Muhteşemsin Aksaray

Bir haftadır devam eden 15 Temmuz senesi meydan nöbeti Pazar günü sona erdi. Öncelikle yazımın başında hafta boyu birlik ve beraberlik içinde Aksaray'ın Mülki idari amirleri Sayın Valimiz Aykut Pekmez ve Belediye Başkanımız Haluk Şahin Yazgıya teşekkür ediyorum. Mükemmel bir dayanışma ve birlik oluşturarak her gün meydanı boş bırakmadan vatandaşla iç içe oldular. Meydana gelen vatandaşların her türlü ihtiyacını karşılayan Sayın Yazgıya ayrıca teşekkür ediyorum. Bu yaz ayında vatandaşın rahatını sağladılar.

Burada asıl bir ayrı teşekkürü meydanı her gün dolduran Aksaraylı hemşerilerime teşekkür ediyorum. Her şeyi ile Cumartesi günü meydanı ve sokakları dolduran Aksaray’lı hemşerilerimiz vatanına ve ülkesine sahip çıkmıştır.

Bize yakışan ve beraberlik Cumartesi günü yaşandı. O kalabalığı görünce darbe gecesini hatırladım. Meydan Kurşunlu camiye kadar tıklım tıklım dolu idi. Her yaştan insan kadını ile çocukları ile meydanı doldurdular. Vatana sahip çıkmak, vatan sevgisi diye buna derler.

Allah bir daha böyle acı ve hainlik göstermesin. Eğer tekrar bir 15 Temmuz yaşanırsa edindiğim duyumlara göre vatandaş silahsız bu sefer meydana gelmez. İşte o zaman ülkede kan gövdeyi götürür. Yüce Rabbım bizlere böyle bir felaketi bir daha yaşatmasın.

Meydanda en ilgi çeken konu ise Mehter takımının verdiği konserdi. Birbirinden güzel marşlarla halkı coşturdular. Meydan öncesi Memur-Sen Başkanlığının Türk Bayrakları içinde yaptığı 15 Temmuz yazısı idi. Muhteşem bir hazırlık yapmışlar tebrikler. Gün içinde ise Mehter eşliğinde yapılan gösteri ve yürüyüş sıcağa rağmen güzeldi.

Meydanda protokol konuşmasını Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımız yaptı. Şehit Emniyet Müdürü Önder Güzel’in Annesi ve kız kardeşi Önder Güzel ile ilgili slayt gösterisi esnasında anne Güzel fenalaştı. Sağlık ekipleri kendisine müdahale ederek sakinleştirdi.

Başkan Yazgı !5 Temmuz darbe girişimini lanetleyen konuşmalarından birisini yaparak Şehit ailelerin ellerinden ve ayaklarını öpüyorum dedi. Bu hainler artık bir daha bu girişime cesaret edemeyeceklerdir diyerek güzel bir konuşma yaptılar.

Sayın Valimiz Aykut Pekmez’i ilk defa bu kadar sert ve hararetli bir konuşmasına tanık oldum. Konuşmasında gerek Avrupa’nın Türkiye düşmanlığına, gerekse içimizdeki düşmanlara sert mesajlar verdi

“1980 öncesi ülkemizde yaşanan sağ ve sol çatışmalarınada değinerek, bunlar aynı ülke insanları olmasına rağmen belirli bir kesim her iki gurubada silah vererek birbirine düşürdüler. Ardından bu olaylar bitince PKK terör örgütünü ürettiler ve ardından bu kalkışma ile ülkemizi karıştırıp birlik ve beraberliğimizi yok etmek istediler” diyerek güzel bir konuşma yaparak düşmana güzel mesajlar verdi.

Ekranlarda şehitlerimizin isimleri okunurken 250 şehidimizin isimleri tek tek okundu. Kenarda dinleyen gençler her şehidimizin ismi okunduğunda, “ burada” dediler. Bunun anlamı onlar şehit olmadı aramızda mesajı verildi.

Cumhurbaşkanımızın konuşmasını meydana toplanan kalabalık pür dikkat dinledi. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuşması ülke genelinde dinendi. Gerçekten böyle dik duran ve ülkesi için hayatını ortaya koyan böyle bir lider in benzeri dünyada yok.

Böyle bir mitingin en çok şehit verdiğimiz köprüde yapılmasıda çok anlamlı idi. Ülkenin her yerinde olduğu gibi ilimizde yapılan bu duruş takdire şayandı. Bunun için diyorum ki, muhteşemsin Aksaray, muhteşemsin duyarlı Aksaraylılar.

Sokaklarda ise araçları ve motorları ile sırtlarında Türk bayrakları ile tur atan gençlerde muhteşemdi. Bir ara soakağa çıkıp onları izledim ve çok keyfaldım. Dolayısı ile Allah bir daha birliğimizi beraberliğimizi bozacak böyle kalkışmalar yaşatmasın.

Son noktayı ise Pazar günü 15 Temmuz darbe gecesi ülke TV’den vatandaşı cesarete ve sokağa davet eden Turgay Güler dostum ve Prof. Dr. Mehmet Çelik yaptılar. Sanki o geceyi ve hainlerin gizli planlarını ortaya serdiler.

Bu yazı toplam 1292 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.