Erdoğan Kaya

Erdoğan Kaya

Bayram da mutlu olması gerekenler

Bayram da mutlu olması gerekenler

                          

     Ayrıca sevinç ve neşe olarak biliniyor. Bayramlar sevinç ve neşe ise, ne kadar insanlar Bayramlarda neşelenip başkalarını da mutlu edebiliyor? Bayramlarda neşelenmesi ve mutlu olması gereken insanlar birçok iken, her günü neşe içinde geçenler bu bayramlarda da neşeyi kendileri için yaşıyorlar. Fakir, fukara, garip guraba ne kadar neşeleniyor bu çok önemli. İsterseniz ben önce Ramazan günlerindeki yaşadıklarımı yazıp bayrama döneyim.

      30 Ramazan ayı geçti gitti, belki bazılarımız gelecek bayramı göremeyebileceğiz. Ramazan da kaç fakir ve fukara mutlu edip onları sevindirdik birde buna bakmak lazım. Durumu iyi olanlar zaten ramazan dışında da normal yediklerini yediler. Ama Ramazanda olsun boğazına sıcak yemek düşmeyenler varmıydı buna bakmak lazım.

      Bu kesimi ne kadar memnun edip mutlu edebildik? Belki de çoğumuz özel lokanta ve tesislerde yemekler yerken bir çorbayla orucunu tutan insanları ne kadar mutlu edebildik? Ramazan boyu birçok kurum ve kuruluş davetler verdi. Bunların içinde ne kadar fakir fukarayı yedirip içirebildik? Yoksa körler sağırlar birbirini ağırlar misali birbirimizi mi ağırladık?

       Bizler tanınmış kişi yâda gazeteci olmamız nedeni ile zorunlu olarak nerede ise evimizde beş gün yemek yemeden özel yerlerde yemekler yedik. Bundan dolayıdır ki, bir dostum ve sevdiğim arkadaşımla Ramazan içinde yolculuğumuzda bir dalgınlık anında düz yolda 30 yıldır yaşamadığım çok büyük bir kaza atlattım. Bunu kimse ile paylaşmadım, ama Cenab-ı Mevla bizi azrailin elinden alıp hayata devam etmemiz için bizi bağışladı.

      Belki de yaptığımız iyilikler ve ben çok dua alıyorum bunu yakinen de biliyorum. Bu dualar bize kalkan oldu hayata devam ediyoruz. Belki de atlattığımız bu kazada kurtulma şansımız yoktu, şimdiye unutulup gitmiştik. Geride dedikodumuz veya hayır anılarımız kalacaktı. Ama Allah’ıma inancım çok büyük itikadımı bu yaşıma kadar hiç bozmadım günah işlesem de. Şunu diyorum arkadaşımla beni Allah beraberliğinizin devamının güzelliği, daha iyi beraberlik ve kötü düşünceli değilsiniz devam edin dedi. Çünkü iş hayır ve amaç hayırdı.

       Şunu demek istiyorum, Ramazan boyu hep güzel yerlerde ağırlanıp yemek yedin Ey Erdoğan bir günde fakir sofrasına otur ikazı aldım ve bunu da yaptım. Ramazandaki hayır ve hasenatlar çok önemli bugün son gün hiç değilse bayram öncesi bunu yapalım.

     Yarın Bayram neden bayramlarda il dışına kaçmaya çalışıyoruz? Neden tatil yapmak için bayramları seçiyoruz? Neden büyüklerimizi ziyaret etmeyi, bir garibanı sevindirmiyoruz? Tatil yapacak zaman mı bulamıyoruz da bugünü seçiyoruz, büyüklerimizden kaçarcasına yakınlarımızdan sevdiklerimizden uzaklaşmaya çalıyoruz?

       İşte bundan dolayıdır ki, eski bayramları özlüyorum. Köyümüzü dolaşıp kendi evimizdeki kakaolu şekeri almak için babamla kalabalık çocuklarla bayramlaşmaya tekrar geldiğimi özlüyorum. Ninelerimizin evinde şeker olmayınca cebimize doldurdukları kuru üzümü, kavurgayı ve bulguru özlüyorum.

      Şimdi evimizde aldığımız çekerleri, çikilotaları almak için çocuklar bayramlaşmayı unuttu. Aldığımız çiklotaları tekrar biz yiyoruz, çocukları bekliyoruz bayramlaşmaya gelen olmuyor. Çocukların kabahati yok bu kültürümüzü aslında anne ve babalar öldürmedi mi? Biz çocukları bayramlaşmaya göndermiyoruz.

       Aman size bir şeyler yaparlar, evimizde şeker mi yok, boş ver gezmeyi diye biz engel olmuyormuyuz? Hatta çocuklar yakınlarının ellerini öpmeye gitmiyor. Teknolojinin nimetlerini kullanarak telefonla yâda internet üzerinden bayramlaşmalar oluyor. Bunu birazda biz çocuklarımıza yaptırmıyormuyuz dini bayramlarımızı öldürmüyormuyuz?

       Bana deseniz ki, koca köyünüzde çocukluğunuzda kim hangi şekeri dağıtırdı deseniz hala hatırımda unutmadan sayarım. Komşumuz lakabı (kössü amca) olan rahmetli Emin amcanın fasulye şekerini nasıl unuturum. Komşumuz Ümüş teyzemin kavurgasını nasıl unuturum. Hadi birde şimdiki çocuklara söyletin neyi hatırlarlar?

      Bayramlar ölmesin, bayramları biz öldürüyoruz öldürmeyelim. Yaşlılarımızı, hastalarımızı, düşkünlerimizi ve fakirlerin ayaklarına giderek bayramları yaşatalım. Bu vesile ile şimdiden Mübarek Ramazan Bayramınızı kutluyor, nice Bayramlara sağlık ve afiyet içinde girmenizi Cenab-ı mevladan niyaz ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Erdoğan Kaya Arşivi