Eskilde Sahabe Gecesi Büyüledi

       Geceye katılmak için vaktinden erken gittim, birazda eskil siyasetinin nabzını tutayım diye. Yaptığım görüşme ve siyasi konuyu bu gece ile karıştırmayayım, isterseniz bunu Pazartesi yazımda ele alayım. Yapılan gece gerçekten muhteşemdi, hangi yönden derseniz hem konuşmacı, hem de küçücük bir ilçede nerede ise tahminime göre üç bin civarında insan vardı.

       Neden bu kadar insan vardı derseniz, ben Eskilin hangi gecesine katıldı isem tanıdık isim ve herkesin bildiği ünlüler Eskile getiriliyordu. Bugünkü konuşmacı ise Televizyonlardan tanıdığınız ünlü İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu idi. Erken gidişimizin semeresini Döngeloğlu ile uzun uzun sohbetle görmüş olduk. Kendisi ile gündüz bir yerde çay içip sohbet etme imkânı buldum.

       Saat 18.00 de başlayan konferans öncesi zannedersem Konya dan getirilen bir hafız tarafından okunan kuranı kerim tilaveti ile başladı. Ardından kürsüye gelen Belediye Başkanı Niyazi Alçay siyasetten uzak sanki bir konferansçı gibi konuşma yaptıktan sonra, “ eskile bu yapılanlar az, eskil sosyal ve kültürel etkinliklerden bugüne kadar yoksunken yaptığımız bu salon sayesinde buna da kavuştu. Hatta Eskilimiz artık sosyal ve kültürel etkinliğe alışmıştır. Bu tür programları devam ettireceğiz” dedi.

       Daha sonra kürsüye gelen İlahiyatçı Ömer Döngeleoğlu Peygamberimizin hayatından kesitler anlatırken HZ. Ebubekirin hayatından da örnekler verdi.

      Konuşmasının hemen hemen yarısını sahabe ve günümüz aile içi düzene vererek aile yapımızı kıyaslamaya çalıştı. Konuyu karı koca ilişkilerinin sağlam olmadığı hususuna getirmesinin nedenini de ben şuna bağlıyorum, binin üzerinde hanım izleyiciler vardı. Döngeloğlu belki de bu kadar küçük bir ilçede bu dinleyiciyi beklemiyordu. Kalabalığı görünce coşan döngeloğlu konuşmayı bir hayli uzattı, uzattı uzatmasına da hiç kimse rahatsız olmadan konuşmayı dinledi.

      Çünkü çok akıcı bir şekilde yaptığı konuşmadan kimsenin ayrılması mümkün değildi. Ben son yıllarda en zevk aldığım bir konferansı burada izledim. Hem de kalabalığın ısırttığı koca salonda yemin etsem yeminime zarar gelmez ayağımdaki pantolon bile terden ıslanmıştı. Ama böyle bir havasız salona dan kimse dışarı çıkmadı. Yalnız Sayın Başkandan bir istirhamım böyle kalabalıklar için bu salona havalandırma çözümü bulmalı.

       Döngeloğlu, “ Peygamberimizin HZ. Ayşe ile yarışını biliyorsunuz, sizde hanımlarınız ile yarış yapsanız ne kaybederseniz. Araya koyduğunuz mesafe ve güzel söz söylemeyi hanımları şımartma anlamında yorumluyorsunuz. Vallahi siz hanımınıza ya da kızlarımıza güzel söz söylemeyin durun. Sizden duymadıklarını İnternet aleminde ne idüğü bellisiz insanlardan duyuyorlar. Onları adam sanıp yuvalar yıkılmıyor mu? Onlarında tatlı dile güler yüze ihtiyaçları yok mu bunu eşinde duysa ne kaybedersiniz” derken hanım kardeşlerimizin oturduğu bölüme baktım inanın nerede ise bütün hanımlar tasdik anlamında kafalarını sallıyorlardı.

       Ben aslında televizyonda hanımların içine oturup din anlatan hoca efendilere karşı olan birisiyim. Ancak Ömer hocanın yalnız başına ya da bir ilahi söyleyen misafirle söyleşi yapması dolayısı ile bunu diğer hocalardan ayırıyordum. Bunu kendisine özel sohbetimizde de söyledim bana hak verdi. Onun için kendisini canı gönülden dinledim ve çok mükemmel bir konuşma ile dinleyenleri mest etti.

         Tabi bu arada Cemal Kuru Ünlü hocayı bilmeyen yoktur. Bu da sık sık televizyonlarda dinlediğimiz bir hoca fendi ilahi ekibi ile güzel bir ilahi ziyafeti verdi.

      Böyle bir geceye katılmaktan inanın keyif aldım, bu geceyi çok sıcak olmasına rağmen tattıran Eskil Belediye Başkanı Sayın Niyazi Alçay’a Teşekkür ediyorum. Tabi böyle bir geceye Eski Belediye Başkanlarından Necati Belgemen ve Şerafettin Merali de görmek bana ayrıca mutluluk verdi umarım bunu devamı gelir.

Bu yazı toplam 1834 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum