tekrar iade etti ve Raşit Daldal'ın ismi tekrar iade edildi.
Nerden geldik bu konuya…
Acaba Eskil'de ismi tabelaya yazılabilecek bir isim var mı?
Şehitlerimiz ve elim kazalarda ansızın kaybettiğimiz ve acıları toplumun genelini üzecek şekilde olanlar dışında.
İlçeye maddi ve manevi hizmet edenler oldu mu?
Geçtiğimiz yıl Ankara'da Aksaray Tanıtım günleri yapıldı. Hazırlık aşamasında Allah razı olsun Eskil'in işadamları, (tabiri yerindeyse para babalarının) bir kuruş faydaları olmadı. Birkaç kişinin verdiği harçlıklar dışında. Bütün harcama Eskil ve Eşmekaya belediyesi tarafından karşılandı. Parasının hesabını bilmeyenler bir gün için gelipte “Eskil'in tanıtımına nasıl katkıda bulunuruz” demediler.
Yetmiş yaşından sonra Marangoz Zeki amca ile eşi Fatma teyzenin mücadelelerini tüm Eskil'in görmesini isterdim. Hatta bir ara yer sıkıntısı yaşanınca, “bizim için otel önemli değil. Biz arabamızda da kalırız. Yeterki yaptığımız iş işe yarasın” dediler. Haa kafadan salladığımı düşünenler varsa. Muhammet Cirit, Tuncay Altan ve Serkan Kömür'e sorabilirler. O insanlar bedenen Eskil için mücadele sergilerken zenginler ne yaptı. Zaman buldularsa Ankara'ya gelip, misafirler için hazırladığımız baklavalardan tattılar. Kimsenin parasında gözümüz yok. Allah daha çok versin. Ama unutmayın ki bu ilçe için paran yoksa gücünle, gücünde yoksa duanla destek olacaksın.
Bu yılda İstanbul Feshanede tanıtım günleri yapılacak. Tanıtım için çok projelerimiz var. İlçe kaymakamımız sayın Mustafa İlhan ve Eskil Belediye başkanı sayın Niyazi Alçay'ın liderliğinde Toplanan heyet herşeyi en ince ayrıntısına kadar düşündü. Ama malumunuz herşey parayla dönüyor. Birkaç kez toplantılara işadamlarımızı davet ettikse de teşrif eden olmadı. Olanlarda Allah versin dedi. Yani anlayacağınız yine iş belediyelere kaldı. Peki biriniz çıkıpta, arkadaşlar sizler ne yapıyorsunuz, bizimde üzerimize düşen görev varsa yerine getirelim deme cesaretini gösterebildiniz mi? Başka ilçelere bakıyorum kıskanıyorum. Bırakın ilçeleri kasabaları bile kıskanıyorum. Halbu ki paranın en çok girdiği ilçelerden birisi Eskil. Ama iş ilçe için mücadele oldu mu, Allah devlete versin.
Eğer tanıtım  günlerinde başarılı bir çalışma yaparsak, belkide birkaç işadamının dikkatini çekme fırsatını yakalarız.
 İçerisinde fabrika olan çok sayıda kasaba var. Ne kasabası ya içinde fabrika olan Celil köyü var.
Hani “Nerden bu konuya geldik dedik ya” işte buradan geldik.
İsmini tabelaya yazdırabilecek bir babayiğit var mı ki?.

Bu yazı toplam 1674 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum