Dostlarını unutanlar bir gün dostsuz kalır

       Çoğu zaman sık sık söyleriz nerede o eski dostlar diye. Gerçekten dost bulmak ve edinmek çok zordur. Bazen işte dostumu buldum dersiniz, onu sever bağlanırsınız, bir bakmışınız bir gün yok olup gitmiştir. Bazen de menfaatçiler size dost gibi davranır, menfaati bitince sizi unutur gider. Ama bir bakmışınız kendiside artık dostsuz kalmıştır. İnsanlar yola çıktığı dostlarına sahip olmalı. Sahip olmazsanız sahipsiz kalırsınız. Dost acı söyler, ama tutarsan meyvesi lezzetlidir.

      Bende gece Mevlana Celaleddini okurken dostlukla ilgili güzel sözlerine takıldım. Sonra bu sözlerin bazılarını ve farklı dostluk sözlerini eklemek istedim. Günümüzde hep sahte dostlar dolu, kimisi menfaatçi, kimisi dostluk adına kullanıcı. Gerçek dost her zaman zor bulunuyor. Dost asıl dost kalanlardır, işi bitince seni satanlar değildir. Hadi bu gün dostluk sözlerine takılalım belki lazım olur.

       Üç çeşit dost vardır: 1. Gıda gibidir her gün onu ararsın; 2. İlaç gibidir, bazen ihtiyaç duyduğunda ararsın; 3. Hastalık gibidir o seni bulur.

      ’İyi dostu olanın aynaya gereksinimi yoktur’ Mevlana

     Ayıpsız dost arayan dostsuz kalır.

      Dostun yanına hediyesiz gitmek buğdaysız değirmene gitmek gibidir.

      Dost; acı söyleyen değildir, acıyı tatlı söyleyebilendir.

      Candan ümidi kesebiliriz ama can dostlarıyla irtibatı kesmek güçtür.

      Madem ki rızkı taksim eden O’dur o halde şikayet küfürdür. Sabır gerekir. Sabır genişliğe ulaşmanın anahtarıdır. Allah’tan başka herkes düşmandır. Sen asıl dostu düşmanlara şikayet eder halinden sızlanırsın öyle mi? Padişah köleye şikayet edilir mi? Akıllı ol.

     Dost ise düşünme ver ömrünü gitsin. Dost değilse hiç bekletme yol ver gitsin.

      Yarasından taze kan sızan gönül ehline dostların yüzünü görmek merhem gibidir. Mevlana

     Gülerken herkes eşlik eder, ağlarken. Başarılara herkes ortak olur, ya yenilgilere. Öyle bir dost edin ki; kötü gün kapını çalınca kapıya seninle birlikte baksın. En anlamlı dostluk sözleri ile devam ediyoruz;

     Fedakâr olan insan, gönülden sevendir. Yürekli olan insan, kendini bilendir. Umutlu olan insan, yaşamı sevendir. Unutmayan bir arkadaş ise uğrunda ölmeye değendir.

      Dostlarını unutanlar bir gün dostsuz kalır.

     Sen gülerken yanındakilerde güler ama ağlarken yalnız ağlarsın onun için öyle bir ağaca yaslan ki asla yıkılmasın öyle bir dost edin ki seni asla bırakmasın.

       Dostlarınla öyle yaşa ki düşman olduğunda hakkında söyleyecek sözleri olmasın. Düşmanlarınla öyle yaşa ki dost olduğunda yüzün kızarmasın.

          Bir insanın kaç tane dostu olur şu hayatta? Dost diyebileceği insanı kolay seçemez kimse. Seçtikten sonra da değer vermek gerekir dostlara, kimi zaman güzel sözlerle, kimi zaman güzel dostluk yazılarıyla mutlu etmek gerekir.

       DostIuk para gibidir; eIde ediImesi koIay, korunması zordur!

       Sahte dost sabuna benzer; EIini yüzünü temizIedikten sonra ayağını kaydırır.

       Hakiki arkadaşlık sıhhatten farksızdır; kıymeti, ancak elden gittikten sonra anlaşılır.

Bu yazı toplam 1010 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.