Buyurun Gecekonduları Kaldırın

 Şehircilik ve çevre bakanlığının valiliklere gönderdiği genelge yetkili makamlara güzel bir fırsat olmuştur. Umarım bu genelgeyi duyanlar hemen işbaşı yapıp yeni gecekondular meydana getirmezler. Zaten zafer, Bedirmuhtar, Bayrambaba, Bahçeli, kurtuluş ve Laleli mahallelerinin dere yatakları ile Hacılarharmanı ve bazı mahallelerin tabanları tamamen gecekondu.

     Van depremi sonu seçim kaybetme pahasına da olsa bu işi bitireceğiz diyen Sayın Başbakanın bütün illerdeki afet ve depreme karşı dayanıksız evleri yıkacağız sözleri üzerine harekete geçen hükümetimizin bu kararı nedeni ile belki de en çok sevinecek iller arasında Aksaray olduğu kanaatindeyim. İşte size fırsat, buyurun gecekonduları kaldırın.

       Bahçeli, Kurtuluş ve Laleli mahallelerinin kanal üstündeki bütün evleri gecekondu bölgesidir. Zaman zaman siyasi oy uğruna çıkarılan Gecekondu affı ile tapu tahsis belgesi alanların tapu yerine tahsis belgeleri vardır. Bildiğim kadarı ile yüzde ellisinin tapu tahsis belgeleri de yoktur. Geçmişten günümüze hala gecekondunun yapıldığı bir şehiriz.

      Geçen yıl Gazeteci arkadaşım Ahmet Erbaş’la yaptığım televizyon programı için RTL çekimi yapmaya gecekondu bölgelerine çekim için birlikte gitmiştik. “Ben yazsam maksatlı yazıyor derler sen bak da yaz Ahmet ağabey” demiştim. Ahmet Erbaş’ta, “bu çağda gece kondular hala devam ediyor Nevzat bey” diye yazmıştı. Böyle bir Aksaray’ın gecekonduları iddia ediyorum beş binden az değildir. Aksini iddia eden varsa ispata hazırım.

       Efendim benim memuriyet hayatım Belediyede geçti, zabıta memurluğu ve idarecilik yaptım. Bu dönem içinde nereden nereye geldiğimizi çok iyi biliyorum. Bu konu sadece bugünün meselesi değil. Yılların meselesi olduğu için nasıl çözülecek diye merak ettiğim için Toki binalarından sonra gecekondu bölgesini ancak bu şekilde ıslah edebiliriz diye yazmıştım.

       Adam Laleli kanal üstlerine ev yapmış üstelik üç beş dönüm yeri de çevirmiş sebze ekiyor, babasının malı gibi, çoğu da ağaç ve duvarla çevirmişler. Hatta üç beş katlı ev yapanlar var, bunların tamamı kaçak. Hem de tamamı bir doğal afette yıkılacak cinsten yapı.

      Adı üstünde gecekondu, bir iki gecede pirketle çevirip içine giriyorlar. Kimsesi yoksa yıkılır, dayısı varsa ucundan köşesinden az bir şey yıkılır adam gece geri yapar öyle kalır. Bunları ben çok görüp yaşadım, hatta yerle bir edip yıktığımız gecekondular bir cumartesi, Pazar, ya da bayram tatillerinde geri yapılmıştır.

       Su deposunun altı bundan 20 sene önce mezarlıktı, buralar boş yerlerdi. Ama şimdi bir metre boş yer bulamazsınız. Geçin zafer mahallesine, her dere gecekondu ile dolu. Dere boylarının dışında, boklu tüme dediğimiz bölge, Hacılarharmanı sonu ve pirket ocakları sonları da hep gecekondularla dolu.

     Bunları neden yazdığıma gelince yarın bir tespitte tapu tahsis belgesi olanlar mı yoksa her gecekondumu tespit edilecek? Yada arsası olup da kaçak gelişi güzel yapı ile ev yapanlar mı tespit edilecek. Eğer bunların tamamı tespit edilecekse, yeni gecekondu yapımını iyi kontrol altında tutmak lazım. Bunun zaman ve kıstaslarını da çok merak ediyorum, yüzsüzlük yapıp da gecekondu yapamayanların suçu ne olacak. Yoksa yüzsüzler mükâfatlandırılacaklar mı?

      Bu genelge çok cazip, gecekondular yıkılacak, bunlara yeni yer tahsis edilene kadar bunlara kira ödenerek kirada oturacaklar. Sonrada kendilerine sağlıklı ve sağlam ev yapılacak. Gerçi ilimiz depremde riskiz ve 5 sırada olan iller arasında ama bu fırsat iyi bir fırsat.

       Ben burada asıl şunu vurgulamak istiyorum. Eğer gecekondular ıslah edilip kaldırılacaksa bu bir fırsattır, gecekonduya son verilmeli. Bir daha böyle çirkin yapılar oluşmamalı. Allah korusun bir afette çok büyük felaketler yaşarız, dereler hep gecekondu dolu. Kasaba ve köyler neden azaldı da şehrimizin nüfusu arttı derseniz, işte birinci sebeplerin başında sağlıksız evler. Nerede oturuyorsun şehirde hâlbuki bir felaketin içinde oturduklarının farkında değiller.

Bu yazı toplam 1888 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.