Erdoğan Kaya

Erdoğan Kaya

Böyle eğitimci dostlar başına

Böyle eğitimci dostlar başına

 

       Sarıyahşi Milli Eğitim Müdürü Adem Küçük hocanın on parmağında on marifet var. Aşağıda anlatacağım öyle güzel örnek çalışmaları var ki hayran kalırsınız.

       Geçtiğimiz günlerde Sarıyahşi ilçemizin Boğaz Köy Kasabasında yapılan yağmur duasına katılmıştım. Duadan sonra Sarıyahşi Belediye Başkanı Sayın Fatih Ünsal’ın misafiri olduk. Misafirlik esnasında çalışmaları ile ilgili sohbet ederken bir konu gündeme geldi.

       Milli Eğitim Müdürlüğünün bulunduğu bahçe içinde ilköğretim okulu da bulunmaktadır. Bu bahçe çevresinde Belediye olarak bir düzenleme yaptıklarını ve Milli Eğitim Müdürünün başarılı çalışmalarından bahsetti. Bende merak edip Milli Eğitim Müdürü Sayın Adem Küçük’ü ziyaret ettim.

       Okulun ve Müdürlüğün bahçesine çevre düzenlemesi ve yeşillendirmenin yanında çeşitli renklerde gül ve çiçekler ekmiş.

       Buna ilave olarak bahçenin bir kenarına hayvanat bahçesi kurmuş. Hayvanat bahçesine çeşitli kuş ve tavşanlar koyarak koruma altına almış. Tel örgü içindeki hayvanları öğrenciler ve ilçe halkı ilgi ile seyrediyor. Hele birde güzel kekliklerden oluşan bölüm var eski bir avcı olarak yabanda neslini tükettiğimiz güzel keklikleri uzun uzun seyrettim.

     Adem Beye bunu sordum nereden böyle bir düşünce oluştu, “ hayvanlara olan sevgim nedeni ile çocuklarımızı da hayvan sevgisini aşılamak için böyle bir düşünce ile elde edebildiğim kuş türlerini buraya getirdim. Tavus kuşlarımızda bahçenin maskotları en çok ilgiyi onlar çekiyor. Öğrencilerimizde bu hayvanlarımıza gözü gibi bakıyorlar” dedi.

      Durun hele bununla da bitmedi, Adem Bey hayvanat bahçesi dışında bir başka işi daha buraya yerleştirmiş. İki tane kuluçka makinesi alarak öğrencilerin getirdiği yumurtaları burada civciv olarak çıkmasını sağlayıp karşılıksız tekrar kendilerine civciv olarak veriyor.

        Hatta kuluçka makinelerinde çıkan civcivlerin bir kısmını ilçede yalnız yaşayan yâda yaşlı hanımlara vererek onlara bir meşguliyet sağlayarak bu civcivlerin bakımını üstlenmelerini sağlamış. Amaç yaşlılarımızı monotonluktan hareketli hale getirmek ve üretmek için civciv hediye ederek onlarla meşgul olmalarını sağlamaya çalışıyorlar.

       Konu ile ilgili olarak şunları söyledi; “ ilçede hayvan sevgisini aşılamak için hayvanat bahçesini faaliyete geçirince ilçede tavuk üretimini sağlamaya çalışıyoruz. Tavuğun dışında bıldırcın yumurtası da alıp üretiyoruz. Şimdilik insanları buna özendiriyoruz, bunu geliştirdikten sonra civciv satışı da yaparak hayvanat bahçemizdeki hayvanların ihtiyaçlarını karşılayacağız. Bu çalışma bizim işimize engel değil, boş zamanlarımızı bu şekilde değerlendiriyoruz” dedi.

        Böyle bir eğitimci dostlar başına demekten kendimi alamadım desem daha doğru olur. Günümüzde zamanını bir an evvel doldurup evine yâda başka yerlere kaçan eğitimcilerimize bakınca bu eğitimcimizin çalışmalarını örnek olarak göstermek her halde yanlış olmaz.

      Bizim çocukluğumuzda öğretmen ve imam köylerde insanlara yol gösterici örnek insan olurlardı. Hatta bildiklerini bulundukları bölge insanları ile paylaşır o bölgenin insanlarına yararlı olurlardı. İnsan ister istemez bu güzel örnek davranışı görünce eskiyi hatırlamamsı mümkün değil.

      Öğretmenlerin dışında hanımları da bildiklerini köylü kadınlarla paylaşır onlara öğretirdi. Benim rahmetli annem incelek tatlısını köyümüzdeki bir öğretmen hanımından öğrenmişti. Bu tatlıyı annem yaşlanıncaya kadar yapar ikram ederdi.

      Demek ki eğitimcilerimiz eğitimin dışında bulundukları bölgeye çeşitli katkıda bulunabiliyorlar. Bu zamanda böyle eğitimci sayısı az bulunur. Belediye Başkanı Sayın Fatih Ünsal’ın bize anlattıkları hakikaten doğru ve ilginçti. Örnek davranış ve ilçesine az da olsa ekonomik katkıda bulunan Adem Beye teşekkür ediyor başarılar diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erdoğan Kaya Arşivi