Dr. Ünzile Girişgin

Dr. Ünzile Girişgin

Sağlıklı bir cinsel yaşam için eş seçerken nelere dikkat edilmeli?

Beden ve ruh sağlıkları yerinde olsun. Bedensel bir özür olabilir ama çiftler birbirine söylemelidir. Evlenecek gençlerimiz mutlaka toplu ortamda görüşsünler. Gözleri kalpleri birbirine ısınsın. Birbirlerine arzu duysunlar. Gençler istemedikleri kişilerle zorla evlendirilmemeli. Özellikle kız aileleri kızlarına baskı yapmamalı. Öfke eşiği düşük, sinirli ve soğuk bakışlı kişilerle evlenilmemeli. Pırıl pırıl dişleri olan güzel kokan ve çok güzel gülümseyen sevimli, esprili kişilerle evlenilmeli. Hele kadının somurtkanı hiç çekilmez. Neşeli kadın erkeğine hayat verir. Kafası az çalışan kadın yerine çok çalışan evladır. Biraz uyanık olur, varsın uyanık olsun. Akılsız olmaktan iyidir. Evini, kocasını, çocuklarını korur. Ailesine yönelik tehlikeleri sezinler, tedbirli olur.

Evlenilecek erkeklerin ağır olması, her lafa, her işe karışmamaları, çevresindeki kadınlara karşı son derece saygılı ve hürmetli, lakin bir o kadar da mesafeli olması tercih edilir. Erkeğin cömert olanı, kadının tutumlu olanı idealdir. Hz. Ali efendimiz “Erkek nehir olup akıtacak, kadın ise onun akıttığı malı, parayı göle çevirip tutacak.” demiştir. Cimri erkek karısını hep başka kadınlara imrendirir, boynu bükük bırakır, başkalarının yanında eşini küçük düşürür.

Dar kalıplar içine hapsolmuş çiftler birbirini boğarlar, yeniliklere ve değişime kapalı olurlar. Daha ilk tanışmada emrivakiler yapan, kurallar dizisi sıralayan, maddeler sunan kız ya da erkekten uzak durmak gerekir. Her birimizin eksikleri vardır. Evlendikten sonra mutlaka eşlerimizden edineceğimiz bilgiler de olur.  Hayat boyu gelişmemiz, eğitimimiz devam eder.

“Ben erkeğim ben her şeyi bilirim, sen kadınsın her zaman bana tâbisin, ben ne dersem ne istersem doğrudur, hakkımdır.” diyen bir erkekle de anlaşmak zor olur. Bu tip insanlar hep kendilerini haklı görürler, eşleri de her zaman haksız ve hatalıdır onlara göre.

Bence evlenmeden önce kadınlar erkeklerle iletişim kurma, erkekler de nasıl iyi kavvam olunur, kavvamlık yükümlülüğü nedir, derslerini alarak evlenmelidirler.

Bu dünya hayatında yuvamız cennetimizdir. İnançlarımızı yaşayabileceğimiz, ibadetlerimizi rahat yapabileceğimiz tek yer evimiz kalmıştır. Dindar kadın ve erkeğin dünya hayatında sahip oldukları en değerli nimet kendileridir yani evlilikleridir, eşleridir. Birlikte tattıkları  lezzet, yaşadıkları cinsel hazlar da Yüce Yaratıcımızın hediyesidir… Ondan da mahrum olmasınlar. Allah’ın sunduğu ikramı en güzel şekliyle yaşasınlar.

Görmüyor muyuz ki insanların pek çoğu “daha fazla haz, daha fazla haz” diye diye alkol, uyuşturucu, seks pazarlarında ömrünü yitiriyor. Dindar eşler için eşinden büyük, daha değerli bir nimet mi var? Zorunluluklar haricinde ev dışında vakit geçirmemelerini, ana babaların birbirlerini sevmeleri dışında çocuklarını da çok sevmelerini istiyorum.

Değerli kardeşlerim! Hanımınızın ya da beyinizin kıymetini iyi bilin. Çocuklarınıza mukayyet olun, sahip çıkın onlara. Hiç kimsenin incitmemesi için koruyun onları. Duygu kontrolünü, dürtü kontrolünü, nefs kontrolünü, istedikleri her şeyin olmayacağını öğretmeliyiz onlara. Okullarını, dershanelerini, gezdikleri, iletişim kurdukları arkadaşlarını, öğretmenlerini iyice araştırınız, yakından takip ediniz.

Çağımızın en büyük fitneleri cinsel alanda ortaya çıkmaktadır. Lütfen kardeşlerim! Kendinizi ve aile efradınızı bu pisliklerden, fitnelerden uzak tutmanın çarelerini araştırınız, dikkatli olunuz.

Rabbimizin koruması olmasa hepimizin perişan olabileceği bir zamanda yaşıyoruz. Kendiniz için, aileniz için bol bol dua ediniz, salihlerin sohbet cemiyetlerine iştirak ediniz.

Bu sahadaki çalışmalarımın faydalı ve bereketli olması için bana da dua ediniz. En güzel günler en güzel geceler sizinle olsun.

Bu yazı toplam 793 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.