Üretmek, en büyük Vatanseverliktir

Yüzbinlerce siparişin peşin alındığı ülkeler var. Daha fabrikadan çıkıp, raflarda yerini almadan sipariş verenler sıraya girdi.

Haber sitelerinde yayınlanan bir haber dikkatimi çekti. iPhone5’in ABD ekonomisine %0,5 gibi bir katkısı olacağını yazdı, ekonomi siteleri. ABD ekonomisi ile ilgili rakamların ne kadar büyük olduğunu düşünürsek, %0,5 gibi bir rakamın, nasıl bir katkı sağlayacağını daha iyi anlarız.

Tek bir insanın ürettiği / icat ettiği bir şeyin, bir milletin geleceğini ne kadar etkilediğini görmemiz açısından, yaşadığımız yüzyılda birçok örnek vardır.

Bill Gates’in ABD ve dünya ekonomisine katkısını rakamlarla ifade etmek neredeyse imkansızdır.

Eskiden bir ülkenin geleceğini sadece Krallar / Padişahlar ve etraflarında bulunan insanlar belilerdi. Yönetim kadrosunda bulunmayan insanların, ülkenin ve insanlığın gidişatında çok fazla etkisi olmazdı.

Bugün üreten bir zekanın ülkesine katkısı, o ülkeyi yöneten insanların katkısından çok daha fazla oluyor. Microsoft ve Apple gibi şirketlerin ülkelerine katkısı, o ülkeyi yönetenlerin katkısından çok daha fazladır.

Üretken Zeka!

Üretken bir zeka, doğuştan gelen bir zeka değildir. Doğuştan, mucit bir zeka ile dünyaya gelen insan yoktur. Üretken zekaya sahip olmanın yolu, sürekli tazelenen bir zihne sahip olmaktan geçer. Sürekli kendini yenileyen bir zeka, üretme potansiyelini arttırır.

Ülkemizde yeni şeyler üreten, yeni icatlar yapan insanların çok az olmasının birçok nedeni var. Ancak en önemli nedenlerinden birisi ‘Mimar Sinan üniversitesinden diploma alarak, Mimar Sinan olacağını zanneden’ bakış açısıdır. Diploma almayı eğitim zanneden bakış açımız, üreten nesiller yetiştirmemize engel oluyor.

Üniversitelerde verilen eğitim, o güne kadar keşfedilmiş, öğrenilmiş bilgilerin yeni nesillere aktarılmasıdır. Geçmişte üretilmiş olan bilgiyi öğrendikten sonra kendini geliştirmeyi bırakan insanların, yeni şeyler üretmesi imkansızdır.

Düşünmeyen üretemez!

Üretebilen zeka, düşünebilen zekadır. Düşünebilen zeka, okuyarak kendini geliştiren zekadır.

Yani üretebilmek için düşünmek gerekiyor. Olmayan şeyler üzerine değil, var olanlar arasında ki ilişkiyi kurabilmek gerekiyor.

Düşünebilmek için sürekli tazelenmek, okuyarak düşünme mekanizmasını harekete geçirmek gerekiyor.

Okuyun ki düşünebilesiniz. Düşününki üretebilesiniz. Üretin ki vatanseverliğinizi görelim.

Sinek gibi, üretilmiş olanı tüketenlerin vatanseverliğine, kimse inanmaz. Arı gibi toplamak ve üretmektir, gerçek vatanseverlik.

Herkes üretebilir!

Üretmek için illa yeni icatlar yapmak zorunda değil herkes. Sorumlu olduğu alan için iyi şeyler, daha iyi şeyler yaparak, üretime katkı sağlayabilir insan. Öğretmen, düşünen ve üreten bir nesil için çaba harcayarak, ülkesine en büyük katkıyı sağlamış olur.

Vatanseverlik sadece şehit olmak değildir!

Şehit kanlarıyla sulanmış topraklar üzerinde yaşıyoruz. Tarihin bize gösterdiği en büyük vatanseverlik, vatan için şehit olmaktır. Buna hiç kimse itiraz etmez. Ancak yaşadığımız çağı ve bu çağın değişimlerini doğru okuyabilmek zorundayız.

Bugün, vatan ve insanlık bizden kan değil, emek istiyor. Eskiden bedenini siper ederek vatan savunması yapılırdı sadece. Ancak bugün, bedenini değil zihnini vatan ve insanlık için feda edecek nesillere ihtiyacımız var.

Apple firmasının kurucularının ABD ekonomisine katkıları, ordularında görev yapan binlerce askerin katkılarından çok daha fazladır. Vatanseverlik vatana faydalı işler yapmak, faydalı şeyler üretmektir.

Okuyarak sürekli kendini geliştirmekte vatanseverliktir.

Düşünen bir nesil yetiştirmek için emek sarf etmekte, bir vatanseverliktir.

Bir öğretmenin vatanseverliği yetiştirdiği öğrencileriyle ölçülür. Asker sınır’da, öğretmen sınıfta nöbet tutan vatanseverdir.

Sadece şehit cenazelerinde nutuk atarak vatanseverlik olmaz.

Bu yazı toplam 1681 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.