Erdoğan Kaya

Erdoğan Kaya

Aksaray’a eli dolu bakan geldi

Aksaray’a eli dolu bakan geldi

 

      Aslında ben Sayın Bakanın içme suyu ile ilgili bir müjdesini bekliyordum. Duyumlarıma göre içme suyu ile ilgili Belediye Başkanımızı ziyaretlerinde özel bir açıklaması olduğunu duydum ama net bilgi sahibi değilim. Ancak Aksaray için çok önemli yatırımlar için eli dolu geldiğini söyleyebilirim. Hem de öyle sıradan bir yatırım değil 350 milyon gibi bir yatırım müjdesi vermiştir.

     Orman Bakanı Eloğlu’nu Aksaray Valisi Selami Altınok, Belediye Başkanı Nevzat Palta, AK Parti İl Başkanı Fatih Yıldırıcı ve il protokolü karşıladı. Milletvekillerinin yoğun meclis çalışması ve yurt dışı görevleri nedeni ile katılmadıkları bildirildi. Bakan Eroğlu ilk olarak Aksaray Hacı Cumali Uğur İlköğretim Okuluna gelerek öğrencilerle sohbet etti. Bakan Eroğlu daha sonra şiddetli yağan yağmur altında okul bahçesinde kendisi için hazırlanan alanlara Aksaray Valisi Selami Altınok ve Ak saray Belediyesi Nevzat Palta ile birlikte ağaç dikti. Daha sonra Aksaray Valiliğine geçen Bakan Eroğlu burada önemli müjdeler vererek şunları söyledi:

     “Misafir eli boş gelmez. Bizler de Aksaray için elimiz dolu geldik. Aksaray için Devlet Su işleri, Orman Müdürlüğü ve Meteoroloji Müdürlüğüne toplam 15 adet yatırım projesi ile geldik. Bu 15 yatırımın11’i Devlet Su işleri ile ilgili olup maliyeti 350 milyon liradır. Orman Müdürlüğüne 2 adet yatırım müjdesi olup maliyeti 1 milyon 200 bin lira iken Meteoroloji Müdürlüğüne de 2 adet yatırım müjdesi olup maliyeti 300 bin lira olmak üzere Aksaray’a toplam 351 milyon 500 bin liralık yatırım getireceğiz.
      Devlet Su işleri yatırımında Aksaray için; Ortaköy Çiftevi 2 göleti ve sulaması, Ağaçören Kütüklü göleti ve sulaması, Aksaray Merkez Sağırkaraca göleti ve sulaması, Sarıyahşi Sırabük 2 göleti ve sulaması, Aksaray, Merkez Kalebalta göleti ve sulaması, Güzelyurt Sivrihisar göleti ve sulaması, Uluırmak Deresi Islahı, Aksaray Merkez Gözlü kuyu arazileri taşkın koruma tesisi, Aksaray Merkez Koçpınar ve Elmacık köyü taşkın koruma tesisi, Taşkın koruma tesisleri ve Aksaray Mamasın Barajı Sulaması proje hazırlama işidir. Orman Müdürlüğü bünyesinde 2012 yılında 17 bin 500 dekar alanda ağaçlandırma ve rehabilitasyon ve Ceviz ve Badem eylem planı çerçevesinde 2013 yılında 10 dekar ceviz ve 50 dekar badem ağaçlandırması yapılacaktır.

         Meteoroloji Müdürlüğü bünyesinde 2012 yılında Aksaray’a Güzelyurt, Sultanhanı ve Ortaköy olmak üzere 3 adet otomatik meteoroloji Gözlem İstasyonu kurulmuştur. Bu tesislerin açılışı 12 Aralık 2012 tarihinde yapılacaktır. 2013 yılında Ağaçören, Sarıyahşi ve Gülağaç olmak üzere 3 adet otomatik meteoroloji Gözlem İstasyonu kurulacaktır” dedi. Bu açıklamalardan sonra Sayın Valimiz Selami Altınok Bakana Taşpınar halısı hediye ederek jest yaptı.

     Valilik ziyaretin ardından Aksaray Belediyesine geçen Bakan Veysel Eroğlu burada Belediye başkanı Sayın Nevzat Palta ile ilgili güzel sözler sarf ederek şunları söyledi: “Nevzat Beyi öğrenciliğinden bu yana tanırız başarılı bir arkadaşımızdır Öğrencilik hayatındaki başarıları Belediye başkanlığı döneminde de sürdürüyor. Aksaray’a sıkça geliyorum, her geçen gün büyüyen ve gelişen bir Aksaray görüyorum  Yoların yapılması ve diğer bakanlıklarımızın yatırım programlarının da hızlı bir şekilde uygulanması  Aksaray’ın Yıldızını parlatıyor, çok iyi hizmetler alıyor” ifadesini kulandı.
    Belediye Başkanı Nevzat Beyde bakana Aksaray’la ilgili bilgiler vererek şunları söyledi: ilk Belediye Başkanı seçildiğim dönem Aksaray’ın Merkez Nüfusu 120 Bin Civarındaydı şuan 180 Bin oldu Bu artış şişirme bir artış değildir.  Nüfusumuzun büyük bir kısmı Şehrimizin seçme insanlarından oluşmakta Organize sanayisi ve her branştaki gelişmeler şehrimize ilgiyi artırmaktadır” dedi.

       Bakan Eroğlu buradan Ak Parti binasına geçerek İl Başkanı ve parti yönetimi yanında partililerle görüştükten sonra, İl koordinasyon kurulu toplantısına katıldıktan sonra şehrimizden ayrıldı.

      Hani derler ya gelen misafirin heybesine bakarlar diye, bende sayın bakanın heybesine baktım. Asıl öncelikli içme suyu ile ilgili bir müjde bekledim. Ama bunun dışında Aksaray ve ilçeleri ile birlikte çok önemli bir projelerin müjdesini verdi. Hakikaten Aksaray’ın yıldızı parlıyor ve gelişiyor. Sulama ile ilgili yeni göletlerin yapılması ilimizdeki çiftçilerimiz için önem arz etmektedir. Bugün Sağırkaraca köyü deresine yapılacak göletten büyük bir ihtimalle bayır altı köyleri bile yararlanabilecek. Burada çok büyük bir su kitlesi var

      Her gelen bakan umarım ilimize gelirken heybesi böyle dolu gelir. Niye geldi gitti diye sorarsınız düşüncesi ile neler getirdiğinin tamamını yazarak sizleri bilgilendirmek istedim. İlimizde kurulacak meyve ve yeşil alanlar için verilen müjdeler bile çok güzel.

      Belediye ziyaretinde Sayın Başkana içme suyu ile ilgili özel açıklamalar yaptığını duydum, bu güzel gelişmeyi de Sayın Başkan kamuoyu ile paylaşırsa seviniriz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erdoğan Kaya Arşivi