Belediyenin 2 yıllık çalışması ve ramazan ziyaretleri

Konuya başlamadan Ak Parti İL BAŞKANI Hüseyin Altınsoy, Merkez ilçe başkanı Hamza Aktürk ve Kadın kolları başkanı Ferhan Polat hanım Ramazan ile beraber gayretli bir çalışma ile fakir fukarayı ziyaret ederek onları mutlu etmeleri ve vatandaşların dertlerini mahalle mahalle gezerek dinlemeleri fevkalade güzel bir gelişme. Tabi bu arada Sayın Belediye başkanı Evren Dinçer’de bir koldan aynı şekilde vatandaşlara dokunmaları güzel bir gelişmedir. Bizim arzu ettiğimiz tablo bu olsa gerek. Kendilerini tebrik ediyorum.

Geçtiğimiz günlerde CHP il başkanı Ali Abbas Ertürk’ün köşe yazarları ile yaptığı toplantıda belediye Başkanı Evren Dinçer’i en başarısız başkan ilan etmesi elbette kendi görüşleridir. Ancak Dinçer pandemiye rağmen iki yıldır yaptığı çalışmalar elbette küçümsenemez.

Nisan ayı içerisinde gecikmeli olarak başladığı görev nedeni ile yaptığı iki yıllık çalışmalarını kamuoyu ile paylaşmıştır. Bu paylaşıma baktığımızda iki yıl hiçte boş geçmemiştir. Yeni proje çalışmaları ise küçümsenemeyecek cinstendir. Ben önemli olan hizmet ve projelerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Başkan Dinçer, görev süresi boyunca pandemiye rağmen Belediye hizmetlerinin kesintisiz bir şekilde yürütüldüğünü söyleyerek fiziki projelerini başlıklar halinde değerlendirdi. • Şehir şebeke suyunun 108 km’lik asbest boru hattının 45 km’si değişti.

• Salı pazarı üzerinde 1 MGW’LIK Güneş Enerji Santrali işletmeye alındı. Bağlı köy mevkiinde ise 5 MGW’ lık bir güneş enerji santralinin yapımı başladı.

• Şehirde bir ilk olarak 50 metre genişliğinde yeni bulvar çalışması başlatıldı. Yeni bulvar yolu ile Hürriyet Mahallesi, Hacılar Harmanı Mahallesi arasında bağlantı sağlanacak.

• Aksaray’ın kentsel dönüşüm stratejinin oluşturuldu. Aksaray kalbi konumunda Hamidiye Mahallesinde 28 bin metrelik alanda Kentsel dönüşüm başlatıldı.

• Necmiye Hatun Kadın Aktivite Merkezi hizmete açıldı. Aksaray Bilim Merkezi açıldı. Cenaze hizmetleri ücretsiz hale getirildi. Şehri içi ulaşımın kaliteli ve sorunsuz yürütülmesi için 6 adet yeni yolcu otobüsü, toplu taşımaya entegre edildi. Aksaray Belediyesi çöpten elektrik enerjisi üretmek için Katı Katık Depoma Tesisi için ilk adımı attı.

• Aksaray Belediyemiz ile TOKİ işbirliği yapılan Aksaray Yeni Sanayi Sitesinin her aşamasını yakından takip ediliyor. Cumhuriyet Ve Yunus Emre Mahallesi için TOKİ Bölgesinde hayata geçirilen kapalı Pazar yeri açılıyor. Pazar yerlerine yeni perşembe pazarı, kurtuluş pazarı yenilenmesi de dahil edildi. Kalanlar Millet Bahçesi için ilk kazı çalışması başladı.

• Kitap konaklarının Cumhuriyet ile Yunus Emre, Paşacık, Hasas ile Nakkaş Mahallerinde inşaat çalışmaları ikinci katı yükseliyor. Hamidiye - Alaca ve Yeni Mahalleye ‘Mahalle Konakları’ yapılıyor. Hasas - Nakkaş Kadın Aktivite Merkezinin kaba inşaatı tamamlandı.

• Bedir Muhtar Mahallesine ‘Bedir Muhtar Cami ve Külliyesi’ projesinin temeli atıldı. İnşaatının fiziki gerçekleşmesi yüzde 40’ı geçti. Bakıma ve korunmaya muhtaç çocukların daha iyi yetişmesi ‘Sevgi Evleri’ projesi başlatıldı. Çocukların daha iyi şartlarda yetişmesi için bina blokları bitme aşamasına geldi. Aratol Mahallesinde Taziye Evi tamamlanma aşamasına geldi. Engelsiz Yaşam Merkezinin temeli atıldı. Fatih Mahallesine Gençosman KOP Millet Kıraathanesi açıldı.

• 25 kilometrelik Akıllı bisiklet yolu ve istasyonları için yer tespiti yapılarak çalışmalara başlanıldı. Tarihi yapıları koruma altına alınarak Kılıçarslan Türbesi, Selçuklu Dönemi eseri Kalanlar Köprüsü ve şehir merkezi içinde Melahat Sultan Kadıoğlu Bedriye Medresesinde restore çalışması başlattı.

• Şehrin birçok noktaya çorba evleri inşa edildi. Her gün vatandaşlara ücretsiz çorba ikramı sunuluyor. Geri dönüşüm için Çevre ve Şehircilik bakanlığından 2 Milyon 500 bin TL’lik hibe desteği sağlandı. Aksaray Belediyesi pandemi sürecinde son bir yılda 6 milyon maske üreterek şehrin maske ihtiyacını karşıladı. Küresel tehdit haline gelen salgına karşı esnaflara ek destek paketleri nakdi yardımında bulunuldu.

• İhtiyaç sahipleri yanında, gıda temininde sıkıntı yaşayan Çölyak ve Trozinemi hastalarına düzenli olarak gıda desteği sağlanıyor.

• Aksaray Belediye sporumuza verdiğimiz desteklerle takımımız bir üst lige çıkarak başarılı bir grafik çizdi. Gelecek yazımda önemli bazı projeleri yazacağım. Belediye binası, millet bahçesi, Ofis yerine yapılacak yeni projeleri ele alacağım.

Bu yazı toplam 630 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.