Abdullah Güdendede

Abdullah Güdendede

Fizyomet Sağlıklı Yaşam Merkezi İlkleri Başardı

Fizyomet Sağlıklı Yaşam Merkezi İlkleri Başardı

          Aksaray tarihi bir şehirdir. Türk-İslam kültürünün önemli yerlerinden olduğu zaten biliniyor. Konumu itibariyle de her dönemde değer verilmiştir. Günümüzde ise şehirleşmeye yeni yeni başlamış. Tarihi dokusu ile bütünleşen bir gelişme dönemine girmiştir. Yeniliklere açık bir vilayet olması elini güçlendiren önemli bir etkendir. Sağlık alanında da son yıllarda büyük gelişmeler oldu. Hastane sayısının artması bunlardan en önemli diyebiliriz. Tıp fakültesinin açılması ile eğitim ve araştırma hastanesine geçiş sürecide Aksaray’ın sağlık alanında dönüşümünü hızlandırmıştır. Bunun yanında koruyucu sağlık alanında yatırım söz konusu değildi. Ta ki, fizyomet sağlıklı yaşam merkezi açılana kadar.

                Koruyucu sağlık yaklaşımı kavramının hayatımıza girmesi çok yakın zamanda oldu. Bilinen bir konu olsa da önemini kavramak uzun zaman aldı. Tedavi unsurlarının üzerinde o kadar çok duruldu ki sağlığı bozan etkenlerin üzerine çok fazla kafa yorulmadı. Bireyin sağlığının korunması gerektiğinin anlaşılması uzun zaman aldı. Koruyucu sağlık yaklaşımlarının fiziksel, psikolojik ve beslenme üzerinde yoğunlaşması ise modern çağın sorunlarının bu noktalarda toplanmasından kaynaklı olabilir. Fiziksel sağlık problemlerinin giderek arttığını görmemek mümkün değil. Fiziksel kayıplarda geri kazanma ihtimali ise bir aşamadan sonra oldukça zor olmaktadır. Sorunun oluşması da anlık değil zaman içerisinde ağır ağır gelişmektedir. Çözümü ise bu ağırlıkla aynı ölçüde olmuyor. Kayıp büyük oluyor. Aynı durum psikolojik rahatsızlıklar içinde geçerlidir. Yaşadığımız hız çağında bireyle ve toplumla olan ilişkilerimiz oldukça samimiyetsiz ve yüzeyseldir. Çıkar ilişkileri ve güven problemi psikolojik rahatsızlıklara kapı aralıyor. Bu bir anda hastalık olarak ortaya çıkmıyor. Zaman içerinde birikim yapıyor ve nihayet bir yerde taşma yapıyor. Burada da öncesinde gerekli tedbirlerin alınmasının önemi büyüktür. Beslenme alışkanlıkları konusu da oldukça sorunlu bir dönemi yaşanmaktadır. Besin çeşitliliğin son derece çok olduğu ve her mevsimde isteğimizi bulabildiğimiz malumunuzdur. Beslenme kültürünün değişimi ise hız çağında hazır gıdalarla olmaya başladı. Mevsimsiz hormon desteği ile üretilen meyve ve sebzenin de sağlığımızı olumsuz etkilediği artık bilinen bir durum. Bunun yanında hareketsiz yaşam tarzı da bu üç saç ayağını birleştiren ve büyük bir soruna yol açan önemli bir konu olarak görülmektedir.

                Fizyomet sağlıklı yaşam merkezi bu konularda bir ilki başardı diyebilirim. Aksaray için büyük bir şans. Fiziksel, psikolojik ve beslenme-diyetetik alanlarında önemli çalışmalar yapıldığını görüyoruz. Yerel basın aracılığıyla halkı bilinçlendirme çalışmalarını sevinçle izliyoruz. Tecrübeli ve heyecanlı bir ekip… Değerini bilmek ise haklımıza kalmış bir iş ki emin gereken değeri verecektir.

Sağlıklı, mutlu ve ağrısız günler dileğimle…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Abdullah Güdendede Arşivi