Milli ve toplum menfaatler her şeyin üzerindedir

İnsanların bazen kişisel hakları vardır veya şahsi hesapları vardır bunlar üzerinde hesap yaparak elde etmek için bazen haksızlık yaparak elde etme konumunda hareket edebilir ve ediyorlar da. Hatta bazen acımasızlık ve vicdansızlık da yapabiliyor. Ama Milli ve toplum menfaatlerinde acımasızlık ve vicdansızlık olmaz. Bunu yapan insan ise ya hain veya devlet düşmanıdır. Milli menfaatlerde ne siyaset hesabı yapılır, ne kişisel kızgınlık yapılır ve neden herhangi bir vicdansızlık yapılır.

Hiç sevmediğimiz birisi toplum ve ülke menfaati için bir hizmet yaptı ise, bundan herkes yararlanıyorsa, bu hizmette kusur arayıp düşmanlık yapılmaz. Neden bunu ben değil de başkası yaptı diye onu kötülemek insanlık dışı akıl tutulmasıdır.

Bakıyorum ülkemizin orman bölgelerinde yanılmıyorsam 85 adet orman yangını meydana geldi. Yok efendim neden korumuyorsun, sen nasıl devletsin diyerek milli menfaatlerimizde bile kusur kabahat aramak akıl dışıdır.

Yangının çıkmasını önlemek önce bizlerin ve vatandaşların görevidir. Hangimiz kimsenin haberi ve ruhu duymadan yangın çıkarmayız? Yolda aracınızla giderken herhangi bir kurumuş hububatın içine sigara izmariti atarsın anında yangın çıkar, kimsenin de ruhu duymaz.

Yangın çıkmamasını önce kendimiz önlemeliyiz. Devletin bu konuda hiç bir etkisi olmaz ruhu da duymaz. Herkesin başına Jandarma da koyamazsınız. Hasandağı bölgemizde onca insan piknik yapıyor, duyarsızlık yapsak her an yangın çıkması ihtimaldir.

Ancak aynı anda ülkenin her yerinde orman yangını çıkması tesadüfi değildir. Bunun arkasında mutlaka örgüt vardır. Bir bölgede çıkan yangının bazen aynı anda aynı yerde üç beş farklı yerlerde yangın çıkıyor, bu tesadüfi olamaz.

Efendim bu örgüt meselesi değilse neden korumuyorsunuz demek bir milli meselede hesap yapmaktan başka değildir. Devletin idaresi kimde olursa olsun milli meseleler üzerinden siyaset yapılması çok yanlıştır.

Hani şu gezi olaylarında Taksimde ağaç katliamı nedeni ile sokağa dökülen yeşil sevicileri acaba neredeler? Bakın ülke cayır cayır yanıyor, yeşiller yok oluyor, hayvanlar telef olup yanıyor, hayvanlar yanıyor, nerede hayvan severler, insan bir kınama ve bildiri dahi okuyamaz mı? yer yarıldı da yerin altına mı girdiniz? Neden çıkıp bu haince yangını çıkaranları kınamazsınız?

Toplum yararına yapılan işlerde de kıskançlıktan çatlayıp neden ben yapmadım da bu adam yaptı diye kıskançlık yapmıyor muyuz? Mesele yapılan güzel şeylerden toplum istifade edip yararlanıyorsa onu kıskanıp karalamak yerine sessiz kalmak daha iyi değil mi?

Ülkemizdeki kör dövüşlerin arkasında hep ben duygumuz yok mu? Muhalefet yapıp iyi şeyler yapanları kıskanıp karalamadan alkışlasak daha iyi itibar kazanırız diye düşünüyorum. Dolayısı ile zaten bu kıskançlık milli menfaatlerde bile kendisini göstermektedir.

İnsan olarak birbirimizi kıskanmadan ülke yararına yapılan güzel işleri alkışlayıp takdir etsek, ülkemiz bir bu kadar daha iyi yerde olur. Acımasızlık yapmadan alternatifler sunmak varken neden birbirimizi bu kadar eleştiririz anlamış değiliz. Gelin milli ve toplum menfaatlerinde hep birlikte olalım el ele verelim. O yapmış bu yapmış duygusundan vazgeçelim milli menfaatlerde hep birlikte olalım.

Bu yazı toplam 328 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.