Erdoğan Kaya

Erdoğan Kaya

Belediye meclisinde güzellik ve bilgi kirliliği

Belediye meclisinde güzellik ve bilgi kirliliği

Perşembe günü Temmuz ayı olağan meclis toplantısı vardı. Belediye Başkanı Sayın Evren Dinçer Başkanlığının ilk meclis toplantısını izleme fırsatım oldu. Başkan Dinçer 40 yıllık Belediye Başkanı edası ve bilgisi ile sakin ve olgunluk içerisinde meclisi yönettiğini gördüm. Muhalefete ise benim sayım var demeden her konuşma isteklerinde söz verdi. Öneri ve tavsiyeler dinlenirken karşılıklı bilgi akışı oldu.

İmar ve diğer birimlerden gelen teklifler tartışılarak oylandı. Sadece bir teklifte konu üzerinde tartışma uzun sürünce Başkan Dinçer yarım saat ara vererek meclis üyelerinin kendi aralarında görüşmesine fırsat verildi.

Park bahçeler müdürlüğünün şehrin merkezinde bulunan tut ağaçları ve benzeri 150 meyve ağacının yerleri kirletmesi nedeni ile başka alana taşınması ve yerlerine meyve vermeyen ağaçların dikilme talebi kabul edildi.

Önemli bir teklif ise Mezarlıklar Müdürlüğünün cenaze defin işlerinde kefenleme işlemleri ve masrafları karşılığı alınan 120.oo TL. Alınmaması kararı kabul gördü. Bu aslında güzel bir talepti, cenaze yakınlarına kolaylık olmuş oldu.

Dilek ve temenniler bölümünde muhtemelen MHP’nin gurup başkanı olan Mehmet Yardımlı geçtiğimiz günlerde köşeme aldığım Kültür park meselesini gündeme getirerek, Başkan Evren Dinçer’den belgeli bilgi istedi. Yani buradan haksız bir kazanç elde ediliyormuş gibi yanlış bilgilerin olduğunu görme fırsatı buldum.

Muhtemelen kültür park ile ilgili geçmişte problemi olanlar Mehmet Beye yanlış bilgi vererek bilgi kirliliğini gördüm. İki yıl önce aynı konular birileri vasıtası ile Sayı Haluk Şahin Yazgıyı gaza getirmek için bana aynı minvalde bilgiler verdiler.

Ben hemen Sazan balığı gibi suya atlamadan konuyu detaylı bir şekilde araştırdım. Hatta bir şekilde tüm anlaşma sözleşmeleri bizzat inceleme fırsatım oldu. O dönemim Belediye Başkanı Sayın Osman Ertuğrul döneminde verilen Kültür park ihalesi daha sonra gelen Başkanlara hep farklı bilgiler vererek Nevzat Palta ve Haluk Şahin Yazgı ile işletmeyi karşı karşıya getirmeye çalıştılar. Eğer elde sağlam ve sağlıklı bilgiler olmasa idi başkanları yanlışa yönlendireceklerdi.

Ben yaptığım incelemeden bahsetmek istiyorum. 2002 yılında bende o dönem Belediyede daire müdürü idim. Mezbelelik ve köhne bir yeri Aksaray’da hiç bir iş adamı ve sivil toplum kuruluşu alıp düzenlemeye cesaret edemedi.

Ertuğrul o dönem tanıdığı Konya’da ikamet eden iş adamı hemşehrimizi ikna ederek bu atıl ve sarhoş yatağı olan yeri Sayın Erdal Kara’ya rica minnet verdi. Sayın Ertuğrul hayatta bunu kendisine de sorabilirsiniz. Hatta Kara bu işi bırakmak istedi, rıca minnet ikna edildi.

2002 de işe başlama sözleşmesi yapılmış, ancak sözleşmeye bu bölgedeki metruh binalar yıkılıp arsa temizlendikten sonra yeni sözleşme ile buradaki kullanım süresi başlama maddesi konmuş. Nevzat Bey başkan olunca kendisine verilen yanlış bilgiler sonucu işletmecilere iki yıl soğuk davrandığını biliyorum.

Daha sonra Nevzat Bey yapılan bu sözleşmedeki maddeleri okuyup bilgi sahibi olduktan sonra E-90 yol boyundaki metruh binaları yıkıp arsayı işletme sahibine teslim ediyor. Teslim edilince bu tarih 2006 yılı ve kullanma süresi bu tarihte Nevzat Beyle imzalanarak başlıyor.

Haluk Şahin Bey Başkan olunca bu konu ona da yanlış aktarılarak işletmecilerle gereksiz yere problem yaşıyor. Haluk Başkanla o dönem bende konuyu bir kaç defa görüştüm. Yazgı yanlış bilgilendirildiğini anlayarak yanlış bilgilendirildiğini işletme sahiplerine söylüyor.

Aynı durum Sayın Evren Dinçer’e yapılmaya çalışılıyor. Sayın Dinçer sorulan soruyu Ağustos meclisinde görüşelim diyerek gelecek meclise havale etti. Muhtemelen Belediyedeki sözleşmeyi inceleyerek doğruyu Ağustos meclisinde açıklayacak.

Temcit pilavi gibi her başkan seçildiğinde gündeme getirilen bu konuyu umarım Başkan Dinçer belgelerle doğru ve yanlışları açıklayarak olaya noktayı koyar. Kabak tadı veren bu konu da son bulmuş olur. Adam 130 milyon TL. Harcadı ise herhalde parada kazanacak. Babasını hayrına burasını Aksaray için yapmadı. Üstelik ben sözleşmedeki bir maddeyi de aktarayım. Bu bölgenin temizlik ve yeşil alan bakımı da Belediyeye aittir. Belediye burasını bakımını yapmadığı gibi bir çöpte almıyor, işletme kendisi yapıyor. Sayın Dinçer artık bu konuya bir nokta koymalı.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erdoğan Kaya Arşivi