Erdoğan Kaya

Erdoğan Kaya

Allah mutlu etsin

Allah mutlu etsin

Düğünde ilk kızımı gelin ettiğim günler aklıma geldi. Başkan her ne kadarneşeli olsa da içini rahat okuyabiliyorum. İlk evden gitmeler çok zor olduğunusevinçle hüznü bir anda yaşarsınız. Ama sonra alışıyorsunuz, ilk göz ağrınızevden ayrılıyor. Düğünde Bakanından üst düzey misafirlere kadar herkes oradaydıı. Ortam çok güzel mekân mükemmel, Allah herkesi mutlu mesutetsin. Sayın Başkanı ömür boyu çocukları ile mesut etsin. Kız babası ile kızıarasında geçen bir kıssa aklıma geldi sizlerle paylaşayım.

Baba ilekızı arasında yıllar geçtikçe farklılaşan diyaloglar. Kız babası olanlar ve yababasını üzmedi ona olan sevgisini anlatmak isteyen kızlar. Acaba duygularınızbenziyor mu? Yeni doğan bebeğe:

Baba: Nekadar da güzel. Şimdi bu küçücük şey benim kızım mı? Gözleri de bana ne kadarçok benziyor.
Kızı: Bu gözlerini benden hiç ayırmayan adam babam olsa gerek.
5 yaşında
Baba: Prensesim benim, güzel kızım.  Söylebakalım baban sana ne alsın.
Kızı: En çok babamı seviyorum.  Babam,niye annemle uyuyor. Hep benimle uyusun, başkasını sevmesin.

15 yaşında
Baba: Ne kadar da çabuk büyüdü. Eve de gittikçegeç kalmaya başladı, bu gidişle başına kötü bir şey gelecek. Sanırım daha sertkonuşmalıyım...
Kızı: Babam yüzünden arkadaşlarımla istediğimkadar vakit geçiremiyorum... Bana baskı uygulamasından nefret ediyorum... Nezaman özgür olacağım...
25 yaşında
Baba: Bir gün bunun olacağını biliyordum...İşteevleniyor... Zaten aramız eskisi gibi değildi... Şimdi bir de kocası var...Prensesim beni terk ediyor...
Kızı: Böyle bir günde bile o mutsuz ifadeyitakınmasının ne lüzumu var ki.  Biliyorumonu bir türlü içine sindiremedi. Bu yüzden yapıyor. Kendi hayalindeki damat değilya! Sanki birlikte yaşayacak olan o.
30 yaşında
Baba: Çok az görüşüyoruz. Daha sık bir arayagelsek ne iyi olur. Hem torunlarımı da özlüyorum. Kendi arkadaş çevrelerindenfırsat bulup da bize gelemiyorlar ki.
Kızı: Babamları da çok ihmal ediyorum galiba.  Yine telefonda çok üzgün geldi sesi. Haftasonu onlara süperiz yapmak en iyisi.
40 yaşında
Baba: Kızıma göre çağın gerisindedüşünüyormuşum. Oysa küçükken derslerine hep ben yardım ederdim. Anlayamadığı bütünproblemleri bana sorardı. Şimdi beni beğenmiyor. Bir daha onunla asla politiktartışmalara girmeyeceğim.
Kızı: Babam giderek daha da çocuk gibidavranıyor. Sürekli bir şeylerden yakınıyor. Gerçi son zamanlarda sağlığı daiyi değil ama. Ya ona bir şey olursa. Zaten hiçbir zaman dilediği gibi birevlat da olamadım.
45 yaşında
Baba: Kızımın mutlu bir yuvası olması ne güzel. Gözümarkada gitmeyeceğim. Her şeyi kendi başardı. Onunla gurur duyuyorum...
Kızı: Babam için çok endişeleniyorum. Onukaybetmeye hazır değilim. İlaçlarını da hep ihmal ediyor.
Allah'ım onu benden alma!
50 yaşında
Baba :
Dünyada mutlu kal kızım!
Kızı: Seni çok özleyeceğim ve arayacağımbabacığım. Şimdi ben kime danışacağım, kim yardım edecek bana. Ne olur gittiğinyerde çok mutlu ol. Ve hep yanımda olduğunu hissettir, Ne bileyim ben, arada sıradaişaretler yolla mesela. Ah babacığım! Sensiz nasıl yaşayacağım.
55 yaşında

Kızı: Sen gideli, senidaha iyi anlıyorum babacığım. Keşke seni hiç üzmeseydim demeyeceğim, Çünkü"keşkeklerin”  hiçbir şeyideğiştiremeyeceğini biliyorum. Yine de beni duyuyorsan, lütfen seni Üzdüğüm hergün için çok ama çok pişman olduğumu bil olur mu?

Bazen birbirini üzen baba evlatlar sonradan çok pişman olurlar. Allahherkesi mutlu mesut etsin bir yastıkta kocatsın. Kız çocuklar çok hayırlıdırAllah onlara gözyaşı akıtıp ailesini üzdürmesin. Evde iken ailelerde yaşanan butür hikâyeleri dinleriz ondan dolayı bunu anlattım. Çocukların belki kulağınaküpe olur diye anlattım. Allah evlat aile sevgisini ömür boyu muhafaza etsin.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erdoğan Kaya Arşivi