Mehmet Emin Parlaktürk

Mehmet Emin Parlaktürk

Teravihsiz Cami Krizini Fırsata Çevirmek

"Teravih camilerde kılınmayacak, herkes evinde kılsın" dedi diye Diyanet'e veryansın edenler var. Beyler, gece namazı sadece Ramazan'da yapılan bir ibadet değil ki! Bu kalkışma niye?!

Resulüllah (a.s), Ramazan dahil her gece evinde teheccüd namazı kılardı. Açın bakın, hadis kaynaklarımız bunun örnekleriyle doludur. Zaten "teravih" nitelemesi sonradan olmuş ve Ramazana has bir isim haline gelmiştir, bunun aslı gece namazıdır ve yıl boyuna yayılır. Samimi olanlar teravih konusunu asla yaygara yapmaz, aksine bunu fırsat bilip evinde eşiyle çoluk çocuğuyla birlikte teravih namazını eda ederler. Sadece ekonomide mi krizler fırsata çevrilir, ibadetleri de fırsata çevirmek gerek!

Zaten ibadetlerde asla gösteriş yapılmaz. Bunun istisnası farzlardır. Yani, beş vakit namaz, cuma, cenaze (hatta bayram) namazları ile farz olan oruç, bir kez hac ve zekat ibadetlerinde riya aranmaz.

Günümüz Müslümanları için bize lazım olacak en önemli gösterge; teravih gibi nafile ibadetler değil, yaşantılarındaki güzel ahlak, dürüstlük, istikamet, ittika, vefa, kul hakkına riayet, yardımseverlik, sözünde durmak, emanete riayet, büyüklere hürmet, küçüklere şefkat, hayvanlara sevgi, doğaya saygı, insanlara nezaket...gibi erdemli davranışların tümünü sergilemektir.

Yoksa, yalan, hile, sözünde durmamak, yolsuzluk, hırsızlık, hakkı gasp, kötü alışkanlık, adam kandırmak, şiddet uygulamak, haksızlık yapmak, zulmetmek, çevreye zarar vermek, canlıya eziyet etmek, kul hakkı yemek, kurallara uymayarak toplum huzurunu bozmak...gibi daha sayamayacağımız kadar çok olumsuzluklardan kendini uzak tutup kötülüklere karşı orucu kalkan yaparak ibadet etmektir aslolan. Bunlara dikkat edilmediği taktirde teravih namazını camide kılsan ne, evde kılsan ne?!

Allah Resulü'nün sadece iki hadisi bize bu konuda bir fikir verecektir, O şöyle buyurur:

“Oruç kalkandır. Oruçlu çekişmez ve kimseyle de dövüşmez. Bir kimse kendisine sataşır veya küfrederse iki kez ben oruçluyum desin” (Buhârî, Savm 9).

“Nice oruç tutanlar vardır ki, kendisine sadece susuzluğu kalır; nice gece namazına kalkanlar da vardır ki, sadece gece uykusuz kalmış olur” (İbn Mâce, Siyâm, 21).

Gördüğünüz gibi, ibadetler diğer davranışlarımıza yansımalıdır. Oruç tutup namaz kıldığı halde kötülüklerden kaçınmayan kimseler, perhiz yapıp zehir içen hastaya benzerler. Çünkü, devamlı işlenen günahlar, ibadetlerimizi zehirler.

Maksadımız üzüm yemek olsun, bağcıyı dövmek değil!

Teravih namazını camide kılamayacağız deyip meyus olmaya, kara kara düşünmeye gerek yok. Bunu fırsat bilip hanemizi mescid yapalım. Ramazan boyunca Kur'an'ı baştan sona metnini meâliyle birlikte okuyup hatmedelim. Unutmayalım, Ramazan Kur'an ayıdır.

Şimdiden RAmazan-ı Şerif'inizi tebrik ediyorum.

Bu yazı toplam 1673 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.