Eşinizi bugün mü seviyorsunuz?

Hemen hakkımda kararı vereniniz oldu biliyorum, geri kafalı yâda duygusuz herif diyenleri duyuyorum. Siz benim hakkımda ne derseniz deyin ama şu yapmacık ve sahte sevgililer günü kutlayanlarında bana hak verdiğini biliyorum, iyi ki bizim düşüncemize tercüman oluyorsun diyenleri de duyuyorum.

Ya arkadaşlar kadınlar zaten birer çiçektir, onlar koklamak ve güzel muhafaza etmek için Allah insanlara bir ikram olarak sunmuştur. Eğer siz onu bir yıl boyunca itip kakmışta 14 Şubat sevgililer gününde bir çiçekle kandırıp gönlünü alıyorsanız boşa bu gösterişi yapıyorsunuz demektir.

14 Şubatta çiçek alıp ertesi günü solduruyorsanız ne anlamı var o çiçeğin. Ne anlamı var sevgililer gününün, seven insan eşini ömür boyu sevebilmeli. Sevgi öyle bir duygu ki, eğer sevgi karşılıklı ise birbirinizi yeseniz de her gün kavgada etseniz o sevgiyi yok edemezsiniz. Sevgi olayı ayrıdır, insanlar fıtrat olarak huy ve yapı olarak anlaşamamak ayrıdır. Eğer sevgi varsa aranızdaki kavga ve gürültünün ömrü de uzun olmaz. Uzarsa arada sevgi ve saygının olmadığı ortaya çıkar. Sevgi varsa kırgınlıklar sonunda hemen bir bahane ile barışmanın yolunu ararsınız.

Efendim seven insanların kavga ve gürültüsü mü olur demeyin, sevgi zor anlarda belli olur. Dünya menfaati ve maddiyatı üzerine yapmacık kurulan sevgilerin, ekonomik durumun zayıfladığında darmadağın olduğunu görmeyeniniz var mı? Sevgi aç susuzda kalsanız, birbirinize sarılıp kadere birlikte razı oluyorsanız orada sevgi vardır demektir. Ceplerini sevenlerin sevgisi çok kısa olur.

Varlıkta mutlu olanlar, yoklukta da mutlu olabiliyorlarsa sevgi oradadır. Varlıkta sevgili olup yoklukta düşman olanlarda gerçek sevgi yok demektir. Sevgi karşılıklı anlayış ve birbirinizi karşılıklı hoşgörüyle taşıyabilmektir. Birisi diğerinin varlığını yokluğunu bilmeli, öbürüde bunu anlayışla karşılayan eşini daha çok sevip saymalı.

Hadi bu gün eşinizin elinde avucunda yok size bir şey alamadı onu hesaba mı çekeceksiniz. İşte bugün ona anlayış gösteriyorsanız sevgide saygıda odur. Sürekli ellerinize, cebinize bakmadan ara sırada gözlerinize bakıyorsanız sevgi budur. Sevgi inanın çiçekle hediye ile satın alınmaz.

Sevilmek sayılmak sevgililer gününde eşinize bir hediye almak değildir. Onu her zaman imkânlarınız ölçüsünde düşünmek ve kollamak sevgidir. Bakın bir özelliğimi anlatayım, yalnız örnek olması için anlatıyorum, övünmek için değil. Hayatım boyunca bir yerde kendi cebimden bir şey yemişsem, mutlaka aynısını ve yakınını da çocuklarıma ve aileme yedirmişimdir. Ailece bir yere yemeğe gitti isem yanımda eksik olanlar varsa onlara da ya paket yaptırmışımdır yâda bir başka zaman onlara da aynısını yedirmişimdir. Sevgi ve saygı eşini dostunu unutmamak buna derler.

Kendimden bunu örnek verirken aynı şeyleri yapanların sayılarının da çok olduğu kanaatindeyim. Eğer aileni ve eşini her zaman düşünmüyorsan asıl Sevgisizlik budur. Sevdiğin insana bir gül almak istiyorsan bunu sürekli yapın 24 Şubatı beklemeyin.

Ben hatırlarsanız yazıyorum, Anneler ve Babalar gününe de çok karşıyım. Onlar senede bir gün değil her gün hatırlanmalıdır. Bunu örnek olarak söylüyorum, yine kendimi övmek ve pay çıkarmak için değil. Babamın yaşlılığında buna kardeşlerim ve ailem şahit, her hafta tırnaklarını keser, üç güne bir taraşını ve banyosunu yaptırırdım. Aneminde aynen tırnaklarını keser, yüzündeki benlerinde çıkan kıllarına kadar bakardım. Bunu yeni nesile örnek olsun diye söylüyorum, rahmetli babamın rahatsızlığında büyük abdestini tuvalete Yetişemediği için avucuma yaptırmışımdır. Sevgi ve saygı buna derler, umarım her evlat anne ve babasına böyle şefkat ve sevgi gösteriyordur.

Yakın dostlarımdan anne ve babalarına benim gibi bakanları da biliyorum. Hizmetçi tutup baktırmak onları o kadar mutlu etmiyor, kendi evlatlarından gördüğü sevgi ve şefkat onları daha çok mutlu ediyor. Bakmanın çeşit çeşit yolları var, ama anne ve babalar yılda bir değil her gün anılmalılar.

İşte sevgide eşler arasında böyle olmalıdır, iyi ve kötü gününde birbirinizi taşıyor musunuz en güzel sevgililer günü budur. İki güzel tatlı söz ve sevgi sözcükleri bin çiçeğe bedeldir. Yoksa her gün dikenli gül gibi batmak sevgi değildir. Bu nedenle sevgililer gününe ben karşıyım, sevgi sürekli olmalı, yoksa senede bir günde olacak bir şey değildir. Seviyorsanız ömür boyu birbirinizi sevin gerisi hikâye.

Bu yazı toplam 1502 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.