Her şeyin başı sağlık

Beş gündür yakalandığım grip  nedeni ile bayağı mücadele etti. Kısmen atlattım sayılır. Eskiden ufak tefek gripal hastalıktan kolay kolay yatmazdım. Ama bu sefer gerçekten yorgan, yatak yattım yatmasına da, ara sırada hastane klikinliklerinde serum almayı ihmal etmedim. Eskide grip olursun burnun akar, öksürüğün olur bilinirdi.

Şimdi hastanedeki insanların hepsi aynı şikayetten gelmişler. Karın ağrısı, vücudun üşümesi, bulantı ve halsizlik gibi bir çok rahatsızlık bir arada. Tabi ben doktor değilim ama bu bir virüs olma ihtimali yüksek. Onun için kendinizi iyi koruyup kollayın.

Dün hastane acilinde bir tanıdık da tahlil sonucunu beklerken sohbet ettik. Bana dedi ki, “hocam para sizin olsun bana sağlığımı verin yeter” dedi. düşündüm şöyle bu laftan güzel daha ne olabilir demekten kendimi alamadım.

Allah vermesin sağlığınız sekteye uğradığında, yaradan bir dert verdiğinde vallahi dünya senin olsun hiç hükmü var mı? beyler önce sağlık, sağlığınız yerinde olursa parayı da kazanır, pulu da kazanırsınız. Sağlığınız yerinde olmazsa hiç bir şeyin inanın önemi yoktur.

Sağlığını ve yaşamını parayla satın alan hiç duydunuz mu? Eğer sağlık ve sıhhat alınsa idi Firavun alırdı. Dünya da onca zenginler ölüme mani olamadığı gibi maddiyatla hiç bir şeyin önemi olmadığını bilmekte yarar var.

Diyeceksiniz ki, efendim para olmazsa saadet olmaz. Çok doğru, parayı zevk ve sefada bir yere kadar harcarsınız. Sağlık gittiğinde tüm servetinizi harcasanız geri getiremezsiniz. Demek ki, sağlık ve sıhhatiniz yerinde olmazsa paranda pul etmez, malında beş para etmez. Önce sağlık bunu bilelim sağlığımıza sahip çıkalım.

Efendim nasıl olsa öleceğiz diyenleri duyar gibiyim. Elbette öleceğiz, ama imanlı ölmek var, imansız ölmek var. Nasıl olsa öleceğiz diyerek sağlığımızı korumamak da bir vebaldir. Allah'ın bize verdiği bir emanettir. Emanete iyi sahip olmamız gerekir.

Hastanenin bazı bölümlerini gözlemleme imkanım oldu. Baktım her şey uyum ve güzellik içerisinde yürüyor. Vatandaşın da bir sıkıntısı yok. Vatandaşın tek sıkıntısı hastanenin doktor açığının olmasından şikayet var.

Umarım doktor açıkları kısa sürede giderilir, insanlar da hangi saatte gelirse gelsin muayene olma imkanı bulurlar.

Hastanedeki tek şikayet hangi saatte olursa olsun vatandaş hastaneye geldiğinde muayene olmak istiyor. Telefon randevusu ise bir hayli uzun süreli. Vatandaş eskiden ne zaman gelsem muayene oluyordum, şimdi olamıyorumdan rahatsız.

Bazı bölümlerde doktor eksiklikleri var, umarım bu eksiklik giderilir ve vatandaşın sızlanması biter. İşin özü ve sıkıntı doktor yetersizliğinde. Bir kaç poliklinikte daha ilave poliklinik açılırsa sıkıntı diye bir şey kalmaz.

Ama en önemlisi ise aman'ha karsız bir kışta mikrop çok kendinizi mikroplardan koruyunuz. Sağlık çok önemlidir.

 

Bu yazı toplam 1284 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.