Erdoğan Kaya

Erdoğan Kaya

Herkese teşekkür

Herkese teşekkür

 

     Kokteylden izlenimleri yarın yazacağım, bugün ilimiz idarecilerinin kitabımla ilgili düşüncelerinin bir kısmını paylaşacağım. Yarın kokteyldeki gelişmelerden bahsedeceğim.

      Belediye Başkanımız Sayın Nevzat Palta konuşmasında şunları söyledi  “Tarihten Günümüze Aksaray” adlı kitabını bugün inşallah sizlerin huzurunda tanıtılmış olacak. Ben bu çalışmasından dolayı Erdoğan kardeşimize teşekkür ediyorum. Tabii ki Aksaray çok kadim bir şehir. Geçmişi tarihi özellikle değişik sadece İslam medeniyeti değil birçok medeniyeti barındırmış çok kadim bir şehir. O açıdan belki araştırılması gereken çok konu var. İşte son yıllarda Erdoğan kardeşimiz olsun başkası olsun bizler valilik değişik alanlarda kitapları yayınladık ama bunlar var olanı yayınlamak ayrı bir haslet ama birde var olmayanı ortaya çıkarıp yayınlamak ayrı bir haslet olarak değerlendiriyorum.

O açıdan Erdoğan kardeşime teşekkür ediyorum. Tabii ki bunlar önemli şeyler. Hem günümüz için önemli. İçerisinde yaşayan bizlerin Aksaray ile ilgili bilmediği veya bilmek istediği ama ulaşamadığı kaynakları belgeleri toparlayıp kitap haline getirmek önemli. Bundan sonra bizden sonraki nesillere de bu tip eserlerin bırakılması o açıdan Aksaray için önemli. Şöyle baktığımız zaman Aksaray ile ilgili çok fazla kitap yok. 

Milletvekili Sayın İlknur inceöz,  “Tarihten Günümüze Aksaray” adlı kitap hakikaten biz Erdoğan beyle bu saha çalışmalarımızda zaman zaman bir araya geldik. Bu çalışmalarımızı birlikte yaptık. Gittiğimiz köylerde kasabalarda bu çalışmaların kitabın içerisinde yer alan altyapının ne kadar sağlam olduğunu ben yakinen görme imkânı buldum. Kitabı bugün aldım. İnceleme imkânı buldum. Hakikaten bunu iltifat olsun diye söylemiyorum. Belediye başkanımızda söyledi. Aksaray denilince aklımıza ne geliyorsa tarihinden coğrafi konumundan yöresel giyimlerinden her şeyi bu kitabın içerisinde bulma imkânımız var. Ben bundan sonra yapılacak tüm akademik çalışmalarda çocuklarımıza okutabileceğimiz şehrimizde kendisini Aksaraylı hisseden Aksaraylı olan ve Türkiye de bu kitabın önemli bir kitap olduğunu düşünüyorum. Hakikaten her konuyu içerisinde barındıran ve biraz evvel kendisinin de söylediği şekilde halkımızın okumak isteyenin rahatlıkla anlayabileceği bir kitap olmuş.

Bu anlamda ben Erdoğan Beye yürekten teşekkür ediyorum. Hatta okuduğumuzda bazı köylerimizin özelliklerini ben bilmiyordum. Çok enteresan geldi. Bunların kaybolmadan kitabın içerisinde hafızaya nakşedilmesi kayıt altına alınması o anlamda çok önemli bir eser olmuş. Hem gelecek nesillere aktarılması bakımından hem de daha ileri çalışmalar yapılması bakımından çok önemli bir eser olduğunu düşünüyorum. Emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum. Daha fazla çalışmaları beklediğimizi belirtmek istiyorum.

Milletvekili Sayın Ali Rıza Alaboyun “ Erdoğan kardeşime teşekkür ediyorum. Hakikaten Aksaray’a çok büyük bir hizmet etti. Çok önemli katkılarda bulundu. Bizim içimizdeki aidiyet duygusunu canlandırdı.  Bize yeniden tarihimizi geçmişimizi öğretti. Biz burada aidiyet duygusuna riayet edersek ve Aksaray konusunda daha bir araya geliriz. Benim atalarım 800 yıl önce gelmiştir, en son gelenler 80 yıl belki 800 yıl önce gelmiştir. Ama o artık Aksaraylıdır. Bakın Aksaray da çalışıp ta Aksaray da kalan yüzlerce, memur idare amiri arkadaşlarımız var, hepsinin başımızın üstünde yeri var. Dolayısıyla bu aidiyet duygusu nedeniyle ben bunu arttırdığı için Erdoğan kardeşime çok teşekkür ediyorum. Kürşat hocam ada teşekkür ediyorum. Bu anlamda da üniversitede bir seferberlik istiyorum. Özellikle tarih bölümünden. Bunu Konya Selçuk üniversitesi yapıyor. Bunu Erdoğan la birlikte akademisyenlerde çalışmalı. Kaynak istiyorlarsa biz onlara buluruz YÖK’ten de dışarıdan da. Erdoğan kardeşim onu yaptı. Ve ben kendisini Aksaray’ın evliya çelebisi ilan ediyorum. Hakikaten onun kadar gezen onun kadar bilgi toplayan ve arşivi olan, bir arkadaşımız yok. Kendisine çok teşekkür ediyorum, başarılarının devamını diliyorum hayırlı uğurlu olsun diyorum.”

Aksaray Valisi  Sayın Selami Altınok ise “ Vatan seven olmak zor bir iş, sorumlulukları külfeti var. Aksaraylının geçmişten beri vatanını milletini devletine diyanetine dinine sadık olmasından dolayı başka bir yerden değil Aksaray da sağlam ve mert insanlar olduğu için zorla bir yerlere götürülüp oraların Türkleşmesi oraların vatan olması noktasında gayretlerine ihtiyaç duyulmuş.
         Erdoğan beyin bu kitabını yazma noktasında başlangıcında istişare ettik. Kendilerine teşekkür ediyorum. İnceleme fırsatı buldum gerçekten zevk aldım mutlu oldum. Herkesin Aksaray’ın merkezinden mahallesinden sokağından ilçesinden köyünden mahallesine kadar merak ettiği her şeyi rahatlıkla bulabilecek. 

Sayın Vekillerimizin gerçekten büyük gayretleri var. Ali rıza beyin tarih ve şuuru sevgisine hayranım. Aksaray’la alakalı konuştuğunda heyecanlanıyor. Konuştuğunda coşuyor. O coşkusunu seviyoruz. Aksaray’la alakalı koşturmasını seviyoruz. Bütün vekillerimize teşekkür ediyorum Belediye başkanımıza teşekkür ediyorum.”

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Erdoğan Kaya Arşivi