Demokrasi mi?, Oligarşi mi?

 3 dönemdir ilçe başkanlığını sürdüren İbrahim Güdendede tüzük gereği  görevini başkasına devretti. Zaten kendiside belediye başkanı aday adayı olacağını daha önce açıklamıştı. Peki görevi kime devredecekti. Önce ki yönetim düşündü taşındı ve Mahmut Oruç’un iyi bir aday olduğu düşüncesine vardı. Mahmut Oruç’un aday olmasına karar verdi. İbrahim Güdendede’de bu kararın doğru olduğu düşüncesine vardı ve sonuna kadar  güvendiği Mahmut Oruç’u destekledi. Kongreden haftalar önce içerisinde benimde bulunduğum, İbrahim Ünlü, Bilal Tura, Harun Reşit Koyuncu gibi  bir çok isim partiye çağırılarak yönetime girmeleri istendi. Gün geldi kongre kapıya dayandı. Özellikle AK Partinin her kongresinde liste oy kullanımına dakikalar kalıncaya kadar sır gibi saklanır. Hani demokratik bir seçim yapıyoruz ya, demokrasinin gereği liste son saniyeye bırakılıyor, kimsenin itiraz etmesine zaman tanınmaması için. Kongre öncesi başkan adayı Mahmut Oruç ve Ak Partililer 40 kişilik bir listenin Genel merkeze gönderildiğini ve listeyi genel merkezin hazırlayacağını her ortamda söylemeye başladılar. Kongreye kadar liste üzerinde çeşitli söylemler olduysa da, hep beraber genel merkezden gelecek listeyi bekledik. Kongrede oy kullanılmasına dakikalar kala güya genel merkezden geldiği ifade edilen liste açıklandı. Kongre salonunda bir çok kişi listeyi görünce adeta şok geçirdiler. Çünkü liste Ak Partiden oldukça uzak isimlerin yeraldığı bir listeydi. İçinde CHP’ye hizmet etmiş kişinin çocuğunun olduğu bir liste. Zaten listenin denokratik olmadığı belediye başkanı Niyazi Alçay’ın konuşmasından, eski başkan İbrahim Güdendede’nin yüz ifadesinden, salondaki konuşmalardan belli oluyordu…

Diyelim ki! Liste genel merkezden geldi. Acaba Genel Merkezden gelmiş bir liste ile seçime gidildiği zaman demokrasiden söz etmek mümkün mü? Hadi diyelim milletvekili seçiminde kimse dahil olamıyor, il başkanlığı seçiminde kimse dahil olamıyor, lütfen bırakın artık ilçe teşkilatını kendimiz kuralım. Genel Merkez Eskil’de ki Ahmet’i, Mehmet’i nerden bilsin. Demokrasi bunun neresinde. İl teşkilatının bu konuya açıklık getirmeleri mecburi. Çünkü hem referandum da, hemde genel seçimde müthiş bir destek veren Eskil’e bu haksızlık olmaz mı? Yeni liste tamamıyla oligarşinin ürünü bir liste. Bakıyoruz listede ki isimler tamamen yeni başkan Mahmut Oruç’un birinci derece yakınları. Örnek birkaç isim. Bayram Yalvaç ( Teyzesinin oğlu), Yılmaz Oruç ( Kardeşi), Cavit Öztürk ( Kayını), Tanju Öztürk ( Kayını), Bayram Öztürk ( Kayını), Sinan Oruç ( oğlu), Mustafa Dağlı ( Bacanağı)… Daha listede yakını olan isimler çok.

Liste tamamen masa başına oturulmuş birkaç kişinin çeşitli senaryolar yazarak ortaya çıkardığı bir listeden öte gitmiyor. Sadece belediye başkanı Niyazi Alçay’ı gönüllemek amacıyla bir ismin, İbrahim Güdendede’yi gönüllemek amacıyla iki ismin, vekilleri gönüllemek amacıyla bir ismin yazıldığı bir liste karşımıza çıktı. Ne il teşkilatı, nede ilçe teşkilatı hiçbir zaman kimseye “demokratik bir seçim yaptık” lafını söylemesin. Eskilli artık gözünü açtı, böyle masalları dinlemiyor. Kongrede halka sunulan liste bazı isimlerin belediye başkanı seçiminde ve milletvekili seçiminde birilerini desteklemesi amacıyla hazırlanmış bir liste. Liste genel merkezden geldi diyerek kongreye katılmış yüzlerce Ak Partili orada uyutuldu.

Sadece belediye başkanı Niyazi Alçay cesur çıktı. Oda sitem etmekle yetinebildi. Eminim ki Niyazi Alçay’ın söyleyeceği daha çok sözler vardı, ama büyük ihtimalle orda konuşacağı her kelimenin bir gün ilçemiz için kullanılacağını düşündüğünden dolayı susmuş olmalı. Ben onun yerine söyleyeyim. Belediye başkanı Niyazi Alçay, Ak Parti Eskil eski ilçe  başkanı İbrahim Güdendede ve yüzlerce Ak Partilinin yerine ben yazayım. Şu anda hepsi benim yazdıklarımın altına imzalarını atıyorlar.  Şimdi söyleyin bakalım burada demokrasiden söz etmek mümkün mü?

Oligarşi; çok eski dönemlerde kullanılmış bir yönetim sistemidir ki, Siyasal gücün birkaç kişilik bir gurubun elinde olduğu bir sistem. İşte Ak Parti Eskil ilçe 4. olağan kongresi aynen bunu ortaya koydu. Siyasal güç birkaç kişinin eline geçmiş durumda.

Burada en büyük haksızlık eski başkan Güdendede’ye oldu. Tabiri yerindeyse uyutuldu. Ama Ak Parti il teşkilatı veya milletvekilleri bu zamana kadar hep başarı elde eden İbrahim Güdendede’yi, en kritik zamanda Ak Partiye geçerek Türkiye gündemine oturan belediye başkanı Niyazi Alçay’ı ve orada uyutulan yüzlerce Ak Partiliyi yalnız bırakmayacaklarından eminim. Aksi takdirde yakın zamanda üyelerde azalmalar olacak ve parti içerisinde ki sıkıntılar ortaya çıkacak. Ortaköy kongresinde ki sorunlar kongre öncesi başladı çözüm yolu bulunuyor, fakat Eskilde ki sorun kongre sonrası başlayacak çözüm biraz zaman isteyecek. Bundan sonra yeni başkan Mahmut Oruç’u ve yönetimini çok zor bir dönem bekliyor.

Bu yazı toplam 2261 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum