Kentsel dönüşüm çalışmasının başlaması

İlimiz merkezinin göbeğinde bulunun Hamidiye mahallesi, valilik binasının karşısında bulunan merkez ile ilgili kentsel dönüşüm çalışması başladığını Cuma günü görmüş bulunmaktayım. Bu çalışma beni çok heyecanlandırırken Başkan Sayın Evren Dinçer’e de teşekkür edip tebrik ettiğimi söyleyebilirim. Burada TOKİ yetkilileri bir merkez kurarak bölgede bulunan daire ve iş yeri sahileri bulunarak kendileri ile görüşmeler yapılıyor. İnşallah güzel bir çalışma sonunda burası tamamlanarak inşaata başlanır.

Malumunuz bu bölgede kaçak yapılan devasa bir karkas bina bulunurken, bu bölge şehrin merkezinde kullanılmaz ve herkes tarafından farklı algılanan bir yer haline gelmiştir. Çoğu mülk sahipleri buradaki daireleri genel olarak göçmenlere kiraya vermişlerdir.

Hatta bu bölge tinerci ve uyuşturucu kullanan insanların kullandığı bir bölge haline gelmiştir. Bu bölge ve sokaklardan çoğu aileler geçmekten çekinmektedirler. Dolayısı ile kendisi oturan aileler bile bu bölgeden başka yerlere göçmüştür.

Belediye Başkanı Sayın Evren Dinçer ile muhtemelen 2020 yılı başları idi bir görüşmemizde bu bölgede kentsel dönüşüm yapılıp yapılmayacağını sormuştum. Kendisi, “ en büyük hayalim burada kentsel dönüşüm yapmak, ama çok sıkıntılı bir durum” demişti.

İnşallah bu sıkıntıları ufak tefek sıkıntılarla atlatırlar. Bölgedeki mülk sahipleri de bu konuda Belediye ve TOKİ’ye destek olurlar, hem kendileri kazanırlar, hemde şehrin göbeği temizlenerek şehre katma değer kazandırır.

Burası ile ilgili bir hatıramı anlatayım, bir önceki Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’nın adaylığı açıklanmıştı. Yazgı’nın ilk ziyareti o dönemin Valisi kadim dostum Sayın Selami Altınıok idi. Ziyarete dönemin Milletvekili Ali Rıza Alaboyun, İlknur İnceöz, Başkan adayı Haluk Şahin Yazgı, dönemin Ak Parti il Başkanı Fatih Yıldırıcı ve ben katılmıştım.

Hoş sohbetlerden sonra Sayın Altınok ayağa kalkarak meydana bakan pencerenin önüne gelerek şunları söyledi; “ Haluk Bey adaylığın hayırlı olsun kazanacağına inanıyorum. Yalnız şu karşı tarafı görüyormusun” dedi. hep birlikte kalkıp pencerenin önüne geldik.

Ardından, “ eğer kazandığında şu karşı tarafı yıkıp kentsel dönüşümle yeniden yapmayacaksan hiç başkanlık yapma” demişti. Tabi milletvekilleri bir çalışma yapın her türlü desteği vermeye hazırız demişlerdi.

Ama beş yıl geçti içerisinden çıkılamaz düşüncesi ile dokunulmadı. Belki o dönem bir çalışma başlatılıp belli bir noktaya gelmiş olsa idi bu gün Evren Başkan kazandığında burada inşaatı başlamış olurdu.

Evren başkanla o görüşmemizde kendisine, “ hiçbir şey yapmasanızda bölgeyi temizleyin güzel bir düzenleme yapın heykeliniz dikilir” demiştim. Tabi bölgeyi bildiğim kadarı ile TOKİ başkanı da gezip incelediler. Dinçer’in Çevre ve ŞehircilikBakanlığından gelmesi de bir avantaj.

Son çalışmaları bilmemekle beraber, demek ki bir noktaya gelmiş olmalı ki, burada kentsel dönüşüm çalışması başlamış. Mesele ise başlamasıdır, başlarsa iki yıla kalmadan burası temizlenerek şehre kazandırılacağına inanıyorum.

Elbette Evren Başkan pandemiye rağmen çalışmalarını hızlı bir şekilde devam ettiriyor. Önümüzdeki günlerde Gençlik merkezini açmaya hazırlanıyor. Ama bana göre Evren Beyin en büyük çalışması ise burası olacak, ömür boyu ismi altın harflerle yazılacaktır.

Ben şimdiden bu çalışmadan dolayı Evren beyi tebrik ediyorum. Umarım bu çalışmada sonuca ulaşarak şehrimize güzel bir hizmet kazandırır. Ne yapıyor diye çalışmaları görmek istemeyenlerin gözüne sokmuş olur.

Bu yazı toplam 2271 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.