Erdoğan Kaya

Erdoğan Kaya

İstersen başarırsın!

İstersen başarırsın!

Başarılı olmak için mutlaka emek vermek gerekir. Emeksiz başarılar bir yere kadardır. Hele başkasının sırtından başarı elde etmeye çalışmanın ömrü ise çok kısadır. Hatta başarılı insanları yok ederek veya ortadan kaldırarak başarı elde edemezsiniz, bir gün kendiniz yok olup gidersiniz. Başarılı insanları kıskanmak yerine, ondan daha iyi ve başarılı olayımın hesabını yapmak, insanı başarıya götürür.

       Başarı için bir hedefiniz olmalı,  gerek ticaret hayatında, gerek diğer tüm meslek ve eğitiminizde olsun, hedefe odaklanıp azimli olmanız lazım. Kolayı ve başkasının sırtından başarıyı seçerseniz bir gün yok olursunuz, başarınızın da ömrü kısa olur.

       Tırnakları ile kazarak bir yere gelen insanlar başarılıdır. Emeksiz yükselenlerin de ömrü bir yere kadardır. Emekle başaranların başarısı ise çok kıymetlidir. Emek vermeden, çalışmadan başardığını sananlar bunun aksini kısa zaman görmüştür.

      Başarılı olmak, herkesin istediği bir şeydir ama hangimiz başarılı olmak için gerçek bir çaba içindeyiz. Gerçek hayatta sadece hayal ederek veya sözlerle, keşke şöyle yapsaydım, keşke böyle yapsaydım diyerek başarıya ulaşmak mümkün değil. Başarı, hiç bir zaman şans ve tesadüflerle ortaya çıkmaz. Uzun soluklu ve azimli bir çalışmanın sonucudur, başarılı olmak.

      Koyduğumuz hedefe varmak için de sabırlı bir şekilde çok ama çok çalışmalıyız. Belirlediğiniz hedeflerin öncelikle ulaşılabilir olması gerekir. Bu nedenle ulaşmak istediğiniz ana hedef belirlemesi sonrasında çoklu, kolay ulaşılabilir kısa menzilli hedefler de belirlemeniz gerekir. Örneğin, siz bir güreş sporcususunuz veya başka bir spor dalı da olabilir. O zaman ana hedef nedir? Türkiye şampiyonu olmak ve yurt dışında dereceler yapmak, şampiyon olmak.

      Türkiye şampiyonasında yarışmadan önce ulaşılabilir ara hedef olarak amacımız yerel birçok turnuvalara katılmak olmalıdır. Bu turnuvalarda üst seviyelerde dereceler yapmanız, madalya kazanmanız için çaba sarf etmeniz gerekir. Sadece evinizde, okulunuzda arkadaşlar arasında güreş yaparak ve sadece onları yenerek ben bu sporda çok iyiyim diyebilir misiniz? Sizin gücünüzü güçlü turnuvalarda göstereceğiniz performanslar belirleyecektir.

        Çalışırken bir çok engellemeler sizi belirlediğiniz hedeften ayırmaya çalışacaktır. Azimli ve sabırlı olmak zorundasınız. Ana hedefinize varmak için asla vazgeçmeyeceksiniz. Zorluklarla karşılaşınca pes etmeyeceksiniz. Önünüze gelen tüm güçlüklere karşı mücadele edeceksiniz, emek sarf edeceksiniz, ter dökeceksiniz, güzel zamanlarınızın çoğunu eğlenmek yerine çalışarak geçireceksiniz, sabırla ve inatla başarıyı isteyeceksiniz ve en önemlisi ne olursa olsun umudunuzu asla yitirmeyeceksiniz.

       Hz. Mevlana’nın dediği gibi “Çalınan her kapı hemen açılsaydı, ümidin, sabrın ve isteğin derecesi anlaşılamazdı.”

        Çalışmak, üstelik sabırla uzun soluklu çalışmak herkesin yapabileceği bir iş değildir. Çoğu insan çalışmaya başlar ama sonunu getiremez. Bir sorun olduğunda istekler unutulur, çalışmalar durur ve en kötüsü de çalışma yapmayanlar kendilerini iyi hissetmek için bahaneler üretir. Sonra da başarılı olan insanları ve arkadaşlarını kıskanırlar. Oysa yapmanız gereken “O yapabildiyse ben de yapabilirim.” Veya “Ben daha iyisini yapacağım” gibi kendinizi başarmak için motive etmeniz olmalıdır.

       Unutma ki, ancak sen istersen çalışırsın. Çalışırsan gelişir, gelişir isen kendine güvenirsin. Kendine güvenirsen hırslanırsın. Hırslanırsan hedefe odaklanırsın. Sonunda da başarı kaçınılmaz olur. Onun için başarının sırrı kendi emeklerinizde olmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erdoğan Kaya Arşivi