Esat Zengin, "Küçük üreticiler desteklenmeli”

Geçtiğimiz Perşembe günü Ak-Süt Birliği Başkanı Esad Zengin sabah kahvaltısında basın mensuplarıyla bir araya gelerek Antalya’da Süt Üreticileri Birliği'nin tamamının katıldığı toplantıdan bilgiler vererek, ülke genelinde küçük üreticilerin desteklenmesini istedi. Süt üreticisinin ürettiği sütü alan firmalar aldığı sütü iki kat fazlasına sattığını belirterek, bu yanlışlığın ve emek vermeden havadan kazanılan haksız kazancın önüne geçilerek, küçük üreticiler desteklenmelidir. dedi.

Zengin, “Birlik başkanlarının yüzde sekseninin katılımı ve Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinin katılımı ve ilgili kurumların katılımı ile bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantının ana gayesi yaşanan sıkıntılara çözüm bulmak, üreticilerimizin sıkıntılarını gidermek için bir eğitim programı yaptık.

Tüm birliklerimizin katıldığı toplantıda üreticilerimizin problemini masaya yatırdık. Toplantı sonunda süt üreticilerini korumak adına bir protesto yapmaya karar verdik. Yüzde 99 birlik başkanlarımızın kararıyla sembolik olarak süt dökme kararı alarak bir kilo süt döktük. Bunu sembol olarak gerçekleştirdik.

Bu tepki Bakanlığa ve yetkili yerlere ulaşmıştır. Tabi burada sanayicilerimizin de bulunduğu ortamda tepkimizi ortaya koyduk. Üretilen sütün sonucunda kırmızı çizgilerimiz var, bir kilo sütle bir kilo yem alacak durumda değiliz. Bir kilo süt ile 800 gram yem alacak duruma düşmüş bulunmaktayız. Toplama sütte üreticinin eline geçen 296 TL iken yem de ise 386 TL, üreticinin mağduriyetini tüm kamuoyu ile paylaşmak isterim.

Burada şunu belirtmek isterim ki süt konseyi başkanı süt sanayi başkanı bir arkadaş. Diğer üye ise süt fabrikası Fransız birisidir. Süt konseyi üyesi ise üç tane, bakanlık ve Üniversite temsilcileri bulunmaktadır. Burada en büyük görev gıda komitesine düşmektedir. Onlara sesleniyorum altınız oyulmak isteniyor altınızı oydurmayınız.

Şu anda sütün fiyatı 4 TL 78 Kuruş olması gerekir. Bunun altındaki fiyatlar üreticimizi korumamaktadır. Yoksa üretici ya hayvanını kesime verecek, yada isyana teşvik edilecektir. Buradan gıda komitesine sesleniyorum üreticilerimizi korusunlar” diye konuştu.

Buradan şunu anlamış bulunmaktayım, üreticiden 2.96 TL'ye alınan süt AVMlerde nasıl oluyor da 3 katına 9 ile 10 lira arasında satılıyor? Bunun bir denetim mekanizması yok mudur? Elbette süt üreticisi bir kilo süt karşılığında 4 TL'nin üzerinde yem alırsa isyan etmekte haksız mı? mutlaka küçük üreticiler desteklenmeli. Aşağıdaki çalışıp yukarıdakiler ceplerini doldurmamalı.

Burada gördüğüm, ülkede bir denetimsizlik ve denetim eksikliği var. Fransız bir firmanın yetkilisini süt komitesi başkanı yaparsan elbette bu işlere Fransız olur, ekonomi çöker. Diğer yerli mal ve üretimlerde de aynı oyunlar oynanmıyor mu? Sebze ve gıda fiyatları üreticiden nerede ise bedavaya alınırken vitrinlere beş kat farkla gelmiyor mu?

Sen devletsen ağlama merkezi değilsin, aracıları ve beleşcileri aradan çıkart kardeşim. Hadi ithal mal dolarla geliyor, ama kendi üreticimizin malı dolardan fazla vitrine konuyor. Üretici ise elbette mağduru oynayacak, hem de mağdur olacak.

Bunların çözümü elbette devletin yetkili organları tarafından çözülmelidir. Koltukta oturanlar oraya süs boncuğu olsun diye oturtulmuyor. Devletin tepesine bu konular düzgün bir şekilde iletilirse mutlaka çözüm bulunacaktır. Bunları bizler görüyoruz da yetkililer görmüyor mu? Düşmanlık değil kardeşim bu vandallara el koyup gerekeni yapın diyoruz, bunu istiyoruz yapın her şey daha iyi olacak...


 

Bu yazı toplam 365 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.