Böğürücünün gelişi tartışma yarattı

     Böğürücü burada idari mahkemeye açtığı dava ile tekrar eski görevine iadesini istedi. Geçtiğimiz günlerde uzun bir aradan sonra tekrar Aksaray’a Emniyet Müdürü olarak iade edildi. Önümüzdeki günlerde görevine başlaması beklenen Böğürücünün tartışma yarattı. Elbet de bu iadeye en çok karşı olanlar ise İktidar Partisi yetkilileri. Pazartesi konuyla ilgili olarak Milletvekili Sayın Alaboyun bir açıklama yaptı.

       Sayın Böğürücünün anlaşılıyor ki, üç yıldan sonra normal bir şekilde gitmediği. Bilinen ve bilinmeyen bazı nedenlerden dolayı ilimizden tayininin çıktığı anlaşılmış oldu. Aslında normalde bir bürokrat belli bir süre bir ilde görev yaptıktan sonra başka bir göreve atanıyor.

      Bu gerek Valilerde olsun, gerekse Emniyet Müdürleri ve başka görevlerde 3 yılını dolduranlar normal olarak başka bir göreve atanıyorlar. Böğürücü de bu şekilde bilinmektedir, 3 yılını doldurduktan sonra başka bir yere atandı.

       Ancak Sayın Ak Parti Milletvekili Ali Rıza Alaboyunun dünkü basın açıklaması çok sert ve Böğürücünün Aksaray’a gelmesini etik olmadığını söyledi. İl Başkanı Yıldırıcı da dönüşün etik olmadığını söyledi. İsterseniz ben bu açıklamanın bir kısmını sizlerle paylaşayım:

      “Ancak bir bürokrat kendisini Emniyet Müdürü yapma takdirini elinde bulunduran makam’ın, zamanı gelince o görevden başka bir göreve alma takdirine de saygı göstermelidir. Halis Böğürücü Aksaray’da başarılı bir yönetimi ile anılan ve insanların sevgisini kazanan bir Emniyet Müdürü değildir.

     Halis Böğürücü Aksaray'ımızın ve Türkiye’nin göz bebeği sanayi kuruluşlarından Mercedes Kamyon Fabrikası’na bir kaç kere olay yeri inceleme ekipleri ile baskın yaptırmış ve üretimi durdurmaya kalkmıştır. Mercedes’in beni konu ile acilen bilgilendirmesi, girişimlerim ve tavır koymam sonucunda bir skandal önlenmiştir. Kendisi ile görüşmemde Mercedes’in 'parmak yarası, çekiç düşmesi küçük gibi işyeri kazalarının zamanında bildirmediğini' söylemiştir.

         Mercedes’in verdiği bilgide bu tür bilgilendirmelerin zamanında yapıldığına dair kayıtlar mevcuttur.  Bu bilgiler Halis Böğürücü'yü yalanlar niteliktedir. Muhtemelen eski valinin de bilgisi dâhilinde yapılan bu baskınlarda Mercedes üzerinde bir otorite kurulmaya çalışılmıştır. Bu davranış Mercedes’i, çalışanlarını ve bizleri rahatsız etmiştir.

         Bugün organize sanayinde küçük işyeri kazaları nedeniyle Olay Yeri İnceleme ekipleri gönderip iş yerinde üretim durdurmaya kalkarsak Aksaray’da hiçbir sanayiciyi tutamayız. Aksaray’da hizmet eden bir bürokrat, 1700 kişinin fiilen ve 1600 kişinin de yan sanayisinde çalıştığı Mercedes’in üretimini durdurmaya, huzurunu bozmaya ve memleketimizden kaçırtmaya hakkı yoktur. Böyle bir davranış Aksaray'a ve Mercedes’te çalışanlar başta olmak üzere Aksaraylıya ihanet olur. Bizlerin ve bürokratların görevi aş ve iş sağlayan yatırımcılarımızı teşvik etmektir, köstek olmak değil.

         Hiçbir bürokrat Aksaray’a hizmet yerine, makamını ve yasaların kendisine verdiği yetkileri kurumlar, firmalar ve şahıslar üzerinde baskı ve varlığını hissettirme aracı olarak kullanamaz. Bu konu Sayın Başbakanımızın ve biz Milletvekillerinin üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir konudur.

         En azından bu nedenle de olsa Halis Böğürücü Aksaray için istenmeyen adamdır. Göreve iadesi hukuki olabilir ama göreve başlaması etik olmadığı gibi Aksaray yararına olmaz” dedi.

       Bu açıklamadan sonra anlaşılıyor ki, böğürücünün Aksaray’da başarılı olama şansı yok. Şehrin idarecileri ile barışık olmayan, kavgalı bir şekilde giden bir bürokratın ne kadar başarılı olacağı da tartışma konusu. Burada şunu görüyorum ki, gidip gelen bir bürokrat aynı ile tekrara dönüşü tartışmalı olması nedeni ile kısa süre sonra tekrar alınacağı bellidir ve ömrü kısa olacaktır. Tahminin ediyorum ki, ilk kararnamelerde yine Böğürücü bir başka yere atanacak.

       Kapalı kapılar ardın da bazı hadiselerin yaşanışını kamuoyu bilmeyebilir. Demek ki, bunlar yaşanarak bir tayin olmuş. Ama anlamadığım barışık olmadığın şehre neden ille de gelmek istemesi bende bir soru işareti bıraktı. Hizmet hizmettir, nerede olsa yapılabilir, ama istenmediği şehirde ısrar etmesi gerçekten soru işareti. Sayın Böğürücü döneminde hazmedemediğim bir konu Aksaray da olmadığı halde El-Kaide varmış gibi El-kaide operasyonu adı altında masum insanların gece yarısı namaz esnasında karakola toplanıp 5 ay cezaevinde yatmaları. Bu insanlar beraat ettiler ama keyfi yere 5 ay cezaevinde yattılar. El-kaidenin hem de E’sini bilmeyen insanların vebalı çok ağır olsa gerek. Ben kendileri ile ilgili bu olaydan sonra bir yazı kaleme alarak rahatsızlığımı belirtmiştim.

       Kısacası bana göre de istenmeyen yere tekrar geri gelme isteği etik olmasa gerek. Kendileri de biliyorlar ki, ömürleri çok kısa olduğunu, bakalım sonuç ne olacak.

Bu yazı toplam 1732 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum